Związki aktywne biologiczne

W preparatach leczniczych adefowir występuje w postaci dipiwoksylu adefowiru.

Dostępne postaci leku

Adefowir jest dostępny w postaci tabletek doustnych.

Działanie

Adefowir jest lekiem przeciwwirusowym z grupy nukleotydowych inhibitorów kompetycyjnych odwrotnej transkryptazy wirusa zapalenia wątroby typu B (WZW B).

Wskazania

Adefowir jest wskazany do stosowania w leczeniu przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu B u dorosłych i dzieci w wieku co najmniej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nie należy przyjmować dipiwoksylu adefowiru, jeśli pacjent jest na niego uczulony.

Należy poinformować lekarza o chorobie nerek lub o dializie.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent był narażony na kontakt z wirusem HIV lub jeśli pacjent ma nieleczony wirus HIV lub AIDS. Przyjmowanie leków w celu leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu B może spowodować, że zakażenie HIV stanie się oporne na standardowe leki stosowane w leczeniu HIV i AIDS. Przed rozpoczęciem przyjmowania dipiwoksylu adefowiru może być konieczne przeprowadzenie badania na obecność wirusa HIV.

U pacjenta może wystąpić kwasica mleczanowa, czyli niebezpieczne nagromadzenie kwasu mlekowego we krwi. Może to być bardziej prawdopodobne w przypadku występowania innych chorób, długotrwałego przyjmowania leków przeciwwirusowych lub w przypadku kobiet. Zapytaj swojego lekarza o ryzyko.

Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. Jeśli jesteś w ciąży, Twoje nazwisko może zostać umieszczone w rejestrze ciążowym w celu śledzenia wpływu dipiwoksylu adefowiru na dziecko.

Lek ten nie jest zatwierdzony do stosowania przez osoby w wieku poniżej 12 lat.

Działania niepożądane

Podczas stosowania adefowiru mogą wystąpić działania niepożądane takie jak: pokrzywka, trudności w oddychaniu, obrzęki w obrębie twarzy, problemy z nerkami, problemy z wątrobą, ból brzucha, nudności, osłabienie oraz ból głowy.

Przedawkowanie

Przy przedawkowaniu adefowiru mogą wystąpić objawy takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz brak łaknienia.

Przy podejrzeniu przedawkowania adefowiru należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Środki ostrożności

Adefowir może być przyjmowany niezależnie od posiłku.

Adefowir nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią oraz u kobiet planujących zajście w ciążę.