,

Najważniejsze informacje dotyczące szczepionki przeciwko COVID-19 Johnson&Johnson!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson już dostępna!

11 marca 2021 roku Europejska Agencja Leków dopuściła do obrotu na terenie UE kolejną, czwartą już szczepionkę na Covid-19. Jest to szczepionka wektorowa wyprodukowana przez firmę Johnson&Johnson. Posiada ona pewną przewagę nad pozostałymi szczepionkami, a mianowicie wymaga podania wyłącznie jednej dawki. Jak działa ta szczepionka? Jaka jest jej skuteczność? Czy jest bezpieczna?
Szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson już dostępna!

Szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson posiada taki sam mechanizm działania, jak produkt firmy AstraZeneca. Obie wykorzystują adenowirusa jako wektor — stąd nazwa „szczepionka wektorowa”. Ów wektor posiada kod genetyczny, który koduje białko S koronawirusa. Główną zaletą takiego rozwiązania jest wysoka zdolność do wywołania silnej odpowiedzi immunologicznej, wysokie bezpieczeństwo i skuteczność [1]. Wcześniej taki sam wektor (technologia AdVac®) wykorzystano w szczepionce przeciw gorączce Ebola [2] (Czytaj także: Szczepionka na Covid-19. Dlaczego warto?).

Szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson — jakie ma zalety?

Niewątpliwą zaletą szczepionki firmy Johnson&Johnson są „łagodne” warunki przechowywania, które istotnie ułatwiają jej transport. Może ona być przechowywana nawet 3 miesiące po rozmrożeniu w temperaturze od 2°C do 8°C, czyli w takich warunkach, jakie panują w naszych lodówkach. W temperaturze -20°C jej trwałość wynosi 2 lata. Co więcej, jest to pierwsza szczepionka na Covid-19, która wymaga tylko jednej dawki. Jej skuteczność wynosi 67%. Co ważne, przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które ukończyły 18. rok życia [1,2] (Czytaj także: Szczepionki na Covid-19 w pigułce).

Skuteczność szczepionki na Covid-19 firmy Johnson&Johnson

Ocena skuteczności wektorowej szczepionki firmy Johnson&Johnson była prowadzona na ponad 44 tysiącach ochotników. Wyniki były jednoznaczne — produkt ten po 28 dniach od podania zmniejszył ryzyko zachorowania na Covid-19 o 66%. Co ciekawe, początek ochrony obserwowano już po upływie 2 tygodni od podania leku. Szczepionka ta chroni przed ciężkim przebiegiem choroby, niezależnie od regionu geograficznego, wieku pacjenta i od wariantu wirusa [2,3] (Czytaj także: Szczepionki przeciwko Covid-19 – podział, mechanizmy działania i przechowywanie).

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę po zastosowaniu szczepionki firmy Johnson&Johnson. Niemniej, nie przeprowadzono podobnych badań na kobietach w ciąży. W związku z tym, podanie szczepionki ciężarnym jest możliwe wówczas, gdy potencjalne korzyści zdrowotne będą przeważały nad ewentualnym ryzykiem dla matki i płodu. Do tej pory nie wiadomo, czy szczepionka przenika do kobiecego mleka. Przeprowadzone na zwierzętach badania nie wykazały wpływu na płodność [1].

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po szczepionce firmy Johnson&Johnson?

Analizę bezpieczeństwa i potencjalnych działań niepożądanych przeprowadzono po 2 miesiącach od szczepienia. Najwięcej pacjentów, bo aż 48,6%, zgłaszało ból w miejscu wstrzyknięcia. Inne, najczęstsze działania niepożądane po szczepionce na Covid-19 firmy Johnson&Johnson to:

 • bóle głowy (38,9%);
 • zmęczenie (38,2%);
 • bóle mięśni (33,2%);
 • nudności (14,2%);
 • temperatura ciała powyżej 38,0°C (9%).

Większość wyżej wymienionych działań niepożądanych wystąpiła w ciągu 1-2 dni po przyjęciu szczepionki na Covid-19 firmy Johnson&Johnson [1].

Bibliografia

 1. ChPL COVID-19 Vaccine Janssen suspension for injection
 2. https://szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/szczepionki-przeciw-covid-19/?strona=4 (dostęp z dnia 16.03.2021)
 3. https://pulsmedycyny.pl/fda-zatwierdzila-szczepionke-przeciw-covid-19-firmy-johnson-johnson-1109711 (dostęp z dnia 16.03.2021)

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • COVID-19

  COVID-19 to choroba zakaźna wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, która może prowadzić do poważnych powikłań i zgonów. Objawy COVID-19 obejmują gorączkę, kaszel, duszność, bóle mięśniowe i zmęczenie.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .