leki-orange

8 faktów na temat witaminy A

Poznaj fakty dotyczące witaminy A

Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Znana jest z pozytywnego wpływu na narząd wzroku oraz skórę. Oto 7 faktów na jej temat.

Jedzenie marchewek wyostrza wzrok

Witamina A (retinol) wchodzi w skład rodopsyny — światłoczułego barwnika, która znajduje się w pręcikach siatkówki oka. Źródłami w pożywieniu są: żółtka jaj, marchew, szpinak, dynia, sałata, czy brokuły. Spożywanie wymienionych produktów pozwoli na zapewnienie składników koniecznych dla zdrowej kondycji oka. W produktach roślinnych występuje beta-karoten, który przekształcany jest w naszym organizmie do retinolu (witaminy A) [1,2].

Przedawkowanie witaminy A jest groźniejsze niż jej niedobór.

Najczęstszym objawem niedoboru jest utrudnione widzenie o zmierzchu i w nocy. Długotrwale może prowadzić do ograniczenia widzenia również w dzień.

Innymi objawami jest suchość skóry, wolniejsze gojenie ran. U dzieci hipowitaminoza może doprowadzić do zaburzeń wzrostu. Niedobory w krajach rozwiniętych występują najczęściej z powodu anoreksji lub upośledzeń wchłaniania składników pokarmowych z jelit [2,3].

Nadmierna podaż poza łagodnymi objawami takimi jak suchość skóry, senność czy bóle głowy, może spowodować bardzo groźne zwiększenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Skutkiem takiego wzrostu może być oprócz bólu głowy także występowanie napadów drgawkowych, zaburzenie świadomości czy śpiączka [1,2,5].

Witamina A poprawi Twój stan skóry

Zarówno w drogeriach jak i aptekach znajdziemy całą gamę preparatów zawierających w składzie witaminę A. Powodem tego jest oddziaływanie na skórę. Powoduje ona uelastycznienie skóry poprzez poprawę jej struktury i zahamowanie utraty wody. Retinol wpływa na syntezę kolagenu, dzięki czemu zyskuje działanie przeciwstarzeniowe. Dodatkowo stosujemy go na przebarwienia, ponieważ hamuje gromadzenie melaniny w skórze. Retinol oraz jego pochodne odgrywają olbrzymią rolę w medycynie w kontekście terapii trądziku, oraz łuszczycy [1,2,4]  (

Witamina A doskonale zregeneruje Twoją skórę po opalaniu

Stosowanie kremów zawierających retinol po ekspozycji na promieniowanie słoneczne powoduje wzmocnienie funkcji naprawczych naszej skóry. Dzieje się to dzięki hamowaniu ekspresji metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej. Są to enzymy, których zadaniem jest remodeling płynu znajdującego się między komórkami naszego organizmu. Zahamowanie procesu przebudowy powoduje utrzymanie elastyczności skóry, która ulega zaburzeniu pod wpływem promieniowania słonecznego [2].

Stosowanie witaminy A grozi uszkodzeniem płodu

Niewątpliwie najgroźniejszym działaniem niepożądanym witaminy A jest teratogenność. Termin ten oznacza powodowanie wad rozwojowych płodu. Kobiety zarówno przed jak i w trakcie ciąży muszą bezwzględnie wystrzegać się suplementacji. Podczas stosowania środków doustnych w terapii trądziku zaleca się stosowanie antykoncepcji [1,2].

W przypadku niedoboru wystarczy zmienić dietę

Niedobory w krajach rozwiniętych są bardzo rzadko spotykane. Występuje ona w bardzo wielu produktach spożywczych. W związku z tym, aby zapobiec niedoborom, wystarczy sięgnąć po te produkty. Jeśli jednak mimo zachowanej diety okazuje się, że wciąż problem nie znika, warto zastanowić się nad badaniem w kierunku zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych z jelit oraz skontrolować funkcjonowanie wątroby [2].

Aby zwiększyć skuteczność suplementacji witaminą A, zażywaj ją po tłustym posiłku

Witamina A zalicza się do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W związku z tym spożywanie jej po posiłku zawierającego tłuszcze ułatwi organizmowi jej przyswajanie [1].

Maść z witaminą A świetnie sprawdzi się na trądzik

Witamina A stosowana na skórę powoduje hamowanie procesu rogowacenia skóry i przyspieszenie złuszczania naskórka. Oba te procesy są zaburzone u osób z cerą trądzikową. Występuje u nich nadmierne wydzielanie sebum, co hamuje prawidłowy proces złuszczania. Odnowa naskórka wspomaga leczenie nowych zmian zapalnych i zaskórników oraz zapobiega powstawaniu nowych problemów skórnych. Ponadto ograniczają wydzielanie łoju. Witamina A ma wpływ na układ immunologiczny, co wspomaga gojenie się procesów zapalnych [6].

Retinol to witamina A

Retinol dobrze znany w kosmetologii to nic innego jak podstawowa forma witaminy A. Retinol należy do grupy retinoidów, które różnią się między sobą strukturą, ale łączy je wspólny mechanizm działania odpowiadający witaminie A. Mogą być to w związki o pochodzeniu naturalnym i syntetycznym. Retinol dostarczamy do organizmu z pożywieniem w formie prowitamin (β-karotenu i estrów retinylu). W procesie metabolizmu formy te zmieniają się w retinol. Substancja ta znalazła zastosowanie w produktach kosmetycznych. Warto pamiętać, że retinol może powodować fotouczulenie, więc powinniśmy go stosować wieczorem oraz budować stopniowo tolerancję na produkt, zaczynając od niskich stężeń [6].

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeWitamina A
KategoriaWitamina A,
Witaminy i minerały
TematyFakty i mity,
Witaminy
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja9 miesięcy temu
Data publikacji30.09.2021
Bibliografia6 źródeł