leki-orange

Jak leczyć nerwicę żołądka?

Jaki jest dobry lek na nerwicę żołądka?

Nerwica żołądka to zaburzenie pracy układu nerwowego o charakterze somatycznym. Może objawiać się bólami brzucha, biegunką, brakiem łaknienia, osłabieniem, ale także zaburzeniami snu i lękiem. Często, aby zdiagnozować nerwicę żołądka, należy wykluczyć inne choroby, przebiegające z podobnymi objawami (chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego czy infekcję wirusową). W przypadku nerwicy żołądka psychoterapia i farmakoterapia wpływająca na układ nerwowy ma bardzo duże znaczenie.

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka to termin odnoszący się do objawów żołądkowych związanych z zaburzeniami emocjonalnymi, takimi jak stres, lęk czy depresja. Osoby z nerwicą żołądka mogą doświadczać różnych objawów, takich jak ból brzucha, uczucie napięcia czy pieczenia w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgaga, biegunka lub zaparcia. Ważne jest zrozumienie, że nerwica żołądka jest stanem, w którym występuje powiązanie między umysłem a układem pokarmowym. Silne emocje i stres mogą wpływać na działanie jelit i żołądka, co prowadzi do wystąpienia objawów żołądkowych. To tłumaczy, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają problemów żołądkowych w okresach wzmożonego stresu lub trudności emocjonalnych.

Jakie są objawy nerwicy żołądka?

Nerwica żołądka to schorzenie charakteryzujące się różnymi objawami przewodu pokarmowego, które są wynikiem zwiększonego napięcia nerwowego. Mogą one obejmować:

 1. Bóle żołądka;
 2. Trudności w przełykaniu;
 3. Biegunka;
 4. Zaparcia;
 5. Nudności;
 6. Wymioty;
 7. Zgaga;
 8. Odbijanie;
 9. Inne objawy somatyczne: duszności, nadmierna potliwość, ból w klatce piersiowej i skurcze brzucha.

Jakie są leki na nerwicę żołądka?

Leki bez recepty mogą łagodzić objawy nerwicy żołądka i poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego. Znaczenie w terapii odgrywają: probiotyki, leki uspokajające i wyciszające, leki rozkurczowe i inhibitory pompy protonowej.

Probiotyki

Probiotyki przywracają równowagę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Zasiedlają jelita w dobroczynne kultury bakterii, które wpływają na właściwe jego funkcjonowanie. W przypadku biegunek sprawdzają się probiotyki zawierające drożdże, czyli probiotyki niebakteryjne. Najczęściej jest to szczep Saccharomyces boulardi. Działa on w jelitach, stwarzając niekorzystne warunki dla wzrastania patogenów (szkodliwych bakterii czy wirusów). Dawkowanie zależy od stopnia nasilenia biegunki i czasu jej trwania. Można stosować 3-4 kapsułki na dobę, stopniowo zmniejszając dawkę. Dawki preparatów to od 250 do 500 mg. Występują one zarówno w postaci kapsułek i saszetek. Często też w połączeniu z innymi szczepami (Bifidobacteriumi Lactobacillus).

Preparaty: Enterol S.boulardi 250 mg, Enteris 500mg, Florcontrol (S. boulardi, Lactobacillus i Bifidobacterium)

Szczepy Lactobacillus zasiedlają jelito cienkie. Wpływają na wzrost odporności organizmu i regulują pracę przewodu pokarmowego. Wpływają na regularność wypróżnień. W przypadku zaparć stosuje się regularnie szczepy Lactobacillus w postaci kapsułek od 2 do 4 na dobę.

Preparaty: Dicoflor (Lactobacillus rhamnosus), Lakcid, Lacidofil, Sanprobi Barrier, Sanprobi Super Formula.

Leki zmniejszające napięcie nerwowe

Mają duże znaczenie w leczeniu nerwicy żołądka. Poprzez kojący wpływ na układ nerwowy zmniejszają niekorzystne objawy ze strony przewodu pokarmowego (bóle żołądka, brak łaknienia czy niekiedy odruch wymiotny).

Występują one w postaci kropli, tabletek, kapsułek, syropów. Zawierają najczęściej wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriane radix), liści melisy (Melissae folium) czy szyszek chmielu (Lupuli). Poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego i jakość snu. Krople i syropy mogą zawierać etanol, należy zachować ostrożność przy stosowaniu ich przy obsłudze maszyn czy prowadzeniu pojazdów oraz u kobiet w ciąży i matek karmiących, a także u dzieci.  Nie zaleca się stosowania w przypadku nadwrażliwość ina substancję czynną oraz podczas stosowania innych leków działających uspokajająco i nasennie.

Preparaty: Valerin Sen, Persen forte, Valused, Valused Noc.

Leki rozkurczające

Drotaweryna jest lekiem dostępnym również bez recepty, który wpływa na rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Zmniejsza ona perystaltykę jelit i działa przeciwskurczowo w przewodzie pokarmowym. Podana wraz z lekami przeciwbiegunkowymi jest skuteczna w silnej biegunce.  Można ją stosować od szóstego roku życia.  Ostrożność należy zachować u pacjentów z niskim ciśnieniem tętniczym krwi (lek może jeszcze je obniżyć). Przeciwwskazaniem są bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia oraz ciężka niewydolność nerek, wątroby i serca.

