Witaminy musujące – co to za preparaty?

Witaminy musujące to suplementy diety dostępne bez recepty, które zawierają praktycznie wszystkie niezbędne do życia witaminy i minerały, a często i inne składniki dodatkowe. Mają postać tabletek musujących, które należy rozpuścić w szklance z wodą. Rozpuszczanie jest szybkie – zwykle trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Po tym otrzymujemy przyjemny w smaku napój do wypicia. Często określa się je jako „plusz witaminy” lub witaminy w pluszu.

Jednak czy takie multiwitaminy do picia faktycznie są nam potrzebne w codziennym funkcjonowaniu? Czy warto je stosować prewencyjnie?

Multiwitamina do picia – co w sobie zawiera?

Witaminy z grupy B

Większość witamin musujących zawiera witaminy z grupy B, głównie:

REKLAMA
REKLAMA
 • tiamina – B1,
 • ryboflawina – B2,
 • niacyna – B3,
 • kwas pantotenowy – B5,
 • pirydoksyna – B6,
 • biotyna – B7 (H),
 • kobalamina – B12.

Witaminy z grupy B mają wszechstronny wpływ na organizm. Wzmacniają układ immunologiczny, dzięki czemu sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni. Witaminy są niezbędne do prawidłowego działania mózgu i zachodzących w nim procesów. Niedobory witamin z grupy B wiązały się z istnieniem zaburzeń poznawczych, trudniejszym myśleniem i problemami z koncentracją [1,4].

Jednak trzeba być ostrożnym z takimi sloganami, że witaminy to remedium na wszystkie nasze bolączki. Powyższe zdania są prawdziwe i nawet mają swoje oparcie w pomniejszych badaniach, jednak często wyniki dotyczą badań in-vitro lub skomplikowanych procesów metabolicznych. Witaminy nie działają jak złoty środek na wszystko. Nie sprawią, że momentalnie odżyjemy i będziemy wulkanem energii!

Witamina C

W witaminach plusz nie brakuje również witaminy C. Co prawda jej ilości nie są zbyt duże, bo zwykle są to okolice 100 mg w 1 tabletce, ale to akurat dobrze, gdyż długotrwałe przyjmowanie dużych dawek witaminy C (1000 mg) nie jest zalecane. Witamina C, podobnie jak inne witaminy, to znany antyoksydant [5].

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Oprócz witamin z grupy B tabletki musujące zawierają niektóre witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Zwykle będzie to witamina A, D i E.

Witamina A

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego widzenia, bierze udział w produkcji czerwonych krwinek oraz w wielu procesach układu immunologicznego. Potrzebna jest również do prawidłowego wzrostu komórek, a więc i organizmu. Naturalnie nasz organizm nie produkuje witaminy A, dlatego jej suplementacja wydaje się być rozsądna [6].

Witamina D

Witamina D to kolejna witamina, którą powinniśmy suplementować. Co prawda nasz organizm produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych. Teoretycznie wystarczy przebywać na słońcu z odkrytymi ramionami i nogami w godzinach okołopołudniowych, aby wytworzyć jej odpowiednią ilość, jednak w rzeczywistości niedobory witaminy D w naszej populacji są ogromne. Z tego powodu rozsądna będzie suplementacja nawet przez cały rok!

W przypadku witaminy D nie możemy się niestety opierać na witaminach musujących, gdyż jest jej tam bardzo mało – zwykle 200 jednostek. Dorosły człowiek powinien przyjmować dziennie aż 10 razy więcej, czyli 2000 jednostek!

Witamina E

Witamina E bywa określana witaminą “młodości i piękności”. Podobnie jak inne, jest  niezbędna w naszym organizmie. Odpowiada za wiele ważnych procesów związanych, np. z układem immunologicznym. To również związek, który niszczy wolne rodniki – działa antyoksydacyjnie. Witamina E jest potrzebna do funkcjonowania procesów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego [5,7].

Minerały w witaminach musujących

Multiwitaminy do picia oprócz witamin mają również minerały. Najczęściej możemy znaleźć tutaj cynk, żelazo, wapń, selen, jod lub miedź.

Inne składniki dodatkowe

Oprócz klasycznych witamin i minerałów multiwitaminy do picia zawierają także inne składniki, np.:

 • Kofeinę i ekstrakty z roślin takich jak guarana, yerba mate, które mają na celu zwiększyć naszą energię.
 • Ekstrakty z żeń-szenia, który poprawia witalność, koncentrację, dodaje energii.
 • Składniki poprawiające kondycję włosów, skóry i paznokci, np. kolagen lub ekstrakt ze skrzypu polnego.

Jakie witaminy musujące znajdziemy w aptekach?

W aptekach znajduje się mnóstwo multiwitamin musujących. Podstawowy skład zwykle jest podobny. Poszczególne tabletki musujące różnią się w niewielkim stopniu rodzajem witamin i minerałów oraz ich zawartością. Często znajdziemy w nich również inne substancje, które mają za zadanie polepszyć nasze codzienne funkcjonowanie.

Plusz witaminy – a dokładniej to Plusssz

Szeroką gamę witamin musujących ma w swojej ofercie producent Polski Lek. Pacjenci często proszą o witaminy rozpuszczalne w formie pluszu, ale w tym przypadku jest to nazwa produktów.

Multiwitaminy do picia Plusssz mają taki sam rdzeń składników w każdym preparacie, który wygląda tak, jak poniżej.

Tabela 1. Zawartość witamin i minerałów w tabletkach musujących Plusssz.

