leki-orange

Czy warto stosować silikonowe plastry na blizny?

Silikonowe plastry na blizny — czy są skuteczne?

Plastry silikonowe są preparatami skutecznymi w leczeniu blizn i profilaktyce tworzenia się bliznowców. Aplikuje się je na blizny po operacjach chirurgicznych, urazach i oparzeniach. Wiele testów klinicznych oraz badań naukowych potwierdza korzystne efekty tej metody terapii.

Blizna powstaje w trakcie procesu gojenia się rany. Uszkodzone urazem tkanki zostają wtedy zastąpione tkanką łączną o wysokim unaczynieniu. W trakcie prawidłowo przebiegającego procesu gojenia dochodzi do zwiększenia aktywności fibroblastów oraz sieciowania kolagenu w przestrzeni międzykomórkowej. Większość ran małych zrasta się i zabliźnia prawidłowo sama. W związku z tym nie wymaga specjalistycznego leczenia i goi się samoistnie. Jednak w przypadkach, gdy fizjologiczne bliznowacenie zostanie zakłócone, może dojść do powstania blizn przerostowych lub bliznowców. Takie wypukłe i nieestetycznie wyglądające zmiany mogą źle wpływać na samopoczucie pacjenta. Stanowią również problem zdrowotny, ponieważ często zmniejszają zakres ruchów lub wywołują ból i swędzenie [1,2].

Jedną z metod przeciwdziałania tworzeniu się nieprawidłowych blizn jest stosowanie preparatów na bazie silikonu: żeli i plastrów. Najlepsze efekt obserwowane są w przypadku, gdy są one aplikowane na wczesnym etapie zabliźniani, od momentu zamknięcia się rany. Silikony to materiały, które posiadają wysokim profilu bezpieczeństwa, o czym świadczy to, że wykonuje się z nich wiele wyrobów medycznych, implantów tkanek oraz opatrunków [3].  

Preparaty na bazie silikonu przeznaczone do leczenia blizn

Silikony posiadają zdolność do ochrony skóry przed działaniem zakłócających proces bliznowacenia czynników zewnętrznych oraz wysychaniem, ponieważ zabezpieczają również gojące się tkanki przed utratą wody, tworząc odpowiednie warunki potrzebne do regeneracji. Mogą być aplikowane na blizny w postaci kremów, żeli lub plastrów. Ich stosowanie jest sprawdzoną, skuteczną i potwierdzoną badaniami naukowymi metodą leczenia blizn jak również profilaktyki chroniącej przed tworzeniem się bliznowców [1,3].

Wśród preparatów na bazie silikonu popularność stopniowo zdobywają elastyczne plastry i opatrunki adhezyjne przeznaczone do naklejania na blizny. Produkty te dostępne są w aptekach w różnych rozmiarach oraz kształtach, jak również mogą być przycinane w celu dostosowania do wielkości i kształtu blizny [1].

https://leki.pl/lek/sutricon-silikonowe-plastry-na-blizny/

Jak stosować plastry silikonowe?

Aplikację plastrów i opatrunków silikonowych należy rozpocząć w momencie zamknięcia się rany. Czas terapii zazwyczaj wynosi od 2 do 6 miesięcy. Większość producentów zaleca wymianę opatrunku co 3 do 5 dni. Odklejony plaster po oczyszczeniu blizny neutralnym mydłem i osuszeniu można przykleić ponownie. Opatrunek należy zdejmować w trakcie oczyszczania oraz kąpieli [1].

Plastry silikonowe są proste w aplikacji, jednak wymagają regularnego stosowania przez kilka tygodni. Zgodnie z zaleceniami, opatrunek silikonowy nosi się codziennie, przez prawie całą dobę, ponieważ tylko takie jego stosowania prowadzi osiągnięcia korzystnego efektu terapeutycznego i zmniejszenia widoczności blizny. Plaster musi być zdejmowany raz dziennie na godzinę i myty ciepłą wodą z mydłem [1].

Efekty terapeutyczne

Badania naukowe wskazują na skuteczność stosowania plastrów silikonowych w profilaktyce blizn przerostowych i bliznowców. Ich skuteczność w testach klinicznych badacze wykazali w jednoznaczny sposób, ponieważ zaobserwowano redukcję zmian na poziomie ponad 68% [4]. Regularnie aplikując opatrunki oraz plastry silikonowe wspiera się procesy regeneracyjne, co skutkuje efektami takimi jak wygładzenie blizny, zanik zaczerwienienia i świądu, jednak poprawa wyglądu zmiany wymaga jednak regularności i wytrwałości. Terapię silikonową należy stosować przez wiele tygodni, aż do momentu zaobserwowania satysfakcjonującej poprawy [1].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeSilikon
KategoriaBlizny,
Rany i problemy skórne
TematyRana,
Skóra
AutorSara Janowska
Ostatnia aktualizacja9 miesięcy temu
Data publikacji21.12.2021
Bibliografia4 źródła