leki-orange

Jak stosować krople żołądkowe?

Krople żołądkowe na ból brzucha – jak je stosować?

Krople żołądkowe (guttae stomachicae) są popularnym w Polsce, wydawanym bez recepty, produktem leczniczym. Jak nazwa wskazuje, są stosowane w przypadku dolegliwości pochodzących ze strony układu pokarmowego. Jakie dokładnie mają wskazania? Od jakiego wieku można  je stosować? Czy są bezpieczne?

Jaki jest skład kropli żołądkowych?

Substancjami czynnymi wchodzącymi w skład kropli żołądkowych (guttae stomachicae) są:

  • nalewka z korzenia kozłka (Valerianae tinctura);
  • nalewka z mięty pieprzowej (Menthae piperitae tinctura);
  • intrakt z ziela dziurawca (Hyperici intractum);
  • nalewka gorzka (Amara tinctura).

Należy pamiętać, że krople żołądkowe zawierają ok. 65-72 % v/v etanolu [1,2].

Jakie zastosowanie mają krople żołądkowe?

Krople żołądkowe na ból brzucha

Zdecydowanie najczęstszym zastosowaniem kropli żołądkowych jest leczenie niestrawności i innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Preparat poprawia trawienie, łagodzi objawy zgagi, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i jest pomocny w przypadku wzdęć, kolki wątrobowej, stanów skurczowych czy bólów żołądka. Składniki kropli żołądkowych oddziałują na receptory goryczy, co powoduje uwalnianie hormonów jelitowych powodujących uczucie sytości. Dodatkowo, w przypadku wspomnianych bólów brzucha, pomocne jest rozkurczowe, przeciwbólowe i wiatropędne działanie kropli żołądkowych [1,2].

Krople żołądkowe na porost włosów

Ciekawym i dosyć nietypowym potencjalnym działaniem kropli żołądkowych jest ich wpływ na włosy. Wcierka do włosów z kropli żołądkowych, nałożona jako odżywka na włosy, wzmacnia je, odkaża i łagodzi skórę głowy, działa bakteriobójczo, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu i wypadaniu włosów, zmniejsza objawy łupieżu. Należy jednak pamiętać, że krople żołądkowe w celu porostu włosów stosuje się zewnętrznie, a nie wewnętrznie. Jest to z pewnością ciekawy sposób wzmocnienia cebulek włosów i ich pobudzenia do wzrostu [3].

Pozostałe zastosowania kropli żołądkowych

Co ciekawe, krople żołądkowe mają również właściwości uspokajające, pomagają zasnąć i zmniejszają napięcie nerwowe. Krople mogą również łagodzić bóle menstruacyjne czy problemy związane z pęcherzykiem żółciowym. Dodatkowo zmniejszają nudności i poprawiają ogólne samopoczucie [1-3].

Jak stosować krople żołądkowe?

Krople żołądkowe są preparatem do stosowania wewnętrznego, doustnie, po rozcieńczeniu w niedużej ilości wody. Z reguły stosuje się 15-30 kropli rozcieńczonych w mniej więcej kieliszku wody. Tak przygotowany roztwór najlepiej wypić ok. pół godziny przed posiłkiem lub doraźnie, w przypadku wystąpienia dolegliwości (dawka może być większa, nawet 30-40 kropli) [1,2].

Wymienione wcześniej działanie na włosy jest zastosowaniem poza oficjalnym wskazaniem preparatu. Z tego względu najlepiej skonsultować je wcześniej z lekarzem. Najczęściej krople żołądkowe są wtedy stosowane poprzez  zmieszanie 5 łyżek wody i 2 łyżek kropli żołądkowych. Taką mieszankę wciera się w skórę głowy i pozostawia na ok. godzinę, po czym myje włosy [3].

Kiedy nie można stosować kropli żołądkowych?

Do głównych przeciwwskazań stosowania kropli żołądkowych należą:

  • osoby uczulone na jakikolwiek składnik kropli żołądkowych;
  • pacjenci z nadkwasotą, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
  • nieprawidłowa praca wątroby;
  • kierowcy – ze względu na zawartość alkoholu krople żołądkowe mogą być wykrywane przez przyrządy służące pomiarowi alkoholu w wydychanym powietrzu oraz mogą mieć wpływ na prowadzenie pojazdów;
  • krople żołądkowe ze względu na zawartość alkoholu nie powinny być również stosowane przez osoby uzależnione od alkoholu lub cierpiące na padaczkę;
  • kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem preparatu (należy pamiętać o zawartości alkoholu w kroplach żołądkowych);
  • krople żołądkowe dla dzieci – mogą być stosowane od 12 roku życia;
  • ze względu na indukcję izoenzymów cytochromu P-450 mogą powodować interakcje z szeregiem leków, takich jak m.in. cyklosporyny, digoksyny, doustne środki antykoncepcyjne, indynawir, teofilina, warfaryna czy inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny [1,2].

Jakie działania niepożądane mogą wywołać?

Potencjalne działania niepożądane po zastosowaniu kropli żołądkowych to:

  • mogą powodować nadwrażliwość na światło słoneczne;
  • mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, a w bardzo rzadkich przypadkach tachykardia czy świąd [1,2].

Jakie krople żołądkowe można kupić w aptece?

Na rynku dostępne są krople żołądkowe produkowane przez kilku producentów. Są to:

  • Krople żołądkowe T;
  • Krople żołądkowe z papaweryną (zawierają dodatkowo papawerynę);
  • Krople żołądkowe Aflofarm;
  • Krople żołądkowe Forte;
  • Apteczka Babuni krople żołądkowe;
  • Krople żołądkowe Amara.

Podsumowanie

Krople żołądkowe są popularnym lekiem, dostępnym bez recepty, stosowanym w problemach gastrycznych. Ze względu na zawartość alkoholu mogą być stosowane jedynie przez młodzież od 12 roku życia i osoby dorosłe. Ciekawym zastosowaniem, poza wskazaniami, jest ich stosowanie na porost włosów. Ten sposób należy co prawda skonsultować z lekarzem, ale wielu pacjentów obserwuje efekty takiej kuracji. Ze względu na obecne w preparacie wyciągi roślinne indukujące izoenzymy cytochromu P-450, nie należy ich łączyć z niektórymi lekami.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
SubstancjeDziurawiec zwyczajny,
Mięta pieprzowa
KategoriaBól,
Ból brzucha,
Wyciągi i nalewki ziołowe,
Zioła i leki roślinne
TematyBól brzucha,
Porównywarka leków
AutorAndrzej Polski
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji15.11.2022
Bibliografia3 źródła