leki-orange

Czym są opatrunki okluzyjne?

Wszystko co musisz wiedzieć o opatrunkach okluzyjnych

Opatrunki okluzyjne są wykorzystywane do wielu rodzajów ran. Stanowią barierę między uszkodzeniem skóry a środowiskiem zewnętrznym. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mogą być przepuszczalne dla powietrza, lub nie. Poniższy artykuł przedstawi, jakie są okluzyjne opatrunki i w jakich przypadkach powinno się ich używać?

Co to są okluzyjne opatrunki?

Ten rodzaj opatrunków ma za zadanie oddzielenie rany od środowiska zewnętrznego. Od strony rany posiadają film hydrożelowy lub hydrokoloidowy o właściwościach przyspieszających gojenie rany, a od strony zewnętrznej najczęściej posiadają folię. Takie zestawienie materiałów pozwala na odseparowanie rany od drobnoustrojów i zanieczyszczeń oraz zachowanie komfortu codziennego życia, dzięki wodoodpornej powłoce zewnętrznej [1].

Jak działają opatrunki okluzyjne?

Dzięki hydrokoloidowej, czy hydrożelowej warstwie powlekającej ranę opatrunek nie tylko zapobiega nadkażeniu rany ze strony środowiska zewnętrznego, ale także znacznie przyspiesza proces gojenia. Badania dowiodły, że odpowiednie nawilżenie przyspiesza odnowę skóry, produkcję kolagenu potrzebnego do tworzenia nowej tkanki oraz tworzenie się naczyń krwionośnych po ich uszkodzeniu [1].

Kiedy stosować opatrunki okluzyjne?

Opatrunki okluzyjne stosuje się w trudno gojących ranach. Można je stosować w połączeniu z antybiotykami lub innymi lekami, które są aplikowane bezpośrednio na ranę. Dzięki nim preparaty pozostaną dłużej na ranie, przez co zwiększy się ich wchłanianie.

Opatrunki okluzyjne są często wykorzystywane w leczeniu ran klatki piersiowej oraz dłoni i stóp [1].

Jak wygląda opatrunek okluzyjny?

fot. Canva

Przeciwwskazania do stosowania opatrunków okluzyjnych

Przede wszystkim opatrunków okluzyjnych nie wolno stosować w przypadku ran zainfekowanych, bez użycia antybiotyków, czy chemioterapeutyków. Tego typu opatrunek może stanowić idealne środowisko dla dalszego rozwoju drobnoustrojów, co pogorszy stan rany. Przed założeniem opatrunku warto oczyścić całkowicie ranę [1].

Plusy i minusy stosowania opatrunków okluzyjnych?

Zalety opatrunków okluzyjnych Wady opatrunków okluzyjnych
  • zwiększają komfort życia pacjentów
  • przyspieszają gojenie się ran
  • oddzielają ranę od środowiska zewnętrznego, co zapobiega zakażeniom i zanieczyszczeniom
  • często mają powłokę z folii, dzięki czemu można obserwować gojenie się rany bez odklejania opatrunku
  • niektóre z nich są wielokrotnego użytku, co oznacza, że można je naklejać kilka razy na skórę [1]
  • niektóre z nich są nieprzepuszczalne dla powietrza
  • mogą doprowadzić do maceracji naskórka, czyli jego rozmiękaniu. Można to zaobserwować jako białą, miękką skórę, przypominającą naskórek palców po długiej kąpieli. [1]

Jakie są opatrunki okluzyjne?

Na rynku farmaceutycznym istnieje spora ilość opatrunków okluzyjnych. Dzielimy je na:

Opatrunki hydrożelowe

Jako warstwę nawilżającą posiadają hydrożel. Charakteryzują się zdolnością absorpcji wydzielin, przepuszczalnością dla powietrza i wody. W związku z tym pomimo tworzenia filmu na ranie nadal częściowo może dojść do przenoszenia zanieczyszczeń z powietrza [1]. W aptece możesz je znaleźć pod nazwami: Aquagel.

Opatrunki hydrokoloidowe

Jak sama nazwa wskazuje, posiadają hydrokoloid. W przeciwieństwie do hydrożelu są wodoodporne i nieprzepuszczalne dla powietrza. Mają zdolności nawilżające. Idealnie izolują od środowiska zewnętrznego. W dodatku mają zdolność do przylegania do nieuszkodzonej skóry [1]. W aptece znajdziesz je pod nazwami: Comfeel, Suprasorb H.

Opatrunki foliowe

Są idealne jako warstwa zewnętrzna opatrunku. Są wodoodporne, dzięki czemu można spokojnie się kąpać bez ryzyka zanieczyszczenia rany [1]. Znajdziesz je pod nazwami: Tegaderm, Suprasorb F.

Opatrunki poliuretanowe

Poliuretanowe opatrunki mają postać pianki, która nie przyczepia się do skóry, co pozwala na łatwe ściąganie opatrunku. Bardzo dobrze absorbują wydzieliny. Jednak są nieco przepuszczalne dla wody i powietrza. Często wymagają założenia opatrunku zewnętrznego [1]. Znajdziesz je pod nazwami: Suprasorb P, Biatain.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Otwarta rana to uszkodzenie skóry lub tkanek podskórnych. Może pojawić się na skutek urazu, np. skaleczenia czy poparzenia. W takim miejscu istnieje ryzyko infekcji, więc wymaga opieki medycznej….
Rana to przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek podskórnych. Dochodzi do niej zazwyczaj w wyniku urazu mechanicznego, ale raną jest również oparzenie (uraz termiczny) czy uszkodzenie skóry przez…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaOtwarta rana,
Rany,
Zakażona rana
KategoriaRany i problemy skórne
TematyLeczenie ran,
Opatrunki specjalistyczne
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja9 miesięcy temu
Data publikacji13.01.2023
Bibliografia1 źródło