leki-orange

Jak dbać o implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny, jak dbać o higienę po zabiegu ?

Implant stomatologiczny jest wygodną alternatywą dla utraconego zęba. Pielęgnacja jamy ustnej po wstawieniu implantu stomatologicznego jest ważnym etapem powodzenia zabiegu. Decyzja o wstawieniu implantu należy do lekarza i zależy od wielu czynników m.in. wieku i stanu pacjenta. Zabieg przebiega w warunkach aseptycznych, trwa około 2 godzin. Po zabiegu ryzyko zakażenia nadal jest wysokie. Dlatego ważna jest higiena jamy ustnej oraz przestrzeganie wymienionych zaleceń. Reaguj także na niepokojące objawy, o których wspominam niżej.

Co to jest implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny, czasami nazywany jest zębowym, czy dentystycznym. Jest to sztucznie odbudowany korzeń zęba, który z różnych przyczyn został utracony lub usunięty. Dotychczas jedyną możliwością odbudowy uzębienia były różne formy protetyczne np. korony, mosty i ruchome protezy. Jednak implant stomatologiczny jest wygodną alternatywą dla utraconego zęba. Do implantu mocuje się koronę zęba w dopasowanym do reszty kolorze. W ten sposób odtwarza się ubytek, a nawet całe łuki zębowe. Już brak jednego zęba skutkuje przeciążeniem sąsiadujących i  przeciwstawnych zębów. Może doprowadzić do ich osłabienia, a nawet przemieszczenia. Zmienia się także układ twarzy, policzków. Dlatego warto rozważyć założenie implantu. Zabieg przeprowadza przeszkolony chirurg stomatolog, który dokładnie instruuje jak pielęgnować jamę ustną po wstawieniu implantu stomatologicznego [1]. 

Jak wygląda zabieg implantacji?

Decyzję o wstawieniu implantu podejmuje stomatolog. Po pierwsze na podstawie pomiarów decyduje, czy jest możliwość umieszczenia implantu w wyrostku zębowym. Następnie bierze pod uwagę dodatkowe czynniki, przede wszystkim:

  • wiek pacjenta (powyżej 25 lat, bo wtedy szczęka i żuchwa uzyskują ostateczny kształt), 
  • choroby przewlekłe (cukrzyca, osteoporoza lub zaburzenia psychiczne są przeciwwskazaniem), 
  • Uzależnienie od alkoholu, narkotyków i innych (też są przeciwwskazaniem) 

Tuż przed samym zabiegiem lekarz zapyta się o samopoczucie oraz zmierzy temperaturę, gdyż zabieg w trakcie przeziębienia stwarza ryzyko zakażenia. Dlatego lepiej zgłosić objawy takie jak temperatury, katar lub kaszel

Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Chirurg nawierca otwór w kości, do którego wprowadza tytanowy wkręt. Wszystkie czynności wykonywane są w warunkach aseptycznych, czyli:

  • narzędzia są wyjałowione, 
  • otoczenie jest zdezynfekowane, 
  • zespół zabiegowy jest specjalnie ubrany oraz minimalizuje ryzyko zakażeń w trakcie. 

Następnie lekarz zaszywa implant. Zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego trwa około 2 godzin. Natomiast decyzja o terminie założenia korony, mostu lub stałej protezy na implant należy do lekarza. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo może to trwać nawet pół roku. W tym czasie organizm oswaja się z ciałem obcym [2].

Jakie mogą być powikłania po założeniu implantu?

Zachowaj ostrożność po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego. Pielęgnuj ranę podobnie jak po chirurgicznym usunięciu zęba. Do zakażenia może dojść już w trakcie zabiegu. Albo na skutek niewłaściwej pielęgnacji rany już w domu. Dlatego warto stosować się do zaleceń lekarza i reagować na niepokojące objawy. Co może niepokoić? 

  • Krwotok z rany

Z okolic wszczepienia implantu stomatologicznego może sączyć się krew, dlatego przez około 30 minut nie wyjmuj opatrunku. Wymień opatrunek dopiero, jeśli zajdzie taka potrzeba np. będzie mokry i zakrwawiony. Pamiętaj, aby wcześniej zaopatrzyć się w jałowe kompresy lub specjalne tampony. Jeśli po kilku godzinach opatrunek nadal będzie pełen krwi,  skontaktuj się z lekarzem. 

  • Opuchnięte, nabrzmiałe dziąsło

Początkowo Twoje dziąsło może być nabrzmiałe i opuchnięte. Jeśli opuchlizna nie ustąpi, po kilku dniach skontaktuj się ze stomatologiem.

  • Wysięk surowiczo-ropny z okolic wszczepionego implantu

Jeśli w okolicach szczepionego implantu poczujesz ropny wysięk, do tego bolesność miejsca będzie wzrastała, lepiej skontaktuj się z lekarzem.

  • Podwyższona temperatura

Jest to objaw zakażenia ogólnego. Bezwzględnie skontaktuj się z lekarzem, który zaleci antybiotykoterapię. 

Od siebie dodam, że po zabiegu implantacji lepiej zrobić kilka dni wolnego. Skorzystaj ze zwolnienia lekarskiego. Warto ten czas poświęcić na regenerację i odpoczynek. Nie planuj nic ważnego, zrezygnuj z forsujących prac domowych. Sprzyja to gojeniu rany po założeniu implantu stomatologicznego [3]. 

Postępowanie po zabiegu implantacji

Bezpośrednio po zabiegu stosuj się do zasad:

  • W ciągu doby od zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego nie używaj żadnych płukanek do pielęgnacji zębów. Po tym czasie przepłucz jamę ustną ziołowymi wyciągami np. Dentosept lub Salviasept, lub innym zaleconym przez lekarza.
  • Przez kilka godzin po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego, unikaj jedzenia, szczególnie ciepłych potraw. Po tym czasie zjedz półpłynną potrawę. Unikaj także gorących napojów. Zdecydowanie pij wodę o temperaturze pokojowej. 
  • Podczas szczotkowania zębów delikatnie obchodź się z miejscem wokół rany, użyj delikatnej pasty. 
  • Unikaj ostrych narzędzi, słomek, wykałaczek, nici stomatologicznych. 
  • Rób zimne okłady. W aptece kupisz specjalne poduszki, które po zamrożeniu używa się do ochłodzenia opuchlizny. Pamiętaj, aby chronić skórę przed odmrożeniem!
  • Nie pal papierosów przynajmniej kilka dni po zabiegu, 
  • po 7-10 dniach od zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego, zgłoś się do lekarza na usunięcie nici chirurgicznych [4].

Implant stomatologiczny 24 godziny po zabiegu

Jak dbać o higienę z implantem stomatologicznym?

Wszczepienie implantu stomatologicznego nie zwalnia od pielęgnowania jamy ustnej tak jak w przypadku naturalnego uzębienia. Tak więc regularnie szczotkuj, używaj nitki oraz płucz jamę ustną antybakteryjnym płynem. Dzięki temu na bieżąco pozbędziesz się płytki nazębnej. Masuj także dziąsła, miękką szczoteczką. Jeśli nie będziesz o tym pamiętał, wokół implantu rozwinie się stan zapalny dziąsła. Przewlekły stan zapalny osłabi kość, doprowadzi do rozchwiania implantu, a w konsekwencji utraty wstawionego zęba.

Początkowo lekarze odradzają rezygnację z produktów twardych. Posiłki powinny być półpłynne. Natomiast z czasem ograniczenia dietetyczne znikną. Będziesz mógł jeść to co przed zabiegiem wszczepienia implantu stomatologicznego. Bez obaw można gryźć nawet twarde produkty, żuć gumę czy spożywać produkty o lepkiej konsystencji.

Posiadanie implantu stomatologicznego nie zwalnia z regularnych wizyt u stomatologa. Po pierwsze lekarz oceni stan kości, dziąsła i implantu stomatologicznego oraz oczyści jego elementy [3].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaHigiena jamy ustnej,
Jama ustna
TematyJama ustna
AutorKatarzyna Dęga-Krześniak
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji24.11.2022
Bibliografia4 źródła