Dostępne postaci leku

Krople do oczu, maść do oczu, maść, czopki, krem, tabletki, aerozol na skórę.

Popularne połączenia

Polimyksyna B, bacytracyna.

Działanie

Neomycyna to antybiotyk, który działa jak trucizna dla bakterii. Dostaje się do komórek bakterii i blokuje produkcję białek (łącząc się z podjednostką 30S rybosomów), które są dla nich niezbędne do przetrwania. Bez tych białek, bakterie nie są w stanie rosnąć i rozmnażać się, co prowadzi do ich śmierci.

Wskazania

Neomycyna to antybiotyk, który stosowany jest do zwalczania bakterii w organizmie. Lek z neomycyną bardzo często jest używany przy infekcjach skóry, oczu, gardła, ucha zewnętrznego czy przy trądziku. Może także być stosowany do wyjałowienia jelit przed zabiegami chirurgicznymi.

Przeciwwskazania

Nie powinniśmy stosować leków z neomycyną, jeśli mamy uczulenie na ten składnik, problemy z nerkami, choroby mięśni, takie jak miastenia, czy zaburzenia słuchu. Nie zaleca się ich także kobietom w ciąży i karmiącym piersią bez konsultacji z lekarzem.

Działania niepożądane

Neomycyna może powodować różne działania niepożądane. Możesz odczuwać nudności, wymioty i biegunkę. Może wystąpić również utrata słuchu lub szum w uszach. U niektórych osób mogą pojawić się reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie, kłopoty z oddychaniem. W rzadkich przypadkach może dojść do zaburzeń równowagi. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwasz jakiekolwiek niepokojące objawy.

Przedawkowanie

Przedawkowanie neomycyny może wywołać mdłości, wymioty, biegunkę, utratę słuchu, zawroty głowy czy nieskoordynowane ruchy. W razie podejrzenia przedawkowania natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym. Nie lekceważ tych objawów, ponieważ mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, między innymi utratą słuchu czy zaburzeniami funkcji nerek.

Środki ostrożności

Neomycyna jest antybiotykiem wydawanym na receptę. Nie przekraczaj zalecanej dawki i nie przyjmuj go dłużej, niż jest to konieczne. Lek może powodować problemy ze słuchem, więc jeśli zauważysz, że słyszysz gorzej, natychmiast powiadom o tym lekarza. Neomycyna może również powodować problemy z nerkami, więc jeżeli odczuwasz ból w okolicy nerek lub zauważasz zmiany w ilości lub wyglądzie moczu, również skonsultuj to z lekarzem.