aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

Jakie zmieniają się polskie apteki?

Zmiany w aptekach. Farmaceuta pomoże Ci w nowy sposób!

Apteka pewnie kojarzy Ci się z miejscem, gdzie można kupić leki, które zalecił lekarz. Miła pani przypomni jak stosować leki, doradzi w doborze preparatu na ból lub przeziębienie. Pomoże z kosmetykami. Jednak to tylko mały wycinek naszej pracy. O tym jak bardzo jest złożona, pisałem w poprzednim artykule. Jednak ten schemat pracy będzie odchodzić w przeszłość. Już niedługo farmaceuta pomoże Ci w nowy sposób.

Dużo leków — pomoże farmaceuta

Wyobraź sobie sytuację, że stosujesz (Ty, Twoja mama, lub babcia) codziennie kilka leków. Część jest od lekarza, część bez recepty, a część to suplementy diety. W pewnym momencie okazuje się, że nie wiesz, co jak działa. Masz wrażenie, że tych leków powinno być mniej. Dzisiaj możesz próbować rozmawiać o tym z lekarzem, ale może on mieć problem ze znalezieniem dla Ciebie czasu. Możesz szukać pomocy w aptece, ale otrzymasz tylko poradę przy okienku z kolejką ludzi za plecami. A jak będzie wyglądać przyszłość? Umówisz się z zaufanym farmaceutą na konsultację. Zapakujesz swoje leki i suplementy do torby i spotkacie się w spokojnych warunkach, gdzie będziecie mogli porozmawiać o tych lekach. Farmaceuta sprawdzi Twoje choroby i leki, które w nich stosujesz oraz oceni czy wszystkie działają, jak należy. Przeanalizuje, czy na pewno potrzebujesz wszystkich leków i suplementów. Sprawdzi, czy połączenia leków są dla Ciebie bezpieczne. Jeśli uzna, że coś wymaga zmiany, to Ci je zaproponuje. Czasem będzie to konsultować z Twoim lekarzem. Celem tego jest sprawienie, żeby Twoje leczenie było jak najskuteczniejsze i jak najbezpieczniejsze. Ta usługa będzie się nazywać przeglądem lekowym.

Nowy lek? Czasem to problem 

Czasem nie ma potrzeby aż tak głębokiej analizy leków. Przykładem może być nowy lek, który lekarz przepisuje pacjentowi. Czasem, mimo dobrych chęci, lekarz nie ma odpowiednio dużo czasu, żeby dokładnie wyjaśnić, z jakiego powodu zalecił preparat. Czasem problemem może być zastosowanie leku. Użycie inhalatora w astmie może być skomplikowane. Podanie insuliny, albo leku przeciwzakrzepowego w zastrzykach też wymaga przeszkolenia. Nie zawsze lekarz lub pielęgniarka ma możliwość nauczenia tego. Łatwo się wtedy pogubić. Na szczęście już niedługo z pomocą przyjdą farmaceuci. Ocenią, na czym dokładnie polega problem przy stosowaniu leku i przeszkolą w tym, żeby skutecznie leków używać. Po co to wszystko? Bo okazuje się, że wielu pacjentów ma problemy z zastosowaniem nowego leku. Efektem jest niewłaściwe stosowanie, a czasem nawet porzucenie leczenia. Konsekwencje braku leczenia np. nadciśnienia tętniczego, czy cukrzycy mogą być opłakane — udar czy zawał serca. Nikt z nas nie chce ich doświadczyć. Dlatego tak ważne jest skuteczne leczenie.

Kończą mi się leki! Pomoże farmaceuta!

