Co to jest choroba crohna?

Choroba Crohna to choroba przewodu pokarmowego charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym obejmującym wszystkie warstwy ściany jelita. Choroba Leśniowskiego-Crohna zwykle dotyka jelita cienkiego i okrężnicy. Może ona występować u osób w każdym wieku, ale najczęściej diagnozowana jest u młodych dorosłych. Choroba Leśniowskiego-Crohna zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz raka jelita cienkiego.

Przyczyny

Jakie są przyczyny choroby crohna?

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna nie są do końca poznane- jest to wypadkowa czynników środowiskowych. Na jej rozwój może wpływać nieprawidłowy stan mikroflory jelitowej lub nieodpowiednio zbilansowana dieta. Ważną kwestię odgrywa w tej kwestii układ immunologiczny- w wyniku zaburzeń w jego funkcjonowaniu powstają miejscowe stany zapalne w błonie śluzowej jelit.

Objawy

Jakie są objawy choroby crohna?

Objawy są różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz lokalizacji jej ognisk w układzie pokarmowym- u większości chorych są one umiejscowione w odcinku krętym. Objawy to najczęściej biegunka, ból brzucha, wymioty, mogą pojawić się także owrzodzenia odbytu oraz krew w stolcu. U niektórych pacjentów choroba może objawiać się zmianami w jamie ustnej lub w okolicach żołądka, lub przełyku, dość rzadko, ale również występują zapalenia pozajelitowe- np. stawów oraz niedokrwistość.

Diagnoza

Jak diagnozuje się chorobę crohna?

Diagnoza jest stawiana przez lekarza po kilkuetapowym badaniu:
1. szczegółowy wywiad z pacjentem,
2. badanie fizykalne brzucha,
3. badania laboratoryjne krwi oraz oznaczenie przeciwciał przeciwko Saccharomyces cerevisiae,
4. badanie endoskopowe z analizą histopatologiczną.

Leczenie

Jak leczy się chorobę crohna?

Nie ma skutecznej metody, która umożliwiałaby całkowite wyleczenie tej choroby. Leczenie powinno skupić się na zmianie trybu życia- w tym szczególnie diety, dodatkowo bardzo często stosuje się farmakoterapię lub nawet leczenie chirurgiczne największych ognisk zapalnych. Leki stosowane w leczeniu to te o spektrum przeciwzapalnym, immunosupresyjnym, w niektórych przypadkach także antybiotyki oraz leki biologiczne. U części pacjentów konieczne jest włącznie także żywienia pozajelitowego do leczenia.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się chorobie crohna?

U osób z grupy ryzyka (pochodzących z rodzin, u których starsze pokolenia zmagały się z chorobami zapalnymi jelit) zachorowania na chorobę Leśniowskiego- Crohna powinny poddać się dokładnej diagnostyce oraz stosować zbilansowaną dietę, oraz unikać palenia tytoniu.