leki-orange

Osteomalacja

Rozdziały

Jakie są objawy osteomalacji?

Objawami osteomalacji jest tępy, bolesny ból dotykający dolnej części pleców, miednicy, bioder, nóg i żeber. Ból może nasilać się w nocy lub przy nacisku na kości i rzadko ustępuje całkowicie po odpoczynku. Innym objawem jest zmniejszone napięcie mięśniowe i osłabienie nóg może powodować chód koślawy i sprawiać, że chodzenie staje się wolniejsze i trudniejsze.

Jakie są przyczyny osteomalacji?

Najczęstszą przyczyną osteomalacji jest niedobór witaminy D. Wśród innych przyczyn wyróżnia się niektóre zabiegi chirurgiczne (np. usunięcie części żołądka), celiakia, zaburzenia pracy nerek lub wątroby oraz niektóre leki (np. fenytoina i fenobarbital).

Jak zdiagnozować osteomalację?

Diagnoza występowania osteomalacji stawiana jest na podstawie wywiadu z pacjentem i wynikach badań laboratoryjnych. U osób z tym schorzeniem występuje zazwyczaj zmniejszone stężenia wapnia, stężenie fosforanów, aktywnej formy witaminy D oraz zwiększone stężenie fosfatazy alkalicznej. W badaniu rentgenowskim zmiany widoczne są dopiero w zaawansowanym stadium osteomalacji.

Jak zapobiegać osteomalacji?

Najczęstszą przyczyną osteomalacji jest niedobór witaminy D, dlatego ważne jest dbanie o utrzymanie odpowiedniego stężenia tej witaminy w organizmie. Zaleca się przebywanie na słońcu w okresie letnim, a w okresie jesienno-zimowym suplementację tej witaminy. Warto, aby stosowana dieta zawierała produkty zawierające wapń i fosfor.

Leczenie osteomalacji

Leczenie osteomalacji polega zazwyczaj na stosowaniu w odpowiednich dawkach witaminy D w preparatach doustnych. Dodatkowo zaleca się stosowanie suplementacji wapnia. W przypadku, gdy osteomalacja wywołana jest niedoborem fosforanów, bez związku z niedoborem witaminy D stosuje się leczenie przyczynowe.

Loading...

Leki na osteomalację

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu osteomalacji.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 4