,

Nowe wytyczne leczenia nowotworu płuc?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Palenie jest główną przyczyną raka płuc, który każdego roku diagnozuje się u ponad 200 000 osób w Stanach Zjednoczonych i wciąż pozostaje na 1. miejscu wśród chorób nowotworowych pod względem śmiertelności.
Nowotwór płuc.

Postępując zgodnie z nowymi zaleceniami opublikowanymi w internetowym wydaniu Journal of the American Medical Association, wykrywalność choroby może drastycznie wzrosnąć.

Amerykańska Grupa Zadaniowa ds. Zapobiegania Chorobom wydała rekomendacje, aby  osoby w wieku od 50 do 80 lat, które nie mają objawów raka płuc, ale są narażone na wysokie ryzyko choroby ze względu na ich historię palenia, powinny mieć coroczne badanie przesiewowe w celu wczesnego wykrycia choroby. Pierwszą poważną zmianą było rozszerzenie grupy docelowej pod względem wieku. Badanie przesiewowe – tomografia klatki piersiowej – powinno rozpoczynać się w wieku 50 lat zamiast 55. Kolejną zmianą kwalifikującą do badań przesiewowych jest skrócenie historii palenia z 30 lat na 20.

Korzyści vs. szkody 

Nowe wytyczne zostały opracowane na podstawie obszernego przeglądu danych dwóch badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Badania te potwierdziły, że profilaktyczna tomografia komputerowa może zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu raka płuc u osób z grupy wysokiego ryzyka. Oprócz rzeczywistych korzyści występują też potencjalne szkody, które obejmują „fałszywie dodatnie” wyniki na skanie, w których pojawiające się plamki lub guzki nie muszą być zmianami nowotworowymi. Może to prowadzić do niepotrzebnych biopsji oraz długiego okresu niepotrzebnych zmartwień dla pacjentów.

Nowe zalecenia szansą na zwiększenie przeżywalności

Obecnie zdecydowana większość nowotworów płuc jest rozpoznawana po wystąpieniu objawów, czyli w zaawansowanym stadium, kiedy szansa na wyleczenie jest bardzo niska. Nowe rekomendacje obejmujące coroczne badanie przesiewowe dla pacjentów z grupy wysokiego ryzyka dają szansę na zwiększenie przeżywalności wśród chorych pacjentów o co najmniej 20%.

Źródło: drugs.com

Bibliografia

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Drobnokomórkowy rak płuc

    Drobnokomórkowy rak płuc jest jednym z najbardziej agresywnych i śmiertelnych nowotworów, który rozwija się w komórkach nabłonka oskrzelowo-pęcherzykowego. Wczesne wykrycie i agresywna terapia są kluczowe dla poprawy rokowań pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .