Dostępne postaci leku

żel, sztyft

Działanie

1,5-pentanodiol ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze w zastosowaniach farmaceutycznych.

Wskazania

1,5-pentanodiol, który ma właściwości wiążące wodę, nawilżające i przeciwdrobnoustrojowe, jest zazwyczaj stosowany w preparatach przeciwgrzybiczych, na opryszczkę czy afty.

Przeciwwskazania

1,5-pentanodiolu nie powinno się stosować, jeśli ktoś ma alergię na ten składnik lub jakiekolwiek inne substancje wchodzące w skład leku. Nie jest także wskazany dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak ciężka niewydolność nerek lub wątroby, a także dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, o ile nie jest to absolutnie konieczne.

Działania niepożądane

1,5-pentanodiol może powodować różne działania niepożądane. Możliwe objawy obejmują podrażnienie oczu, skóry lub dróg oddechowych. Może to objawiać się pieczeniem, swędzeniem, szczypaniem lub zaczerwienieniem skóry, łzawieniem oczu czy kaszlem. W przypadku spożycia może doprowadzić do nudności, wymiotów czy bólów brzucha.

Przedawkowanie

Przy przedawkowaniu 1,5-pentanodiolu możesz odczuwać bóle głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy czy problemy z oddychaniem. Jeśli tak się stanie, natychmiast przestań używać tego produktu i skontaktuj się z lekarzem. Gdy objawy są silne lub utrzymują się, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Pamiętaj, żeby nie prowadzić na własną rękę leczenia objawowego.

Środki ostrożności

1,5-pentanodiol jest składnikiem niektórych leków. Przed użyciem sprawdź na etykiecie czy nie jesteś uczulony na ten składnik. Unikaj kontaktu z oczami, jeśli jednak do niego dojdzie, przemyj oczy dużą ilością wody. Leku nie należy połykać. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz poważne problemy zdrowotne, skonsultuj używanie tego środka z lekarzem.