Co to jest opryszczka narządów płciowych?

Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest przez wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex virus, HSV). Zmiany na narządach płciowych powoduje typ 1 oraz 2 wirusa. HSV typu 1 odpowiada za pojawienie się opryszczki w okolicach ust i genitaliów natomiast typ 2 najczęściej powoduje wystąpienie opryszczki tylko na genitaliach [1].

Jak wygląda opryszczka?

Opryszczka narządów płciowych charakteryzuje się zmianami w postaci pęcherzyków, grudek i wrzodów, które często są bolesne. Może znajdować się również w okolicach krocza. Warto pamiętać, że czasami człowiek może być zakażony wirusem HSV i nie prezentować klinicznych objawów. Jest on wtedy nosicielem. Dla pewności stwierdzenia opryszczki można wykonać specyficzne testy wirusologiczne i serologiczne zmian [1,2].

W jaki sposób można zarazić się opryszczką?

Opryszczka narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową. Można się nią zarazić przez kontakty seksualne z zakażonym partnerem. Z racji tego, że osoba będąca nosicielem wirusa może nie manifestować objawów, to ryzyko zakażenia jest duże. Pamiętajmy także, że wirus opryszczki pospolitej przenosi się również przez pocałunki [1].

REKLAMA
REKLAMA

Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych?

Opryszczka narządów płciowych jest chorobą przewlekłą i nawracającą. Podobnie bywa w przypadku opryszczki wargowej. Po zakażeniu wirus znajduje się w naszym organizmie. Nie ma możliwości całkowitego jego usunięcia. Nawrotowość zmian jest zmienna i zależy od danej osoby.

Wrzody i pęcherzyki na narządach płciowych mają charakter samoograniczający się. Jednak ich intensywność może być na tyle duża, że zwykle zaleca się leczenie opryszczki narządów płciowych. Czy istnieją leki na opryszczkę narządów płciowych bez recepty?

Pierwsza infekcja wirusem HSV

Według standardów WHO istnieje leczenie bez recepty opryszczki narządów płciowych, gdyż polecanym lekiem jest acyklowir. Występuje on w preparatach na receptę oraz bez (OTC). Poniżej przedstawiamy dawkowanie Heviranu na opryszczkę narządów płciowych.

Tabela 1. Heviran i dawkowanie na opryszczkę narządów płciowych [3].

Substancja leczniczaDawkowanieCzas trwania terapii*Uwagi
Acyklowir400 mg 3 razy na dobę10 dniWariant rekomendowany
200 mg 5 razy na dobę

* W konkretnych sytuacjach klinicznych czas terapii może zostać wydłużony.

Inne substancje lecznicze wykorzystywane do leczenia opryszczki narządów płciowych to:

  • Walacyklowir (Vaciclor, Valtrex): 500 mg 2 razy na dobę przez 10 dni.
  • Famcyklowir: 250 mg 3 razy na dobę przez 10 dni [3].

Leczenie nawracającej opryszczki narządów płciowych

W przypadku nawracających infekcji dawkowanie walacyklowiru i famcyklowiru jest podobne jak wtedy, gdy opryszczka pojawia się po raz pierwszy. Różni się tylko czas terapii. Jest krótszy – trwa 5 dni [3].

Z badań wynika, że lepsze efekty osiąga się, stosując acyklowir, który zalecany jest nawet kobietom w ciąży. W tym przypadku dawkowanie jest nieco odmienne i prezentuje się tak, jak poniżej:

  1. 400 mg 3 razy na dobę przez 5 dni.
  2. 800 mg 2 razy na dobę przez 5 dni.
  3. 800 mg 3 razy na dobę przez 2 dni.

Nie ma natomiast większych różnic w efektywności terapii pomiędzy powyżej przedstawionymi 3 wariantami dawkowania acyklowiru [3].

Inne leki na opryszczkę narządów płciowych bez recepty

Acyklowir stosowany miejscowo

Warto pamiętać, że w przypadku opryszczki na genitaliach nie zaleca się stosowania acyklowiru w postaci leków miejscowych (np. Herpex, Hascovir Lipożel pro, Hevipoint, Hascovir pro). Terapia miejscowa daje bardzo minimalne efekty [2].

Clotrimazolum na opryszczkę narządów płciowych

Czy Clotrimazolum pomaga na opryszczkę narządów płciowych? Zmiany skórne spowodowane są wirusem. Klotrimazol to lek przeciwgrzybiczy, dlatego nie wyleczy problemu.

Maść cynkowa lub Sudocrem na opryszczkę narządów płciowych?

Maść cynkowa lub Sudocrem bywa czasami stosowana na opryszczkę narządów płciowych. Te preparaty mają głównie działanie wysuszające i lekko odkażające. Trzeba zachować ostrożność ze względu na lokalizację i intensywność zmian. Błona śluzowa narządów płciowych jest delikatna i może zostać dodatkowo podrażniona. Sudocrem i maść cynkową zaleca się stosować jedynie w małej ilości i na lekkie zmiany. Nakładanie ich na aktywne owrzodzenia nie jest najlepszym pomysłem.

Co można kupić w aptece na opryszczkę?

Na sam koniec prezentujemy Państwu wybrane leki bez recepty na opryszczkę narządów płciowych dostępne w aptekach.

Tabela 2. Leki na opryszczkę narządów płciowych bez recepty.

Substancja chemicznaNazwa handlowaDawka [mg]
AcycklowirHascovir Control200
Hascovir Control MAX400
Hevipoint200
Heviran Comfort
Heviran Comfort MAX400
inVirum200
Zovirax Active