Przeciwwskazania

Leków z pokrzykiem wilczą jagodą nie powinno się stosować, jeśli jesteś kobietą w ciąży lub karmisz piersią. Te leki także są bezpieczne dla małych dzieci. Jeżeli masz problemy z sercem, wysokie ciśnienie, astmę, czy też problemy z układem moczowym, powinieneś unikać leków z tą rośliną. Nie powinno się ich także stosować jednocześnie z innymi lekami, które wpływają na pracę serca.

Działania niepożądane

Pokrzyk wilcza jagoda może powodować poważne problemy zdrowotne. Przyjmując go, możesz poczuć nudności, wymioty, ból brzucha, zawroty głowy i drgawki. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki, a nawet śmierci. Może również spowodować podrażnienie skóry i oczu. Niektóre objawy, takie jak halucynacje, mogą pojawić się dopiero po kilku godzinach od zjedzenia rośliny.

Surowiec zielarski

liście

Skład chemiczny

W pokrzyku wilcza jagoda występują następujące związki aktywne: hioscyna, flawonoidy, kwercytyna, kemferol, garbniki czy kwasy organiczne.

Działanie

Pokrzyk wilcza jagoda to roślina, która zawiera atropinę i skopolaminę. Te substancje oddziałują na nasz układ nerwowy przywpsółczulny, który kontroluje wiele funkcji naszego ciała jak np. tętno czy trawienie. W efekcie, spożycie pokrzyka powoduje przyspieszenie tętna, rozszerzenie źrenic, zahamowanie wydzielania śliny, potu i innych płynów oraz spowolnienie procesów trawiennych.

Zastosowanie

Leki zawierające pokrzyk wilczą jagodę stosuje się przede wszystkim do leczenia dolegliwości układu moczowego, m.in. przy problemach z oddawaniem moczu, stanach zapalnych pęcherza moczowego czy kamicy nerkowej. Stosuje się je również w przypadku nadmiernego pocenia i dolegliwościach reumatycznych.

Najważniejsze interakcje z lekami

Pokrzyk wilcza jagoda nie powinien być stosowany razem z lekami na nadciśnienie, zwłaszcza z tzw. beta-blokerami, ponieważ oba mogą obniżać ciśnienie krwi. To może prowadzić do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia. Ponadto, pokrzyk wilcza jagoda może wpływać na działanie leków przeciwpadaczkowych, zwiększając ryzyko napadów. Wreszcie, nie należy łączyć go z lekami nasennymi ani środkami uspokajającymi, ponieważ może to prowadzić do nadmiernej sedacji.