Dzisiaj możesz otrzymać leki nawet na rok i kupować je co miesiąc. Jednak wbrew pozorom ten sposób jest skomplikowany. Trzeba pamiętać, w której aptece ma się rozpoczętą receptę, trzeba pamiętać kody. A na koniec i tak któregoś preparatu brakuje. W sytuacjach podbramkowych zawsze może pomóc farmaceuta, wystawiając receptę farmaceutyczną. Jednak taki lek otrzymasz bez refundacji, czyli drożej. Ostatecznie nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Jednak w najbliższej przyszłości farmaceuci będą mogli wydać leki z refundacją, żeby pacjent mógł kontynuować leczenie. Przedtem oczywiście sprawdzą, jak się czuje pacjent i czy choroba jest pod kontrolą. Jeśli farmaceuta będzie mieć wątpliwości, skonsultuje swoje decyzje z lekarzem. Wszystko po to, abyś był bezpieczny i miał wszystkie potrzebne Ci leki. 

Gdzie się szczepić? W aptece!

W 2021 roku jednym z gorących tematów są szczepienia. Chcemy jak najszybciej zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Na razie problemem wciąż jest dostępność do szczepionek, jednak niedługo on zniknie. Jednak już widać, że większym problemem będzie to, kto zaszczepi. Na szczęście tutaj już w życie wchodzą zmiany. Już wkrótce farmaceuci będą mogli szczepić przeciwko COVID, także w aptekach. Dzięki temu będzie dużo łatwiej otrzymać dawkę szczepienia. 

Liczę, że w przyszłości podobnie będzie wyglądać szczepienie przeciwko grypie. Będzie można wybrać, czy umówić się na szczepienie do przychodni, czy do apteki. A ta ostatnia zwykle jest zdecydowanie bliżej i jest łatwiej dostępna. W wielu krajach świata od dawna funkcjonuje takie rozwiązanie. Dzięki temu więcej ludzi szczepi się na grypę.

Niedługo Farmaceuta pomoże Ci w nowy sposób

Dzisiaj apteka może kojarzyć się ze sklepem z lekami. Owszem często dostajemy cenne rady, jednak ciężko o spokój i prywatną rozmowę. Jednak już niedługo to się zmieni. Dlaczego? 16.04.2021 r. wchodzi w życie Ustawa o Zawodzie Farmaceuty. Czekaliśmy na nią przez wiele lat, by nadała nowy charakter zawodu. Na jej pojawieniu się skorzystają też pacjenci, bo wprowadza w aptekach usługi, o których pisałem wcześniej (czytaj także: Farmaceuta — źródło rzetelnej informacji o leku. Czym właściwie zajmują się farmaceuci?). Dzięki tym zmianom farmaceuta będzie mieć z Tobą zupełnie inną relację. Będzie mógł lepiej doradzać w lekach i lepiej zadba o Twoje bezpieczeństwo. Jesteśmy specjalistami od leków. Chcemy pomagać pacjentom w skutecznym i bezpiecznym leczeniu się. 

Bibliografia

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .
 • Ilustracja poradnika Kongres PTSF już we wrześniu!

  Już we wrześniu odbędzie się w Łodzi niezwykle ciekawe wydarzenie dla studentów farmacji. Na VI kongresie PTSF zostanie…

 • Ilustracja poradnika Co to jest surowica?

  Krew jest jednym z najważniejszych płynów w organizmie człowieka. Składa się z osocza i elementów morfologicznych, czyli ciałek…

 • Ilustracja poradnika E-skierowanie — co to jest i jak korzystać?

  E-skierowanie jest kolejnym, po e-recepcie oraz e-zwolnieniu, elektronicznym dokumentem wprowadzonym do systemu opieki zdrowotnej w ramach szeroko pojętego…

 • Ilustracja poradnika Jakie nowe leki wprowadzono na rynek w lutym 2024?

  Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych co miesiąc dopuszcza do obrotu nowe leki na terenie całej Polski. Nie inaczej było…

 • Ilustracja poradnika Farmaceuta — źródło rzetelnej informacji o leku. Czym właściwie zajmują się farmaceuci?

  Czy zastanawialiście się, do czego potrzebny jest farmaceuta? Na czym dokładnie polega praca tej osoby w białym fartuchu,…