SubstancjaZawartość w 1 tabletce
Witamina C80 mg
Witamina E12 mg
Tiamina1,1 mg
Ryboflawina1,4 mg
Niacyna16 mg
Kwas pantotenowy6 mg
Witamina B61,4 mg
Biotyna50 µg
Kwas foliowy200 µg
Witamina B12
2,5 µg

Jakie konkretnie dodatki posiadają poszczególne wersje produktów? Łatwo je rozpoznać, gdyż nazwa składa się z Plusssz 100% Multiwitamina + człon świadczący o dodatkowych składnikach:

 • Potas – 300 mg.
 • Magnez – 187,5 mg – niestety magnez w formie węglanu, który jest gorzej przyswajalny niż cytrynian, glukonian lub mleczan.
 • Żelazo – 7 mg.
 • Kobieta Complex – dodatkowy ekstrakt ze skrzypu polnego, który wpływa pozytywnie na stan włosów, skóry i paznokci.
 • Energy Complex – multiwitamina musująca o działaniu pobudzającym z 200 mg kofeiny i ekstraktami z guarany, bakopy i yerba mate.
 • Elektrolity – z dodatkiem potasu, chloru, wapnia, magnezu i sodu.
 • Żeń-szeń – zawiera ekstrakt z korzenia żeń-szenia właściwego (3,6 mg ginsenozydów).
 • Minerały – dodatkowo ma wapń, magnez, cynk, miedź, selen.

Olimp Gold-Vit Complex

Olimp Labs to firma, która ma w swojej oferty witaminy musujące. Wyróżniamy tutaj dwa produkty:

 • Olimp Gold-Vit Complex + Żelazo.
 • Olimp Gold-Vit Complex + Żeń-szeń.

Oprócz klasycznych witamin produkty zawierają witaminę A, E i D. Multiwitamina do picia występuje także w formie jednodawkowych shotów.

Multiwitaminy musujące APTEO

Synoptis Pharma również posiada w swojej ofercie witaminy plusz, które istnieją pod nazwą Multiwitaminy APTEO. Wyróżniamy tu produkty z dodatkiem, np. minerałów, magnezu lub żeń-szenia.

Bodymax i witaminy musujące

Kolejny przykład tabletek musujących z witaminami to preparaty Bodymax.

Tabela 2. Charakterystyka multiwitamina do picia Bodymax.

Nazwa handlowaCharakterystyka
Bodymax Świeży UmysłKlasyczna multiwitamina musująca wzbogacona o cynk.
Bodymax Przypływ EnergiiStandardowe witaminy musujące, które oprócz witamin zawierają ekstrakt z żeń-szenia.
Bodymax Żelazna KondycjaPreparat, który skoncentrowany jest głównie na dostarczeniu składników do prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek. Zawiera kobalaminę i żelazo.
Bodymax Pełna KoncentracjaPreparat multiwitaminowy.
Bodymax Siła PięknaZawiera głównie witaminy, które poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci, np. biotyna oraz kolagen i witaminę C.

Supradyn Intensia Energy

Ciekawym wyborem może być Supradyn Intensia Energy. To witaminy musujące, które zawierają bardzo różnorodne witaminy i minerały w dużych ilościach. Są to jedne z najbardziej wieloskładnikowych preparatów na rynku.

Musująca multiwitamina do picia na pobudzenie

Przykładowym preparatem, który oprócz witamin i minerałów zawiera kofeinę, może być Vigor Up!

Witaminy musujące dla dzieci

Dla najmłodszych również znajdziemy multiwitaminy musujące. Co prawda nie są w formie tabletek, ale proszku do rozpuszczenia. Przykładowe preparaty to:

 • Vibovit Bobas (od 2. do 4. roku życia).
 • Vibovit Junior (od 4. do 12. roku życia).
 • Visolvit Junior (od 3. roku życia).
 • Sanostol (od 4. roku życia – tabletki musujące do ssania).

Dawkowanie witamin musujących

Praktycznie większość powyższych multiwitamin musujących ma podobne dawkowanie, czyli 1 tabletka dziennie.

Jakie multiwitaminy musujące wybrać?

Multiwitamin musujących jest bardzo dużo na rynku aptecznym. Ciężko wskazać idealny preparat. Większość z nich posiada podobny skład i różnią się tylko substancjami dodatkowymi. Wybór najlepiej opierać właśnie o dodatkowe składniki.

Czy warto stosować tabletki musujące?

Witaminy są potrzebne naszemu organizmowi, jednak w pierwszym rzędzie powinniśmy przyjmować je z pożywienia. Zdrowa, różnorodna i zbilansowana dieta zapewni nam niezbędne witaminy i minerały i wtedy multiwitaminy do picia będą niepotrzebne.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli mamy faktycznie niedobory. Wtedy zażywanie preparatów witaminowych może okazać się zasadne. Jednak dobrze najpierw wykonać badania kontrolne, aby mieć pewność czego, brakuje naszemu organizmowi. Nie zawsze trzeba pić jedynie multiwitaminy musujące. Jeśli okaże się, że brakuje tylko kilku witamin, to lepiej wybrać witaminy lub minerały w formie leku.

Witaminy musujące mogą stanowić jedynie dodatek do zdrowego stylu życia. Nie mogą zastąpić warzyw i owoców! Zawartość witamin i minerałów w tabletkach musujących jest tak dobrana, że stosując zalecaną dzienną ilość, czyli 1 tabletkę, mamy pewność, że nie przedawkujemy żadnego ze składników.