Co to jest zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył?

Zapalenie żył to stan, gdy ściany żył stają się podrażnione i zapalne. Zakrzepowe zapalenie żył to poważniejsza forma, gdzie zapalenie żył powoduje powstawanie zakrzepów krwi, które mogą blokować przepływ krwi.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia żył i zakrzepowego zapalenia żył?

Zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył to stany, które mogą wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej wynikają z długotrwałego siedzenia lub leżenia, co prowadzi do spowolnienia przepływu krwi. Inne przyczyny to ciąża, palenie papierosów, otyłość lub operacje chirurgiczne. W tych sytuacjach, krew zaczyna gromadzić się, stwarza się zakrzep, następnie dochodzi do zapalenia. To powoduje ból, zaczerwienienie i obrzęk.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia żył i zakrzepowego zapalenia żył?

Zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył to schorzenia związane z żyłami. Możesz odczuwać ból, zaczerwienienie, opuchliznę lub delikatny obrzęk w obszarze dotkniętym problemem. Twoja skóra może być gorąca w dotyku i może wystąpić szereg objawów, takich jak gorączka, zmęczenie lub uczucie, jakby coś blokowało jedną z żył.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył?

Diagnozowanie zapalenia żył i zakrzepowego zapalenia żył często zaczyna się od badania fizykalnego, podczas którego lekarz sprawdza obszary oznak zapalenia, takie jak zaczerwienienie, opuchlizna czy ból. Dodatkowo, może zdecydować się na wykonanie badania ultrasonograficznego (USG), które pokazuje obraz żył i pomaga zobaczyć, czy są w nich jakieś zakrzepy. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić również badanie krwi.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył?

Zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył (znane także jako żylaki) leczy się na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się leki przeciwzakrzepowe, które pomagają zapobiegać powstawaniu zakrzepów. Mogą to być tabletki (np. warfaryna) lub zastrzyki do użycia w domu (np. heparyna). Przy bolesnych obrzękach pomaga podnoszenie nogi do góry i zakładanie specjalnych elastycznych rajstop lub pończoch. W niektórych przypadkach lekarz może zasugerować operację. Ważny jest również ruch – chodzenie pomaga poprawić przepływ krwi.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu żył i zakrzepowemu zapaleniu żył?

Zapalenie żył i zakrzepowe zapalenie żył często wynikają z zbyt długiego siedzenia lub stania. Wykonuj regularne ćwiczenia np. chodzenie, pływanie, które wspomagają krążenie. Utrzymuj zdrową masę ciała i jedz zdrowo. Pij dużo wody, unikaj długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Unikaj papierosów. Jeśli musisz siedzieć przez długie godziny, co jakiś czas wstań i się poruszaj.