Preparaty: No-spa, No-spa forte, Spastyna Max

Nerwica żołądka (fot. Canva).

Leki przeciwbiegunkowe

Loperamid działa poprzez wiązanie się cząsteczek leku z opioidowymi receptorami komórek ścian jelita, zmniejszając ich perystaltykę i wydłużając czas pasażu jelitowego. Zwiększa także spoczynkowe napięcie zwieracza odbytu, zmniejszając natychmiastową potrzebę wypróżnienia.  Lek jest przeciwwskazany u dzieci poniżej szóstego roku życia i w ostrych biegunkach pochodzenia bakteryjnego (salmonella). Rozdęcie okrężnicy i wzdęcia brzucha są sygnałem do zaprzestania podawania leku.

W przypadku nerwicy  żołądka można stosować lek w przypadku biegunki. Długotrwałe stosowanie jest niezalecane ze względu na możliwość zaparć i brak regularności wypróżnień.   Lek może dawać interakcje z innymi substancjami szczególnie takimi, które są inhibitorami glikoproteiny P (chinidyna i rytonawir) i inhibitorami izoenzymu CYP 3A4 (ketokonazol, itrakonazol). Powodują one 2-3-krotny wzrost stężenia loperamidu we krwi podczas jednoczesnego stosowania z wymienionymi powyżej lekami.  Dawka początkowa Loperamidu to od 2 do 4 mg  jednorazowo, kolejną dawkę podaje się po ośmiu godzinach, jeśli biegunka występuje.

Lek dostępny jest zarówno w postaci tabletek, kapsułek i tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, co ma znaczenie w szybszym działaniu substancji.

Preparaty: Stoperan, Laremid, Imodium.

Inhibitory pompy protonowej (IPP)

Inhibitory pompy protonowej hamują wytwarzanie kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka. Znajdują zastosowanie w leczeniu bólu brzucha w przebiegu nerwicy żołądka.  Długotrwałe stosowanie tych leków może powodować wzrost pH soku żołądkowego i przyczyniać się do zmniejszenia ochrony przed bakteriami i innymi patogenami.  Leki te powinny być stosowane rano na czczo co najmniej 30 minut przed posiłkiem, co gwarantuje ich skuteczność.  Zgodnie z ChPL (Charakterystyką Produktu Leczniczego) nie powinny być one stosowane dłużej niż 14 dni bez konsultacji lekarskiej.

Dłuższe stosowanie leków z tej grupy może skutkować zmniejszeniem bólu i przykrych objawów ze strony przewodu pokarmowego, ale maskuje również objawy groźnych chorób (nowotwory żołądka)  i opóźnia wizytę u lekarza.

Preparaty: Helicid Control, Nolpaza Control, Polprazol Max.

Krople żołądkowe zawierające ekstrakty z ziół i zioła do zaparzania

Mogą być one dobrą alternatywą dla IPP oraz drotaweryny. Działają one rozkurczowo i zmniejszają objawy dyspeptyczne. Zawierają najczęściej olejek miętowy, wyciąg z rumianku, dziurawiec. Olejek miętowy działa łagodnie znieczulająco, rumianek rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i wykazuje właściwości przeciwzapalne. W wielu rodzajach kropli żołądkowych występuje też wspomniany ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego. Łagodzi on nadmierne napięcie nerwowe i działa wyciszająco.

Jakie są niefarmakologiczne metody leczenia nerwicy żołądka?

Poza powyższymi lekami istnieją także niefarmakologiczne metody, które mogą być pomocne w leczeniu nerwicy żołądka:

 1. Psychoterapia: Dobry psychoterapeuta może pomóc w uporaniu się ze skrywanymi problemami emocjonalnymi, które powodują lęk i nerwicę żołądka. Porady psychologa mogą pomóc odkryć przyczyny problemów i wywołujących je reakcji organizmu.
 2. Techniki relaksacyjne: Wprowadzenie technik relaksacyjnych, takich jak masaże, medytacja czy głębokie oddychanie, może pomóc w redukcji stresu i napięcia, co przyczynia się do złagodzenia objawów nerwicy żołądka.
 3. Zmiana stylu życia: dbanie o zdrową dietę, regularne ćwiczenia fizyczne oraz zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i zdrowie żołądka.

Jakie mogą być skutki długotrwałej nerwicy żołądka?

Długotrwała nerwica żołądka może mieć szereg skutków, które obejmują różne objawy trawiennego układu pokarmowego, takie jak ból brzucha, nudności, zgaga i biegunki. Ponadto może prowadzić do innych stanów, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), utrata wagi i niedożywienie. Jeśli nie jest leczona, długotrwałe lęki i stres mogą negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego.

