Jakie są przyczyny drżenia mięśni w spoczynku?

Drżenie mięśni może mieć różne przyczyny. Począwszy od drżenia samoistnego, którego etiologii nie znamy do schorzeń pochodzenia neurologicznego, zaburzeń metabolicznych. Także niektóre leki i substancje toksyczne mogą powodować występowanie objawów. Drżenie zazwyczaj nasila się przy dużym zmęczeniu, czy stanach stresowych. Znacznie częściej występuje u osób starszych.

Drżenie mięśni jest zjawiskiem znacznie utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Drżenie rąk i nóg uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów, w których wymagana jest duża precyzja.

Dokładny mechanizm powstawania dolegliwości nie jest jednoznaczny i do końca poznany. W zależności od towarzyszących chorób może opierać się o zaburzenia w układzie GABA-ergicznym wystepującym w układzie nerwowym [1,2,3,4].

REKLAMA
REKLAMA

Jak leczyć drżenie mięśni?

Zdiagnozowane drżenie mięśni leczy się, dobierając leki na receptę do odpowiedniego schorzenia. Jeśli wynika z przyjmowanych leków lub zatrucia toksynami, należy zmienić podstawowe leczenie. Lekami z przepisu lekarza, które stosuje się w terapii drżenia mięśniowego, jako leki pierwszego rzutu są:

Propranolol

Lek należy do grupy B-adrenolityków. Powoduje zmniejszenie mocy drgań, niestety nie wpływa na ich częstotliwość. Propranolol jest wprowadzany stopniowo, przy czym nie może być stosowany u osób chorujących na zbyt niskie ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia przewodnictwa sercowego.

Prymidon

Jest lekiem przeciwdrgawkowym. Ma silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Przy wprowadzaniu leku mogą pojawić się działania niepożądane, które przemijają samoistnie. Prymidon jest skuteczny w łagodzeniu drżenia kończyn, mniej w przypadku drżenia mięśni w obrębie głowy.

Gabapentyna

Gabapentyna należy do grupy leków przeciwdrgawkowych. Strukturalnie przypomina GABA. Lek jest stosowany w leczeniu drżenia mięśniowego. Jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów.

Klonazepam

Należy do grupy benzodiazepin. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, działając przeciwdrgawkowo, przeciwlękowo, uspokajająco i nasennie. W przypadku zażywania preparatu odradza się kierowanie pojazdami, ze względu na możliwe zaburzenia koncentracji. Klonazepam może uzależniać.

Lewodopa

Jest głównie wykorzystywana w drżeniu mięśni pochodzącym od choroby Parkinsona. Powoduje uzupełnienie dopaminy w mózgu, której brak jest przyczyną występowania dolegliwości u chorych na Parkinsona [1,2,3,4].

Drżenie mięśni: jakie witaminy stosować?

Ze względu na bardzo złożony charakter występujących dolegliwości sama suplementacja witaminami nie może stanowić podstawy leczenia pacjentów z drżeniem mięśni. Zaburzenia mają źródło w układzie nerwowym, przez co można dołączyć do terapii następujące substancje:

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B mają ogromny wpływ na pracę układu nerwowego. Ich niedobór może skutkować nieprawidłowym przewodnictwem nerwowym. W związku z tym w celu wspomagania jego funkcji można suplementować witaminy z grupy B. Można je dostać bez recepty w aptece. Większość preparatów jest zarejestrowanych jako suplementy diety, jeden jedyny lek można kupić pod nazwą Vitaminum B Compositum [5].

Kwas alfa-liponowy

Kwas alfa-liponowy jest silnym antyoksydantem. Dzięki temu działa ochronnie na neurony i zapobiega ich uszkodzeniom. W kontekście leczenia drżenia mięśni może wspierać układ nerwowy w jego prawidłowym funkcjonowaniu [6]. Znajduje się on m.in. w Liponexin, Liponerv.

Czy stosować magnez i potas w drżeniu mięśni?

Często drżenie mięśni kojarzone jest z ich skurczami.

Do tej pory nie ma jednoznacznych dowodów na to, że magnez w jakikolwiek sposób pomaga na skurcze mięśni, podobnie będzie z ich drżeniem. Potas wpływa na przewodzenie nerwowe. Odpowiedź na pytanie, czy warto zażywać powyższe połączenie, nie jest łatwa, ze względu na brak dowodów na pozytywne działanie w dolegliwościach. Jednak jako dodatek do podstawowego leczenia nie przyniesie negatywnych skutków ubocznych, jeśli przestrzegane będą dawki maksymalne.