leki-orange

Co przyspiesza regenerację nerwów?

Jakie tabletki na uszkodzone nerwy?

Jakie rodzaje uszkodzeń nerwów wyróżniamy? Jak radzić sobie z dolegliwościami wynikającymi z uszkodzenia nerwów? Czy uszkodzone nerwy da się naprawić, a może naprawią się same? Jakie tabletki stosować na uszkodzone nerwy?

Czym jest uszkodzenie nerwów?

Uszkodzenie nerwów obwodowych można podzielić na uszkodzenie mechaniczne oraz uszkodzenie, do którego doszło na skutek choroby przewlekłej. Ten pierwszy rodzaj uszkodzenia dotyczy najczęściej nerwów, które przebiegają powierzchownie lub tych, które są najsłabiej osłonięte przez inne tkanki. Największa liczba tego typu urazów dotyczy zatem nerwów w obrębie kończyn górnych, a do ich najczęstszych przyczyn należą: złamania kości z przemieszczeniem w kierunku przebiegu nerwu, unieruchomienie w opatrunku gipsowym, opaska uciskowa, rozległy krwiak, sen w nieodpowiedniej pozycji, zatrzymanie dopływu krwi skutkujące ostrym niedokrwieniem.

Nerw obwodowy składa się z trzech komponent: ruchowej, czuciowej, wegetatywnej. Efektem uszkodzenia włókien ruchowych są porażenia wiotkie, w wyniku których powstają zaniki mięśni zaopatrywanych przez dany nerw.
W przypadku uszkodzenia włókien czuciowych dochodzi do różnego rodzaju zaburzeń czucia. Uszkodzenie włókien wegetatywnych prowadzi początkowo do przekrwienia tkanek, a następnie do niedokrwienia i w konsekwencji do niedotlenienia tkanek. Do uszkodzeń nerwów spowodowanych przez choroby przewlekłe można zaliczyć stopę cukrzycową. Defekt spowodowany uszkodzeniem gałęzi czuciowych, gałęzi wegetatywnych oraz hiperglikemią, która zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń [1].

Czy nerwy się regenerują?

Nerwy obwodowe do pewnego stopnia potrafią same się regenerować, dlatego ważnym aspektem w przebiegu uszkodzeń nerwów obwodowych jest rehabilitacja, której celem jest przyspieszenie regeneracji nerwu oraz zapobieganie powikłaniom uszkodzenia. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja pozwala na: spowolnienie procesu zaniku narządów czuciowych, zmniejszenie degeneracji włókien mięśniowych, utrzymanie zakresu ruchu w kończynie porażonej, zapobieganie powstawania przykurczów, wyeliminowanie niewłaściwych wzorców ruchowych.

Czy nerwy mogą się regenerować?

Co przyśpiesza ich regenerację?

Wśród zabiegów prowadzących do przywrócenia równowagi bioelektrycznej komórek nerwowych wyróżnić można: elektroterapię, terapię energotonową, magneto stymulację, laserową biostymulację, diatermię krótkofalową. Pacjent musi mieć pełną świadomość długiego czasu rekonwalescencji, powolnych postępów oraz tego, że niezbędna jest pełna współpraca i zaangażowanie w proces fizjoterapii [2].

Jakie tabletki stosować na uszkodzone nerwy?

Celem suplementacji jest wspomaganie odżywienia i funkcji metabolicznych włókien układu nerwowego, poddanych stresowi oksydacyjnemu oraz często zajętych przez toczący się stan zapalny. Jednym z suplementów zalecanych jest preparat ALAnerv. Zawiera składniki korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego: witamina B6 (pirydoksyna), witamina B5 (kwas pantotenowy), witamina B2 (ryboflawina), witamina B1 (tiamina), witamina E oraz selen (wzajemnie nasilają swoje działanie przeciwutleniające), a także kwas gamma-linolenowy i kwas alfa-liponowy. Preparatem o tym samym składzie, wzbogaconym dodatkowo o honokiol (ma właściwości przeciwutleniające) jest ALAnerv ON.

Innym preparatem przeznaczonym do postępowania dietetycznego w nerwobólach, polineuropatiach, w celu dostarczenia substancji odżywczych, wspomagających proces odbudowy uszkodzonych nerwów jest URYDYNOX, którego głównym składnikiem jest monofosforan urydyny, składnik, który musi zostać dostarczony do uszkodzonych nerwów, aby ich struktury mogły zostać odbudowane. Preparatem zawierającym dodatkowo (oprócz witamin z grupy B oraz monofosforanu urydyny) monofosforan cytydyny jest MIELOGUARD. Innymi suplementami diety, uzupełniającymi codzienną dietę, które mają duże znaczenie, w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego są: REVITANERW, MYALGAN +, FOSYDYNA PLUS, UrydynActiv, Liponerv.

Omawiane schorzenia
Nie obejmuje: choroby pojedynczych nerwów (mononeuropatia) (G56-G58), zapalenie korzeni: BNO, splotu ramiennego BNO (M54.1), lędźwiowo-krzyżowych BNO, rwa kulszowa (M54.3-M54.4)
Omawiane substancje
Honokiol znajduje zastosowanie w terapii przeciwlękowej i przeciwbólowej, przy wykorzystaniu jego właściwości przeciwzapalnych. Udowodniono skuteczność związku w ograniczaniu ogniska niedokrwiennego m…
Kwas alfa-liponowy (ALA) jest związkiem o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych.  Wykazuje on korzystny wpływ tego związku na pracę wątroby. Kwas alfa-liponowy  jest związkiem, kt…
Kwas gamma-linolenowy GLA to kwas tłuszczowy omega 6. Jest to niezbędny nienasycony kwas tłuszczowy, który nie może być syntetyzowany wraz z organizmem i musi być dostarczony wraz z dietą. Kwas gamma …
Monofosforan cytydyny bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych (DNA i RNA), śmierci komórek oraz produkcji energii, pełni funkcję neuromodulacyjną, stymuluje szybkie tworzenie mieliny, uczestniczy…
W badaniach nad mózgiem monofosforan urydyny jest wykorzystywany jako środek dostarczający urydynę. Urydyna jest aktywnym składnikiem tego związku. Urydyna jest obecna w wielu produktach spożywczych, …
Selen to minerał potrzebny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i układu odpornościowego. Nie jest on wytwarzany w organizmie, ale można go znaleźć w glebie i w niektórych produktach spożywczych (t…
Witamina B1 jest również znana jako tiamina. Znajduje się w żywności, takiej jak zboża, pełne ziarna, mięso, orzechy, fasola i groch. Tiamina jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu niedoboru wita…
Ryboflawina to witamina B2. Witaminy to naturalnie występujące substancje niezbędne do wielu procesów zachodzących w organizmie. Ryboflawina jest ważna w utrzymaniu wielu tkanek w organizmie. Stosowan…
Witamina B5 (kwas pantotenowy), jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Zalecane jej dzienne spożycie dla mężczyzn i kobiet to 5mg. Witaminę można spotkać w wielu produktach spożywczych, takich jak: ryb…
Witamina B6 (pirydoksyna, chlorowodorek pirydoksyny) jest ważna dla wielu procesów zachodzących w organizmie. Pirydoksyna jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu niedoboru witaminy B6. Jest ona ró…
Witamina E (tokoferol, octan tokoferylu) stosowana jest w leczeniu i zapobieganiu niedoborów witaminy E. Związek ten ma przede wszystkim właściwości przeciwutleniające. Lek jest powszechnie stosowany …
Podsumowanie