6 wskazówek dla pacjentów z nerwicą żołądka

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc osobom z nerwicą żołądka:

 1. Unikaj produktów spożywczych, które obciążają żołądek i mogą nasilać objawy, takich jak tłuste, pikantne i kwaśne potrawy, alkohol, kofeina oraz napoje gazowane.
 2. Staraj się jeść regularnie w ciągu dnia i nie omijać posiłków. Dieta powinna być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
 3. Znajdź czas na relaks i odpoczynek, np. poprzez medytację, praktykowanie jogi lub słuchanie muzyki relaksacyjnej.
 4. Zastosuj techniki terapii behawioralnej, aby nauczyć się radzić sobie ze stresem i lękiem. Może to obejmować techniki oddechowe, trening autogenny, lub terapię poznawczo-behawioralną.
 5. Przestrzegaj zdrowego stylu życia, np. regularnie uprawiaj sport, staraj się zachować zdrowy sen, unikaj palenia i nadmiernego spożycia alkoholu.
 6. Zwróć się o pomoc medyczną, jeśli cierpisz na intensywne objawy lub jeśli Twoja jakość życia bardzo się pogorszyła. Lekarz może pomóc Tobie wybrać odpowiednie leczenie, takie jak leki antydepresyjne lub anksjolityki.

Podsumowanie

W aptece znajdziemy suplementy diety i leki dostępne bez recepty, które pomogą w łagodzeniu objawów nerwicy żołądka. Jeśli objawy tej choroby są dokuczliwe, trwają długo i wpływają negatywnie na jakość życia pacjenta, należy zdecydowanie wybrać się do lekarza w celu diagnostyki i leczenia. Niezbędne mogą okazać się leki wpływające na układ nerwowy, dostępne na receptę lekarską. Leczenie może wspomóc psychoterapia i techniki relaksacyjne, które pomagają radzić sobie ze stresem.

Omawiane produkty
Omawiane schorzenia
1. Definicja i przyczyny biegunki. Biegunka stanowi częsty problem zdrowotny związany z trawieniem, objawiający się częstymi, luźnymi lub wodnistymi stolcami. Przyczyn może być wiele, od zakażeń wirus…
Ból w okolicy brzucha i miednicy to uczucie dyskomfortu lub nieprzyjemności w dolnej części ciała. Może być to oznaka wielu różnych problemów zdrowotnych, a jego przyczyny to m.in. problemy z układem …
1. Definicja i przyczyny braku apetytu. Brak apetytu to stan, w którym osoba traci chęć do jedzenia. Przyczyny tego problemu są zróżnicowane i mogą obejmować stres, depresję, choroby somatyczne takie …
Nerwica to zaburzenie, które powoduje trudności z radzeniem sobie ze stresem i lękiem. Może prowadzić do niepokoju, depresji, problemów ze snem, a także fizycznych objawów, takich jak ból brzucha czy …
Omawiane substancje
Bifidobacterium bifidum to bakterie probiotyczne pożyteczne dla flory bakteryjnej człowieka. Do ich funkcji należy między innymi obniżanie pH w jelicie poprzez wytwarzanie kwasu mlekowego przez co zwa…
Chmiel to wysuszona, kwitnąca część rośliny chmielowej. Jest on powszechnie stosowany do warzenia piwa i jako składnik aromatyzujący w żywności. Jest on również wykorzystywany do produkcji leków. Subs…
Drotaweryna to lek przeciwbólowy stosowany w przypadku bólu brzucha spowodowanego skurczami mięśni gładkich. Substancja ta działa rozkurczowo na mięśnie jelit, dróg żółciowych i moczowych.
Esomeprazol jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, a także w leczeniu i zapobieganiu wrzodom żołądka i dwunastnicy. Poinformuj lekarza w przypadku: ciężkiej choroby wątroby toczni…
Korzeń kozłka lekarskiego jest stosowany w różnych preparatach na sen i uspokojenie. Wykazuje on działanie wyciszające na ośrodkowy układ nerwowy przez co zmniejsza napięcie i pomaga w osiągnięciu odp…
Bakterie probiotyczne to takie, które mają za zadanie utrzymać prawidłowy stan fizjologiczny naszej flory jelitowej. Pełnią szereg ważnych funkcji w naszym organizmie, takich jak: utrzymywanie odpor…
Loperamid jest stosowany w leczeniu biegunki. Lek ten jest również stosowany w celu zmniejszenia ilości stolca u osób, które mają ileostomię (ponowne poprowadzenie jelita przez otwór chirurgiczny w ż…
Melisa lekarska jest ziołem z rodziny miętowatych. Liście jej mają łagodny cytrynowy aromat, są używane do produkcji leków i aromatyzowania żywności. Liść melisy zawiera związki chemiczne, które wydaj…
Omeprazol jest inhibitorem pompy protonowej, który zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek jest stosowany w leczeniu objawów choroby refluksowej przełyku i innych stanów spowodowanych nadmia…
Pantoprazol jest inhibitorem pompy protonowej, który zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Lek ma zastosowanie w leczeniu nadżerkowego zapalenia przełyku (uszkodzenie przełyku przez kwas żołąd…
Saccharomyces boulardii należą do grupy probiotycznych drożdży, które posiadają właściwości przywracające prawidłowy skład fory jelitowej.