leki-orange

System Bigfoot Unity – nowy system kontroli glikemii u diabetyków

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Bigfoot Unity Diabetes Management System - urządzenie nasadkowe, które łączy się ze wstrzykiwaczami insuliny i przekazuje w sposób ciągły dane dotyczące poziomu glukozy wraz z zaleceniami dotyczącymi dawkowania.

Co się składa na system Bigfoot Unity?

System Bigfoot Unity składa się z trzech głównych elementów:

  • inteligentnych nasadek na wstrzykiwacze do insuliny szybko i długo działającej;
  • aplikacji mobilnej;
  • zintegrowanego czujnika ciągłego monitora glukozy (iCGM) FreeStyle Libre 2 (Abbott).

Umożliwia użytkownikowi skanowanie czujnika FreeStyle Libre 2. Wyświetla aktualną wartość glukozy, strzałkę trendu oraz zalecaną dawkę korygującą. Inteligentna nasadka wyświetla również bezpośrednio sugerowane przez lekarza dawki insuliny do posiłków wraz z dawką korygującą. Dzięki czemu system przekazuje osobie z cukrzycą informacje umożliwiające podejmowanie decyzji dotyczących leczenia w czasie rzeczywistym. Wyświetla również alerty o hipoglikemii.

Czytaj również: Jakie leki są przeciwwskazane u diabetyków?

Bigfoot Biomedical

Twórcą tego systemu jest firma Bigfoot Biomedical. Startup zajmujący się technologią medyczną z siedzibą w Milpitas w Kalifornii. Założony został przez zespół ludzi mających osobiste powiązania z cukrzycą typu 1 i 2. Jako osoby borykające się na co dzień z cukrzycą, znają doskonale niedogodności, jakie niesie ze sobą ta choroba.

„Chcemy zmniejszyć ciężar cukrzycy u osób przyjmujących insulinę, minimalizując niepokojące domysły związane z dawkowaniem insuliny w wygodny i prosty sposób” – powiedział Jeffrey Brewer, dyrektor generalny Bigfoot Biomedical.

Czytaj również: FDA zatwierdza nowy lek na cukrzycę

Rosnący rynek inteligentnych wstrzykiwaczy do insuliny

Urządzenie to jest najnowszym osiągnięciem „inteligentnego pena” w dziedzinie półautomatycznego podawania insuliny. Wstrzykiwacz i kompatybilne urządzenia, oprogramowanie i platformy są łączone w różnych kombinacjach, aby zapewnić łatwiejsze dawkowanie insuliny pacjentom z cukrzycą. Jest to ułatwienie dla osób, które wymagają wielu wstrzyknięć dziennie, ale nie  posiadają pompy insulinowej.

6 maja 2021 r. Firma Eli Lilly ogłosiła, że ​​podpisała „strategiczne umowy międzynarodowe” z Dexcom, Glooko, MyDiabby Healthcare i Roche.  Miało to na celu zapewnienia platform lub urządzeń zgodnych penem Tempo Pen firmy Lilly. Jest już dostępny na kilku światowych rynkach, a  Tempo Smart Button, obecnie w późnej fazie rozwoju i oczekujący na znak CE.

W listopadzie 2020 roku firma Medtronic wprowadziła na rynek nową wersję swojego inteligentnego wstrzykiwacza do insuliny ze zintegrowanym CGM o nazwie InPen.  Wstrzykiwacz insuliny wielokrotnego użytku wykorzystuje aplikację na smartfony do obliczania dawek insuliny krótkodziałającej na podstawie odczytów CGM i umożliwia użytkownikom przeglądanie odczytów stężenia glukozy i informacji o dawce insuliny.

Novo Nordisk i Sanofi opracowują również produkty związane z inteligentnym wstrzykiwaczem.

Jakie płyną korzyści z zastosowania systemu Bigfoot Unity

Nowy system zapewnia korzyści płynące z automatyzacji i wzajemnych połączeń urządzeń osobom chorującym na cukrzycę, które wymagają wielu codziennych zastrzyków w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi.  Jest to „korzyść dla społeczności chorych na cukrzycę typu 1 i 2, ponieważ poszerza możliwości leczenia w celu zmniejszenia codziennych obciążeń”.

Źródło: https://www.medscape.com/viewarticle/950892

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaPrzewód pokarmowy i metabolizm
TematyLeczenie cukrzycy
AutorRedakcja leki.pl
Ostatnia aktualizacja10 miesięcy temu
Data publikacji24.05.2021