Czym są opatrunki okluzyjne?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Wszystko co musisz wiedzieć o opatrunkach okluzyjnych

Opatrunki okluzyjne są wykorzystywane do wielu rodzajów ran. Stanowią barierę między uszkodzeniem skóry a środowiskiem zewnętrznym. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą być przepuszczalne dla powietrza, lub nie. Poniższy artykuł przedstawi, jakie są okluzyjne opatrunki i w jakich przypadkach powinno się ich używać?
Wszystko co musisz wiedzieć o opatrunkach okluzyjnych

Co to są okluzyjne opatrunki?

Ten rodzaj opatrunków ma za zadanie oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego. Od strony rany posiadają film hydrożelowy lub hydrokoloidowy o właściwościach przyspieszających gojenie rany, a od strony zewnętrznej najczęściej posiadają folię. Takie zestawienie materiałów pozwala na odseparowanie rany od drobnoustrojów i zanieczyszczeń oraz zachowanie komfortu codziennego życia, dzięki wodoodpornej powłoce zewnętrznej [1].

Jak działają opatrunki okluzyjne?

Dzięki hydrokoloidowej, czy hydrożelowej warstwie powlekającej ranę opatrunek nie tylko zapobiega nadkażeniu rany ze strony środowiska zewnętrznego, ale także znacznie przyspiesza proces gojenia. Badania dowiodły, że odpowiednie nawilżenie przyspiesza odnowę skóry, produkcję kolagenu potrzebnego do tworzenia nowej tkanki oraz tworzenie się naczyń krwionośnych po ich uszkodzeniu [1].

Kiedy stosować opatrunki okluzyjne?

Opatrunki okluzyjne stosuje się w trudno gojących ranach. Można je stosować w połączeniu z antybiotykami lub innymi lekami, które są aplikowane bezpośrednio na ranę. Dzięki nim preparaty pozostaną dłużej na ranie, przez co zwiększy się ich wchłanianie.

Opatrunki okluzyjne są często wykorzystywane w leczeniu ran klatki piersiowej oraz dłoni i stóp [1].

Jak wygląda opatrunek okluzyjny?
fot. Canva

Przeciwwskazania do stosowania opatrunków okluzyjnych

Przede wszystkim opatrunków okluzyjnych nie wolno stosować w przypadku ran zainfekowanych, bez użycia antybiotyków, czy chemioterapeutyków. Tego typu opatrunek może stanowić idealne środowisko dla dalszego rozwoju drobnoustrojów, co pogorszy stan rany. Przed założeniem opatrunku warto oczyścić całkowicie ranę [1].

Plusy i minusy stosowania opatrunków okluzyjnych?

Zalety opatrunków okluzyjnych Wady opatrunków okluzyjnych
 • zwiększają komfort życia pacjentów
 • przyspieszają gojenie się ran
 • oddzielają ranę od środowiska zewnętrznego, co zapobiega zakażeniom i zanieczyszczeniom
 • często mają powłokę z folii, dzięki czemu można obserwować gojenie się rany bez odklejania opatrunku
 • niektóre z nich są wielokrotnego użytku, co oznacza, że można je naklejać kilka razy na skórę [1]
 • niektóre z nich są nieprzepuszczalne dla powietrza
 • mogą doprowadzić do maceracji naskórka, czyli jego rozmiękaniu. Można to zaobserwować jako białą, miękką skórę, przypominającą naskórek palców po długiej kąpieli. [1]

Jakie są opatrunki okluzyjne?

Na rynku farmaceutycznym istnieje spora ilość opatrunków okluzyjnych. Dzielimy je na:

Opatrunki hydrożelowe

Jako warstwę nawilżającą posiadają hydrożel. Charakteryzują się zdolnością absorpcji wydzielin, przepuszczalnością dla powietrza i wody. W związku z tym pomimo tworzenia filmu na ranie nadal częściowo może dojść do przenoszenia zanieczyszczeń z powietrza [1]. W aptece możesz je znaleźć pod nazwami: Aquagel.

Opatrunki hydrokoloidowe

Jak sama nazwa wskazuje, posiadają hydrokoloid. W przeciwieństwie do hydrożelu są wodoodporne i nieprzepuszczalne dla powietrza. Mają zdolności nawilżające. Idealnie izolują od środowiska zewnętrznego. W dodatku mają zdolność do przylegania do nieuszkodzonej skóry [1]. W aptece znajdziesz je pod nazwami: Comfeel, Suprasorb H.

Opatrunki foliowe

Są idealne jako warstwa zewnętrzna opatrunku. Są wodoodporne, dzięki czemu można spokojnie się kąpać bez ryzyka zanieczyszczenia rany [1]. Znajdziesz je pod nazwami: Tegaderm, Suprasorb F.

Opatrunki poliuretanowe

Poliuretanowe opatrunki mają postać pianki, która nie przyczepia się do skóry, co pozwala na łatwe ściąganie opatrunku. Bardzo dobrze absorbują wydzieliny. Jednak są nieco przepuszczalne dla wody i powietrza. Często wymagają założenia opatrunku zewnętrznego [1]. Znajdziesz je pod nazwami: Suprasorb P, Biatain.

Bibliografia

 1. The Benefits Of Occlusive Dressings In Wound Healing. Sukmawati Tansil Tan, Nathasia Winarto, Ricky Dosan, Putri Bennya Aisyah. Open Dermatology Journal. 31/05/2019 DOI. 10.2174/1874372201913010027

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Otwarta rana

  Schorzenie to stan, w którym organizm jest dotknięty chorobą lub urazem, który wpływa na jego funkcjonowanie. Schorzenia mogą mieć różne przyczyny i objawy, a ich leczenie zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.
 • Rany

  Rany to uszkodzenia skóry i tkanek miękkich, które mogą powstać w wyniku urazu, cięcia, oparzenia lub infekcji. W zależności od rodzaju i głębokości rany, wymagają one różnego rodzaju leczenia i opieki medycznej.
 • Zakażona rana

  Zakażona rana to stan, w którym bakterie lub wirusy zainfekowały otwartą ranę, co może prowadzić do poważnych powikłań. W leczeniu zakażonej rany ważne jest szybkie i skuteczne działanie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .