aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jaka jest najlepsza multiwitamina musująca?

Musujące multiwitaminy – po jakie warto sięgnąć?

Multiwitaminy to preparaty, które dostarczają dużą liczbę witamin i minerałów w jednej tabletce. Dzięki temu, że szybko ulegają rozpuszczeniu w wodzie, stanowią ciekawą alternatywę dla klasycznych preparatów wielowitaminowych. Jednak czy naprawdę potrzebujemy je przyjmować? Jeśli tak, to jakie najlepiej wybrać?

Witaminy musujące – co to za preparaty?

Witaminy musujące to suplementy diety dostępne bez recepty, które zawierają praktycznie wszystkie niezbędne do życia witaminy i minerały, a często i inne składniki dodatkowe. Mają postać tabletek musujących, które należy rozpuścić w szklance z wodą. Rozpuszczanie jest szybkie – zwykle trwa maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Po tym otrzymujemy przyjemny w smaku napój do wypicia. Często określa się je jako „plusz witaminy” lub witaminy w pluszu.

Jednak czy takie multiwitaminy do picia faktycznie są nam potrzebne w codziennym funkcjonowaniu? Czy warto je stosować prewencyjnie?

Multiwitamina do picia – co w sobie zawiera?

Witaminy z grupy B

Większość witamin musujących zawiera witaminy z grupy B, głównie:

 • tiamina – B1,
 • ryboflawina – B2,
 • niacyna – B3,
 • kwas pantotenowy – B5,
 • pirydoksyna – B6,
 • biotyna – B7 (H),
 • kobalamina – B12.

Witaminy z grupy B mają wszechstronny wpływ na organizm. Wzmacniają układ immunologiczny, dzięki czemu sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni. Witaminy są niezbędne do prawidłowego działania mózgu i zachodzących w nim procesów. Niedobory witamin z grupy B wiązały się z istnieniem zaburzeń poznawczych, trudniejszym myśleniem i problemami z koncentracją [1,4].

Jednak trzeba być ostrożnym z takimi sloganami, że witaminy to remedium na wszystkie nasze bolączki. Powyższe zdania są prawdziwe i nawet mają swoje oparcie w pomniejszych badaniach, jednak często wyniki dotyczą badań in-vitro lub skomplikowanych procesów metabolicznych. Witaminy nie działają jak złoty środek na wszystko. Nie sprawią, że momentalnie odżyjemy i będziemy wulkanem energii!

Witamina C

W witaminach plusz nie brakuje również witaminy C. Co prawda jej ilości nie są zbyt duże, bo zwykle są to okolice 100 mg w 1 tabletce, ale to akurat dobrze, gdyż długotrwałe przyjmowanie dużych dawek witaminy C (1000 mg) nie jest zalecane. Witamina C, podobnie jak inne witaminy, to znany antyoksydant [5].

Witamina A

Witamina A jest niezbędna do prawidłowego widzenia, bierze udział w produkcji czerwonych krwinek oraz w wielu procesach układu immunologicznego. Potrzebna jest również do prawidłowego wzrostu komórek, a więc i organizmu. Naturalnie nasz organizm nie produkuje witaminy A, dlatego jej suplementacja wydaje się być rozsądna [6].

Witamina D

Witamina D to kolejna witamina, którą powinniśmy suplementować. Co prawda nasz organizm produkuje ją pod wpływem promieni słonecznych. Teoretycznie wystarczy przebywać na słońcu z odkrytymi ramionami i nogami w godzinach okołopołudniowych, aby wytworzyć jej odpowiednią ilość, jednak w rzeczywistości niedobory witaminy D w naszej populacji są ogromne. Z tego powodu rozsądna będzie suplementacja nawet przez cały rok!

W przypadku witaminy D nie możemy się niestety opierać na witaminach musujących, gdyż jest jej tam bardzo mało – zwykle 200 jednostek. Dorosły człowiek powinien przyjmować dziennie aż 10 razy więcej, czyli 2000 jednostek!

Witamina E

Witamina E bywa określana witaminą “młodości i piękności”. Podobnie jak inne, jest  niezbędna w naszym organizmie. Odpowiada za wiele ważnych procesów związanych, np. z układem immunologicznym. To również związek, który niszczy wolne rodniki – działa antyoksydacyjnie. Witamina E jest potrzebna do funkcjonowania procesów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego [5,7].

Minerały w witaminach musujących

Multiwitaminy do picia oprócz witamin mają również minerały. Najczęściej możemy znaleźć tutaj cynk, żelazo, wapń, selen, jod lub miedź.

Inne składniki dodatkowe

Oprócz klasycznych witamin i minerałów multiwitaminy do picia zawierają także inne składniki, np.:

 • Kofeinę i ekstrakty z roślin takich jak guarana, yerba mate, które mają na celu zwiększyć naszą energię.
 • Ekstrakty z żeń-szenia, który poprawia witalność, koncentrację, dodaje energii.
 • Składniki poprawiające kondycję włosów, skóry i paznokci, np. kolagen lub ekstrakt ze skrzypu polnego.

Jakie witaminy musujące znajdziemy w aptekach?

W aptekach znajduje się mnóstwo multiwitamin musujących. Podstawowy skład zwykle jest podobny. Poszczególne tabletki musujące różnią się w niewielkim stopniu rodzajem witamin i minerałów oraz ich zawartością. Często znajdziemy w nich również inne substancje, które mają za zadanie polepszyć nasze codzienne funkcjonowanie.

Plusz witaminy – a dokładniej to Plusssz

Szeroką gamę witamin musujących ma w swojej ofercie producent Polski Lek. Pacjenci często proszą o witaminy rozpuszczalne w formie pluszu, ale w tym przypadku jest to nazwa produktów. Multiwitaminy do picia Plusssz mają taki sam rdzeń składników w każdym preparacie, który wygląda tak, jak poniżej. Jakie konkretnie dodatki posiadają poszczególne wersje produktów? Łatwo je rozpoznać, gdyż nazwa składa się z Plusssz 100% Multiwitamina + człon świadczący o dodatkowych składnikach:

 • Potas – 300 mg.
 • Magnez – 187,5 mg – niestety magnez w formie węglanu, który jest gorzej przyswajalny niż cytrynian, glukonian lub mleczan.
 • Żelazo – 7 mg.
 • Kobieta Complex – dodatkowy ekstrakt ze skrzypu polnego, który wpływa pozytywnie na stan włosów, skóry i paznokci.
 • Energy Complex – multiwitamina musująca o działaniu pobudzającym z 200 mg kofeiny i ekstraktami z guarany, bakopy i yerba mate.
 • Elektrolity – z dodatkiem potasu, chloru, wapnia, magnezu i sodu.
 • Żeń-szeń – zawiera ekstrakt z korzenia żeń-szenia właściwego (3,6 mg ginsenozydów).
 • Minerały – dodatkowo ma wapń, magnez, cynk, miedź, selen.

Plusssz Elektrolity + 100% Multiwitamina, tabletki musujące

Olimp Gold-Vit Complex

Olimp Labs to firma, która ma w swojej oferty witaminy musujące. Wyróżniamy tutaj dwa produkty: Olimp Gold-Vit Complex + Żelazo, Olimp Gold-Vit Complex + Żeń-szeń.

Olimp Gold-Vit Complex+żeń-szeń, tabletki musujące

Oprócz klasycznych witamin produkty zawierają witaminę A, E i D. Multiwitamina do picia występuje także w formie jednodawkowych shotów.

Bodymax i witaminy musujące

Kolejny przykład tabletek musujących z witaminami to preparaty Bodymax.

Tabela 2. Charakterystyka multiwitamina do picia Bodymax.

Nazwa handlowaCharakterystyka
Bodymax Świeży UmysłKlasyczna multiwitamina musująca wzbogacona o cynk.
Bodymax Przypływ EnergiiStandardowe witaminy musujące, które oprócz witamin zawierają ekstrakt z żeń-szenia.
Bodymax Żelazna KondycjaPreparat, który skoncentrowany jest głównie na dostarczeniu składników do prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek. Zawiera kobalaminę i żelazo.
Bodymax Pełna KoncentracjaPreparat multiwitaminowy.
Bodymax Siła PięknaZawiera głównie witaminy, które poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci, np. biotyna oraz kolagen i witaminę C.

Bodyma Pełna Koncentracja, tabletki musujące

Supradyn Intensia Energy

Ciekawym wyborem może być Supradyn Intensia Energy. To witaminy musujące, które zawierają bardzo różnorodne witaminy i minerały w dużych ilościach. Są to jedne z najbardziej wieloskładnikowych preparatów na rynku.

Supradyn Intensia Energy, tabletki musujące

Witaminy musujące dla dzieci

Dla najmłodszych również znajdziemy multiwitaminy musujące. Co prawda nie są w formie tabletek, ale proszku do rozpuszczenia. Przykładowe preparaty to:

 • Vibovit Bobas (od 2. do 4. roku życia).
 • Vibovit Junior (od 4. do 12. roku życia).
 • Visolvit Junior (od 3. roku życia).
 • Sanostol (od 4. roku życia – tabletki musujące do ssania).

Dawkowanie witamin musujących

Praktycznie większość powyższych multiwitamin musujących ma podobne dawkowanie, czyli 1 tabletka dziennie.

Jakie multiwitaminy musujące wybrać?

Multiwitamin musujących jest bardzo dużo na rynku aptecznym. Ciężko wskazać idealny preparat. Większość z nich posiada podobny skład i różnią się tylko substancjami dodatkowymi. Wybór najlepiej opierać właśnie o dodatkowe składniki.

Czy warto stosować tabletki musujące?

Witaminy są potrzebne naszemu organizmowi, jednak w pierwszym rzędzie powinniśmy przyjmować je z pożywienia. Zdrowa, różnorodna i zbilansowana dieta zapewni nam niezbędne witaminy i minerały i wtedy multiwitaminy do picia będą niepotrzebne.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli mamy faktycznie niedobory. Wtedy zażywanie preparatów witaminowych może okazać się zasadne. Jednak dobrze najpierw wykonać badania kontrolne, aby mieć pewność czego, brakuje naszemu organizmowi. Nie zawsze trzeba pić jedynie multiwitaminy musujące. Jeśli okaże się, że brakuje tylko kilku witamin, to lepiej wybrać witaminy lub minerały w formie leku.

Witaminy musujące mogą stanowić jedynie dodatek do zdrowego stylu życia. Nie mogą zastąpić warzyw i owoców! Zawartość witamin i minerałów w tabletkach musujących jest tak dobrana, że stosując zalecaną dzienną ilość, czyli 1 tabletkę, mamy pewność, że nie przedawkujemy żadnego ze składników.

Czy witaminy musujące są zdrowe?

Witaminy musujące są popularnym suplementem diety, ale czy są zdrowe? Zależy to od kilku czynników. Musujące witaminy zawierają różne witaminy i minerały, które są niezbędne dla organizmu. Dostarczają one ważne składniki odżywcze takie jak witaminy A, D, E, K, B1, B2, B6, B12 i wiele innych, a także minerały takie jak potas, wapń, magnez, jod, cynk, mangan, żelazo i chrom. Musujące witaminy mogą być użyteczne, zwłaszcza w przypadku osób mających niedobór określonych witamin i minerałów. Jednak warto pamiętać, że pierwszym źródłem witamin i minerałów powinna być różnorodna i zrównoważona dieta. W większości przypadków, zdrowa i zrównoważona dieta zapewnia nam wystarczającą ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dlatego też, jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i spożywasz różnorodne pokarmy, musujące witaminy mogą być niepotrzebne. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem suplementacji jakimkolwiek środkiem zawsze skonsultować się z lekarzem, który może ocenić, czy takie suplementy są odpowiednie dla twojej sytuacji zdrowotnej. Podsumowując, mimo że musujące witaminy mogą dostarczać niektóre niezbędne składniki odżywcze, w większości przypadków najlepszym źródłem witamin i minerałów jest zrównoważona dieta.

