leki-orange

Jak działa resweratrol i kiedy go stosować?

Resweratrol i jego wpływ na układ krążenia

Resweratrol jest substancją pozyskiwaną z roślin. Dzięki działaniu silnie antyoksydacyjnym znajduje zastosowanie we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń takich jak choroba wieńcowa czy profilaktyka choroby nowotworowej. 

Czym jest resweratrol?

Najobfitszym źródłem resweratrolu są winogrona. Między innymi z powodu jego zawartości od dziejów mówi się o dobroczynnym działaniu wina na zdrowie. Z chemicznego punktu widzenia jest polifenolem. Posiada dwa izomery (cis i trans), z czego forma trans wykazuje większą stabilność wobec czynników środowiska zewnętrznego. W związku z tym to właśnie tę formę najczęściej spotkamy w preparatach dostępnych w aptece [1].

Działanie resweratrolu

Najważniejszym z właściwości tego związku jest działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu przyczynia się do ochrony przeciwko wolnym rodnikom wytwarzanym przez promieniowanie UV. Nie tylko działa bezpośrednio jako antyoksydant, ale też ma wpływ na aktywację naturalnych mechanizmów antyoksydacyjnych w naszym organizmie [2]. Resweratrol może być wykorzystywany pomocniczo w leczeniu wielu schorzeń, między innymi:

  • przeciwko nowotworom

Coraz więcej badań potwierdza antynowotworowe działanie resweratrolu. Może on hamować rozwój komórek nowotworowych podczas każdego stadium ich wzrostu. W dodatku działa antyoksydacyjnie, antyproliferacyjnie i przeciwzapalnie, co wspomaga profilaktykę przeciwnowotworową. Stosuje się go łącznie z chemio- i radioterapią [3].

  • w chorobie wieńcowej

Resweratrol wykazuje działanie kardioprotekcyjne. Potrafi ochraniać zarówno komórki progenitorowe, czyli takie, które nasz organizm wykorzystuje do regeneracji martwych komórek narządów, jak i dojrzałe komórki mięśnia sercowego. Resweratrol spowalnia remodeling serca, co jest istotnym czynnikiem zapobiegania rozwoju choroby wieńcowej i niewydolności serca. Główny mechanizm działania ochronnego na serce opiera się o właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne resweratrolu. Należy pamiętać o tym, że czynniki zapalne mają ogromny wpływ na rozwój niewydolności mięśnia sercowego. Ponadto badania dowodzą, że resweratrol może rozszerzać naczynia krwionośne i obniżać ciśnienie. Ta właściwość także przyczynia się do hamowania rozwoju choroby wieńcowej [4].

  • w chorobach neurodegeneracyjnych 

Resweratrol może być stosowany pomocniczo w chorobach neurodegeneracyjnych takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy choroba Huntingtona. Jego działanie neuroprotekcyjne nie ogranicza się do działania antyoksydacyjnego. Hamuje on czynniki przyczyniające się do powstawania uszkodzeń neuronów oraz blaszek amyloidowych, będących główną przyczyną zaburzeń układu nerwowego. Dzieje się to poprzez hamowanie transmisji cholinergicznej oraz wzmacnianie funkcji mitochondrialnych, które mają ogromne znaczenie w ochronie komórek nerwowych [3]. Zobacz też: https://leki.pl/poradnik/choroba-parkinsona-czy-istnieje-skuteczna-terapia/

Działania niepożądane resweratrolu

Resweratrol jest substancją oddziałującą na wielu płaszczyznach w ludzkim organizmie. Badania dowiodły, że substancja ta działa mocno antyoksydacyjnie, ale na zupełnie innej drodze może też pobudzać powstawanie wolnych rodników. Zatem jest to substancja, która działa antagonistycznie względem samej siebie. Kierunek działania resweratrolu jest całkowicie zależny od dawki. Niskie dawki (nanomole) działają antyoksydacyjnie, a wyższe rzędu mikromoli prooksydacyjnie.

Kolejnym bardzo istotnym aspektem stosowania resweratrolu jest jego działanie powodujące zwiększone wydzielanie estrogenu. Szczególnie groźne jest to w przypadku estrogenozależnych nowotworów. Niektóre z nich rosną pod wpływem wysokiego poziomu estrogenu w organizmie [5].

W aptece spotkamy się z preparatami, które w składzie mają 100 mg lub 200 mg resweratrolu. Tylko znikoma część wchłania się do krwioobiegu. Aby nie doprowadzić do niekorzystnego działania tej substancji, nie należy na własną rękę podwyższać dawek suplementów. Pomimo obiecujących wyników badań w zakresie kardio-, neuroprotekcji oraz działania przeciwnowotworowego, nie należy samodzielnie decydować o włączeniu suplementacji, ani tym bardziej o zrezygnowaniu z podstawowego leczenia na rzecz terapii resweratrolem.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaZioła i leki roślinne,
Zioła w tabletkach
TematyAntyoksydanty
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji13.01.2022
Bibliografia5 źródeł