Co to jest alergiczne zapalenie spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek jest reakcją zapalną spojówek na alergen. Jest częścią większej ogólnoustrojowej reakcji atopowej i zwykle występuje sezonowo z towarzyszącymi objawami ze strony górnych dróg oddechowych oraz skargami na zaczerwienienie i obrzęk spojówek z silnym świądem i zwiększonym łzawieniem.

Przyczyny

Jakie są przyczyny alergicznego zapalenia spojówek?

Alergiczne zapalenie spojówek to stan zapalny spojówek (cienkich błon pokrywających oczy oraz powieki od wewnątrz) spowodowany uczuleniem na alergeny.

W wyniku kontaktu z alergenami komórki zapalne organizmu chorego wytwarzają skierowane przeciwko nim przeciwciała – swoiste IgE. Dochodzi do pobudzenia komórek tucznych obecnych w oku i wytwarzania przez nie substancji zwanej histaminą. Następnie wiele innych komórek zapalnych (np. eozynofile) wydziela różne substancje, co powoduje zaczerwienienie, łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu oraz obrzmienie powiek. Innym objawem jest światłowstręt (silne przykre odczucie, że światło razi oczy chorego).

Objawy

Jakie są objawy alergicznego zapalenia spojówek?

Objawy alergicznego zapalenia spojówek:
– świąd spojówek – objaw charakterystyczny, którego nieobecność wyklucza alergiczny mechanizm zapalenia spojówek;
– przekrwienie i obrzęk spojówek;
– łzawienie;
– obrzęk powiek;
– często u pacjenta lub w rodzinie występuje alergiczny nieżyt nosa, astma lub inne choroby alergiczne;
– czasami zmiany skórne wokół oczu – tzw. wyprysk powietrznopochodny, czyli zmiany skórne o charakterze wyprysku (zaczerwienienie, plamki, grudki, świąd, łuszcząca się skóra), który szybko ustępuję po przerwaniu kontaktu z alergenem przenoszonym przez wiatr (pyłki, sierść kota).

Objawy są na ogół obustronne – dotyczą obu oczu, chociaż po jednej stronie mogą być bardziej nasilone.

Diagnoza

Jak diagnozuje się alergiczne zapalenie spojówek?

Powiązanie pojawiania się objawów ze strony oczu jako skutku kontaktu z alergenami zwykle pozwala na szybkie ustalenie rozpoznania.

Podejrzenie alergii potwierdzają wykonane przez alergologa dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami wziewnymi lub, rzadziej, pomiar swoistych IgE.

Leczenie

Jak leczy się alergiczne zapalenie spojówek?

Podstawową zasadą w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek jest unikanie przez chorego powodujących je alergenów, co nie zawsze jest możliwe.

Ulgę może przynieść regularne przemywanie oczu np. solą fizjologiczną czy specjalnymi preparatami sztucznych łez dostępnymi bez recepty (warto zwrócić uwagę, czy wolne są one od środków konserwujących). Niekiedy lekarz może przepisać specjalne maści do oczu (można je stosować na noc).

Zapobieganie

Jaki zapobiega się alergicznemu zapaleniu spojówek?

Warto zapobiegawczo przed sezonem pylenia (w mediach pojawiają się informacje o stężeniu pyłków roślin, na które jesteś uczulony) zastosować wstępne leczenie alergicznego zapalenia spojówek, dzięki czemu jego objawy są potem o wiele słabsze.