Co to jest zakażenie proteus mirabilis?

Zakażenie Proteus mirabilis jest jedną z najczęstszych przyczyn infekcji pęcherza moczowego u osób cewnikowanych. Bakteria ta występuje naturalnie w jelitach ludzi, natomiast nadmierna kolonizacja bakterii powoduje rozwój zakażenia. Może prowadzić do zakażeń dróg moczowych, a w późnej konsekwencji do kamicy nerkowej. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażeń innych narządów, takich jak zapalenie otrzewnej, dróg żółciowych lub przewodu pokarmowego. Ciężkie przypadki mogą również prowadzić do sepsy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zakażenia proteus mirabilis?

Bakteria Proteus mirabilis występuje naturalnie w jelitach ludzi, natomiast nadmierna kolonizacja bakteryjna powoduje rozwój zakażenia. Bakteria rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt z zakażonymi osobami lub zanieczyszczonymi przedmiotami i powierzchniami. Patogeny mogą być również wchłaniane przez przewód pokarmowy, np. gdy znajdują się w skażonej żywności.

Objawy

Jakie są objawy zakażenia proteus mirabilis?

Zakażenie Proteus mirabilis może objawiać się zapaleniem cewki moczowej, zapaleniem pęcherza, zapaleniem gruczołu krokowego lub odmiedniczkowym zapaleniem nerek.

Do najczęstszych objawów zakażenia Proteus mirabilis należą: zwiększona częstość oddawania moczu, pyuria (obecność białych plamek w moczu), zapalenie pęcherza moczowego i związany z tym ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ból pleców, parcie na mocz, hematuria (obecność czerwonych krwinek w moczu).

Diagnoza

Jak diagnozuje się zakażenie proteus mirabilis?

Rozpoznanie opiera się na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, ocenie objawów, badaniach fizykalnych, wykonaniu posiewu oraz antybiogramu. Dodatkowo lekarz może zlecić analizę próbki moczu w celu oceny ropomoczu i esterazy leukocytów. Jeśli zastosowane leczenie nie przynosi efektów lekarz, może zlecić wykonanie dalszych badań, takich jak: USG nerek lub tomografia komputerowa jamy brzusznej.

Leczenie

Jak leczy się zakażenie proteus mirabilis?

Postępowanie terapeutyczne opiera się przede wszystkim na podawaniu odpowiednich antybiotyków oraz nawodnieniu. Leczenie obejmuje podawanie takich środków leczniczych jak trimetoprim/sulfametoksazol lub doustny fluorochinolon (np. cyprofloksacynę). Domowe sposoby na złagodzenie objawów to picie soków z żurawiny oraz stosowanie ciepłych okładów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zakażeniu proteus mirabilis?

U osób z nawracającymi zakażeniami Proteus mirabilis zalecane jest: zwiększenie ilości przyjmowanych płynów, opróżnianie pęcherza po stosunku, mycie i wycieranie okolicy krocz w kierunku od przodu do tyłu po opróżnieniu pęcherza, stosowanie przewiewnej bielizny, dbanie o odpowiednią sterylność sprzętu medycznego.