Dokładny skład leku Idefirix – Szczegółowy opis składników i substancji pomocniczych
W artykule przedstawimy szczegółowy skład leku Idefirix, który jest stosowany w leczeniu desensytyzacyjnym u wysoko immunizowanych dorosłych biorców przeszczepu nerki. Omówimy zarówno substancję czynną, jak i substancje pomocnicze, które są niezbędne do prawidłowego działania leku. Informacje te pochodzą z dokumentu “Charakterystyka produktu leczniczego” [1].
Spis treści
1. Substancja czynna
Substancją czynną leku Idefirix jest imlifidaza, która jest proteazą cysteinową. Imlifidaza działa poprzez cięcie łańcuchów ciężkich immunoglobuliny G (IgG), co prowadzi do eliminacji funkcji efektorowych zależnych od fragmentu Fc. Dzięki temu zmniejsza stężenie przeciwciał swoistych dla dawcy, co jest kluczowe dla umożliwienia przeszczepienia nerki [1].
2. Substancje pomocnicze
W skład leku Idefirix wchodzą również substancje pomocnicze, które wspierają jego działanie i stabilność. Oto lista tych substancji:
- Mannitol – substancja stosowana jako środek osmotyczny, który pomaga w stabilizacji roztworu i zapobiega jego krystalizacji.
- Polisorbat 80 – emulgator, który ułatwia mieszanie składników i stabilizuje roztwór, co jest istotne dla jego skuteczności.
- Trometamol – substancja regulująca pH, która zapewnia odpowiednie warunki dla działania imlifidazy.
- Disodu edetynian dwuwodny – chelator, który wiąże jony metali, co może zapobiegać ich negatywnemu wpływowi na działanie leku.
- Kwas chlorowodorowy – stosowany do regulacji pH roztworu, co jest kluczowe dla jego stabilności i skuteczności.
Każda z tych substancji pomocniczych odgrywa ważną rolę w zapewnieniu, że lek działa prawidłowo i jest bezpieczny dla pacjentów [1].
4. Słownik pojęć
- Imlifidaza – proteaza cysteinowa, która tnie immunoglobulinę G, zmniejszając stężenie przeciwciał swoistych dla dawcy.
- Immunoglobulina G (IgG) – rodzaj przeciwciała, które odgrywa kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu.
- Desensytyzacja – proces zmniejszania reaktywności układu immunologicznego na określone antygeny.
| Składnik | Opis |
|———-|——|
| Imlifidaza | Substancja czynna, proteaza cysteinowa, tnąca IgG. |
| Mannitol | Środek osmotyczny stabilizujący roztwór. |
| Polisorbat 80 | Emulgator stabilizujący roztwór. |
| Trometamol | Regulator pH. |
| Disodu edetynian dwuwodny | Chelator wiążący jony metali. |
| Kwas chlorowodorowy | Regulator pH roztworu. |














