Dostępne postaci leku

proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wlewu

Działanie

Kwas pamidronowy jest lekiem, który pomaga w regulacji poziomów wapnia w organizmie. Działa głównie na kości, zmniejszając tempo, w jakim są one rozbijane i odbudowywane. To prowadzi do mniejszej ilości wapnia uwalnianego z kości do krwi, co pomaga utrzymać poziomy wapnia we właściwym zakresie.

Wskazania

Kwas pamidronowy jest lekiem, który stosuje się głównie do leczenia różnych rodzajów chorób kości. Pomaga m.in. w przypadku rzadziej spotykanej postaci zwapnienia kości, zwanej osteoporozą. Stosuje się go również, gdy kości staja się słabe lub łamliwe z powodu nowotworów, takich jak rak piersi lub rak prostaty, które przeniosły się do kości.

Przeciwwskazania

Leków z kwasem pamidronowym nie powinni stosować ludzie z niewydolnością nerek, ciężką niewydolnością serca czy nietolerancją niektórych cukrów. Jeśli kiedykolwiek miałeś reakcję alergiczną na ten lek lub masz problemy z przełykiem, powinieneś omówić to z lekarzem. W trakcie leczenia tym lekiem ważne jest też regularne picie dużo płynów.

Działania niepożądane

Kwas pamidronowy może powodować różne objawy niepożądane. Niektóre osoby mogą doświadczyć grypopodobnych objawów, takich jak gorączka, dreszcze czy bóle mięśni. Może również pojawić się ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty czy ból głowy. Może także negatywnie wpływać na nasze zęby i dziąsła.

Przedawkowanie

Przedawkowanie kwasu pamidronowego może objawiać się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, osłabieniem, łagodnym zaczerwienieniem skóry i pieczeniem w miejscu wstrzyknięcia.

Środki ostrożności

Przyjmując leki z kwasem pamidronowym, nie kładź się po zażyciu leku – musisz być pionowo przez co najmniej pół godziny. Unikaj długotrwałego kontaktu leku z błoną śluzową gardła i przełyku, może to powodować podrażnienia. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, skonsultuj się z lekarzem.