Bibliografia

 1. D. O. Kennedy, „B Vitamins and the Brain: Mechanisms, Dose and Efficacy–A Review”, Nutrients, t. 8, nr 2, s. 68, sty. 2016, doi: 10.3390/nu8020068.
 2. K. Mikkelsen i V. Apostolopoulos, „B Vitamins and Ageing”, Subcell. Biochem., t. 90, s. 451–470, 2018, doi: 10.1007/978-981-13-2835-0_15.
 3. C. T. Peterson, D. A. Rodionov, A. L. Osterman, i S. N. Peterson, „B Vitamins and Their Role in Immune Regulation and Cancer”, Nutrients, t. 12, nr 11, s. E3380, lis. 2020, doi: 10.3390/nu12113380.
 4. A.-L. Tardy, E. Pouteau, D. Marquez, C. Yilmaz, i A. Scholey, „Vitamins and Minerals for Energy, Fatigue and Cognition: A Narrative Review of the Biochemical and Clinical Evidence”, Nutrients, t. 12, nr 1, s. 228, sty. 2020, doi: 10.3390/nu12010228.
 5. M. R. Higgins, A. Izadi, i M. Kaviani, „Antioxidants and Exercise Performance: With a Focus on Vitamin E and C Supplementation”, Int. J. Environ. Res. Public. Health, t. 17, nr 22, s. E8452, lis. 2020, doi: 10.3390/ijerph17228452.
 6. M. M. Soares i in., „Efect of vitamin A suplementation: a systematic review”, Ciênc. Saúde Coletiva, t. 24, s. 827–838, mar. 2019, doi: 10.1590/1413-81232018243.07112017.
 7. G. Y. Lee i S. N. Han, „The Role of Vitamin E in Immunity”, Nutrients, t. 10, nr 11, s. E1614, lis. 2018, doi: 10.3390/nu10111614.

Omawiane substancje

 • Kofeina

  Kofeina to organiczny związek chemiczny, który pobudza układ nerwowy i poprawia koncentrację. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, napojach energetyzujących oraz niektórych lekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Magnez

  Magnez jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Mg i liczbie atomowej 12. Magnez jest ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka, wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Niacyna

  Niacyna jest substancją leczniczą, która jest wykorzystywana w leczeniu chorób serca oraz w profilaktyce chorób układu krążenia. Jest to witamina z grupy B, która wpływa na metabolizm tłuszczów i węglowodanów w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Potas

  Potas jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu K i liczbie atomowej 19. Jest niezbędny dla organizmów żywych, ponieważ bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych oraz w regulacji równowagi wodno-elektrolitowej.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina A

  Witamina A jest niezbędna dla dobrego widzenia i zdrowia skóry. Niedobór witaminy A może prowadzić do problemów z oczami i osłabienia układu odpornościowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B1

  Witamina B1, zwana tiaminą, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Jej niedobór może prowadzić do choroby beri-beri.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B12

  Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i krwiotwórczego. Jest to substancja rozpuszczalna w wodzie, którą organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B2

  Witamina B2, zwana również ryboflawiną, jest substancją leczniczą, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w szczególności dla metabolizmu energetycznego. Jest stosowana w leczeniu niedoborów witaminy B2 oraz w profilaktyce i leczeniu chorób skóry, oczu i układu nerwowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B5

  Witamina B5, zwana również kwasem pantotenowym, jest substancją leczniczą, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych chorób. Witamina B5 jest stosowana w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, a także w leczeniu chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina B6

  Witamina B6 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Można ją znaleźć w produktach spożywczych takich jak mięso, ryby, orzechy i banany.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina C

  Witamina C jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy C może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina D

  Witamina D jest niezbędna dla zdrowia kości i zębów. Najlepiej wchłania się ją z naturalnego źródła – promieni słonecznych.
  Witaminy i mikro- i makroelementy
 • Witamina E

  Witamina E jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do różnych schorzeń. Suplementacja witaminy E może pomóc w zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Żelazo

  Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym o symbolu Fe. Żelazo jest niezbędne dla organizmu człowieka do produkcji hemoglobiny.
  Witaminy i mikro- i makroelementy

Omawiane schorzenia

 • Złe samopoczucie i zmęczenie

  Schorzenie może objawiać się różnymi objawami, takimi jak bóle, osłabienie czy problemy z trawieniem. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie są kluczowe dla szybkiego powrotu do zdrowia.
 • Zmęczenie

  Zmęczenie jest powszechnym schorzeniem, które może mieć różne przyczyny i objawy. Może wpływać na jakość życia i funkcjonowanie codzienne.
 • Zmęczenie mięśni

  Zmęczenie mięśni jest powszechnym schorzeniem, które może wystąpić u każdego człowieka. Może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak brak snu, nadmierna aktywność fizyczna lub choroby układu nerwowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .