Wyleczyłem się z nadciśnienia! 6 popularnych mitów o nadciśnieniu

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Rozprawiamy się z mitami na temat nadciśnienia!

Nadciśnienie tętnicze jest głównym modyfikowalnym elementem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i śmiertelności ogólnej. Mimo znacznego postępu w zrozumieniu epidemiologii, patofizjologii i ryzyka towarzyszącego chorobie, skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego na całym świecie wciąż pozostaje niska. Jednym z powodów niezadowalających efektów terapii może być ufność pacjentów w tak zwane mity medyczne dotyczące omawianej jednostki chorobowej. W poniższym artykule zostały przytoczone te najbardziej popularne i związane z nadciśnieniem tętniczym.
Rozprawiamy się z mitami na temat nadciśnienia!

Nadciśnienie tętnicze, zwane również wysokim ciśnieniem krwi, jest stanem, w którym ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych jest wyższe niż norma i utrzymuje się na tym poziomie przez dłuższy okres czasu.

Niestety nadciśnienie tętnicze należy do grona chórów cywilizacyjnych, a skutkiem jego popularności jest fakt, iż narosło wokół niego wiele mitów. Poznajmy je.

Nadciśnienie tętnicze to nie jest poważna choroba

Mit! Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego krwi były główną przyczyną przedwczesnych zgonów w 2015 roku, odpowiadając za ok. 10 milionów zgonów. Najwięcej zgonów związanych z podwyższonym ciśnieniem skurczowym wiąże się z chorobą niedokrwienną serca (4,9 mln), udarami krwotocznymi (2,0 mln) oraz udarami niedokrwiennymi (1,5 mln). Przewlekłe występowanie nadciśnienia wykazuje związek z podwyższonym ryzykiem przewlekłej choroby nerek, migotania przedsionków, pogarszania funkcji poznawczych i rozwoju otępienia.

Nadciśnienie jest dziedziczne

Mit! Ale przyjrzyjmy mu się bliżej. W większości badań częstość dziedziczenia nadciśnienia tętniczego ocenia się na 35-50%. Jednak jest to choroba heterogenna, o wieloczynnikowej etiologii i nawet u osób podatnych genetycznie nie musi się rozwinąć. Wyniki badania przeprowadzonego w 2018 roku na grupie 277 005 pacjentów potwierdzają tę tezę. Dowiedziono, że przestrzeganie zdrowego stylu życia wiąże się z niższymi wartościami ciśnienia tętniczego krwi niezależnie od ryzyka genetycznego.

Nie mam nadciśnienia, bo nie mam objawów

Mit! Nadciśnienie tętnicze otrzymało miano „cichego zabójcy”, gdyż zwykle nie daje żadnych niepokojących oznak. Jedynym sposobem wykrycia choroby jest regularny kontrolny pomiar ciśnienia krwi.

Jak odstawię sól to nie będę miał nadciśnienia

Mit! W celu utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi WHO rekomenduje spożywanie soli w ilości mniejszej niż 5 gramów dziennie. Niekiedy zaprzestanie dosalania potraw okazuje się jednak niewystarczające, gdyż sól pojawia się w większości podstawowych produktów spożywczych. Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) około 40% dziennego spożycia sodu pochodzi z takich produktów, jak: pieczywo, kanapki, pizza, wędliny i szynki, zupy, pikantne przekąski, kurczak, ser, jaja.

Przy nadciśnieniu nie wolno pić kawy

Mit! Dotychczasowe obserwacje nie wskazują, aby zalecać ograniczenie picia w umiarkowanych ilościach napojów z zawartością kofeiny, w tym kawy. Wykazano, że bezpośrednio po spożyciu 250 mg kofeiny (co odpowiada trzem filiżankom kawy) obserwuje się wzrost ciśnienia skurczowego i rozkurczowego średnio o 4 mm Hg i 3 mm Hg. Efekt ten może się utrwalić u osób regularnie spożywających napoje kofeinowe. Należy zaznaczyć, że u osób regularnie pijących kawę nie obserwuje się zwiększonej częstości występowania chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wyleczyłem się z nadciśnienia! Mogę odstawić leki

Mit! Rozpoczęcie farmakoterapii nadciśnienia tętniczego zwykle wiąże się z przyjmowaniem leków hipotensyjnych do końca życia. Pierwszoplanowym celem terapii jest obniżenie wartości ciśnienia krwi do <140/90 mm Hg u wszystkich pacjentów, a przy dobrej tolerancji leczenia wartości ciśnienia krwi powinny być obniżone do 130/80 mm Hg lub niższej. Po osiągnięciu prawidłowego ciśnienia krwi i utrzymaniu go przez rok lub dłużej lekarz może zmniejszyć dawki leków dla danego pacjenta. Jednak całkowite przerwanie leczenia jest rzadkością.

Bibliografia

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-hypertension
  2. Wytyczne ESC/ESH dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym (2018)
  3. Januszewicz, A., Nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne w pytaniach i odpowiedziach. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2016

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Nadciśnienie

    Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .