Dostępne postaci leku

tabletki powlekane

Popularne połączenia

Selegilina jest łączona z trasylolem, bromowodorkiem fluoksetyny, lipovidonem, metopironem, trimetoprimem, propicyną.

Działanie

Selegilina to lek, który działa na nasz mózg. Blokuje działanie enzymu nazywanego MAO-B, dzięki czemu zwiększa się ilość pewnej substancji, zwanej dopaminą, w naszym mózgu. Dopamina pomaga w komunikacji między komórkami nerwowymi, co poprawia nasze samopoczucie.

Wskazania

Selegilina to lek, który stosuje się głównie w leczeniu choroby Parkinsona, która jest schorzeniem neurologicznym powodującym m.in. drżenie, sztywność mięśni i problemy z koordynacją ruchów. Czasami lek ten jest także stosowany w depresji, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z selegiliną, jeśli masz uczulenie na ten składnik, cierpisz na schorzenia psychiczne, takie jak psychoza, czy też masz problemy z sercem. Nie zaleca się jej również przy ciężkiej niewydolności wątroby i nerek. Powinieneś unikać tych leków, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Jeżeli przyjmujesz inne leki, skonsultuj się z lekarzem.

Działania niepożądane

Selegilina to lek, który może powodować różne skutki uboczne. Mogą to być rzeczy takie jak nudności, suchość w ustach, ból brzucha czy zawroty głowy. Niektóre osoby mogą też odczuwać bezsenność czy drżenie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze skutki, takie jak silny ból głowy, trudności z mową, drgawki czy silne zmiany nastroju.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Selegiliny może objawiać się bólami głowy, dezorientacją, podwyższonym ciśnieniem krwi, drżeniem ciała. Może dojść do niepokoju, gwałtownych zmian nastroju, a nawet halucynacji.

Środki ostrożności

Przyjmując Selegilinę, obserwuj swój stan zdrowia. Jeżeli poczujesz się dziwnie, skontaktuj się z lekarzem. Unikaj jedzenia serów, kiełbas, wędlin, bananów, awokado, czerwonego wina oraz piwa. Te produkty mogą powodować niebezpieczne skoki ciśnienia. Nie pij alkoholu i nie przyjmuj innych leków bez konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że Selegilina może wpływać na zdolność prowadzenia samochodów i obsługiwania maszyn.