aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Jak stosować krople żołądkowe?

Krople żołądkowe na ból brzucha – jak je stosować?

Krople żołądkowe (guttae stomachicae) są popularnym w Polsce, wydawanym bez recepty, produktem leczniczym. Jak nazwa wskazuje, są stosowane w przypadku dolegliwości pochodzących ze strony układu pokarmowego. Jakie dokładnie mają wskazania? Od jakiego wieku można  je stosować? Czy są bezpieczne?
FAQ o kroplach żołądkowych

Jaki jest skład kropli żołądkowych?

Substancjami czynnymi wchodzącymi w skład kropli żołądkowych (guttae stomachicae) są:

 • nalewka z korzenia kozłka (Valerianae tinctura);
 • nalewka z mięty pieprzowej (Menthae piperitae tinctura);
 • intrakt z ziela dziurawca (Hyperici intractum);
 • nalewka gorzka (Amara tinctura).

Należy pamiętać, że krople żołądkowe zawierają ok. 65-72 % v/v etanolu [1,2].

Na co pomagają krople żołądkowe?

Krople żołądkowe na ból brzucha

Zdecydowanie najczęstszym zastosowaniem kropli żołądkowych jest leczenie niestrawności i innych dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Preparat poprawia trawienie, łagodzi objawy zgagi, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i jest pomocny w przypadku wzdęć, kolki wątrobowej, stanów skurczowych czy bólów żołądka. Składniki kropli żołądkowych oddziałują na receptory goryczy, co powoduje uwalnianie hormonów jelitowych powodujących uczucie sytości. Dodatkowo, w przypadku wspomnianych bólów brzucha, pomocne jest rozkurczowe, przeciwbólowe i wiatropędne działanie kropli żołądkowych [1,2].

Krople żołądkowe na porost włosów

Ciekawym i dosyć nietypowym potencjalnym działaniem kropli żołądkowych jest ich wpływ na włosy. Wcierka do włosów z kropli żołądkowych, nałożona jako odżywka na włosy, wzmacnia je, odkaża i łagodzi skórę głowy, działa bakteriobójczo, zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu i wypadaniu włosów, zmniejsza objawy łupieżu. Należy jednak pamiętać, że krople żołądkowe w celu porostu włosów stosuje się zewnętrznie, a nie wewnętrznie. Jest to z pewnością ciekawy sposób wzmocnienia cebulek włosów i ich pobudzenia do wzrostu [3].

Pozostałe zastosowania kropli żołądkowych

Co ciekawe, krople żołądkowe mają również właściwości uspokajające, pomagają zasnąć i zmniejszają napięcie nerwowe. Krople mogą również łagodzić bóle menstruacyjne czy problemy związane z pęcherzykiem żółciowym. Dodatkowo zmniejszają nudności i poprawiają ogólne samopoczucie [1-3].

Jak stosować krople żołądkowe?

Krople żołądkowe są preparatem do stosowania wewnętrznego, doustnie, po rozcieńczeniu w niedużej ilości wody. Z reguły stosuje się 15-30 kropli rozcieńczonych w mniej więcej kieliszku wody. Tak przygotowany roztwór najlepiej wypić ok. pół godziny przed posiłkiem lub doraźnie, w przypadku wystąpienia dolegliwości (dawka może być większa, nawet 30-40 kropli) [1,2].

Wymienione wcześniej działanie na włosy jest zastosowaniem poza oficjalnym wskazaniem preparatu. Z tego względu najlepiej skonsultować je wcześniej z lekarzem. Najczęściej krople żołądkowe są wtedy stosowane poprzez  zmieszanie 5 łyżek wody i 2 łyżek kropli żołądkowych. Taką mieszankę wciera się w skórę głowy i pozostawia na ok. godzinę, po czym myje włosy [3].

Czy dzieci mogą stosować krople żołądkowe?

Zastosowanie kropli żołądkowych u dzieci zależy od rodzaju kropli oraz wieku dziecka. Niektóre krople żołądkowe mogą być stosowane u dzieci zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, jednak większość z nich nie powinna być stosowana u dzieci.

Kiedy nie można stosować kropli żołądkowych? Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań stosowania kropli żołądkowych należą:

 • osoby uczulone na jakikolwiek składnik kropli żołądkowych;
 • pacjenci z nadkwasotą, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
 • nieprawidłowa praca wątroby;
 • kierowcy – ze względu na zawartość alkoholu krople żołądkowe mogą być wykrywane przez przyrządy służące pomiarowi alkoholu w wydychanym powietrzu oraz mogą mieć wpływ na prowadzenie pojazdów;
 • krople żołądkowe ze względu na zawartość alkoholu nie powinny być również stosowane przez osoby uzależnione od alkoholu lub cierpiące na padaczkę;
 • kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem preparatu (należy pamiętać o zawartości alkoholu w kroplach żołądkowych);
 • krople żołądkowe dla dzieci — mogą być stosowane od 12. roku życia;
 • ze względu na indukcję izoenzymów cytochromu P-450 mogą powodować interakcje z szeregiem leków, takich jak m.in. cyklosporyny, digoksyny, doustne środki antykoncepcyjne, indynawir, teofilina, warfaryna czy inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny [1,2].

Jakie działania niepożądane mogą wywołać? Możliwe skutki uboczne

Potencjalne działania niepożądane po zastosowaniu kropli żołądkowych to:

 • mogą powodować nadwrażliwość na światło słoneczne;
 • mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, a w bardzo rzadkich przypadkach tachykardia czy świąd [1,2].

Jakie krople żołądkowe można kupić w aptece?

Na rynku dostępne są krople żołądkowe produkowane przez kilku producentów. Są to:

 • Krople żołądkowe T;
 • Krople żołądkowe z papaweryną (zawierają dodatkowo papawerynę);
 • Krople żołądkowe Aflofarm;
 • Krople żołądkowe Forte;
 • Apteczka Babuni krople żołądkowe;
 • Krople żołądkowe Amara.

Podsumowanie

Krople żołądkowe są popularnym lekiem, dostępnym bez recepty, stosowanym w problemach gastrycznych. Ze względu na zawartość alkoholu mogą być stosowane jedynie przez młodzież od 12 roku życia i osoby dorosłe. Ciekawym zastosowaniem, poza wskazaniami, jest ich stosowanie na porost włosów. Ten sposób należy co prawda skonsultować z lekarzem, ale wielu pacjentów obserwuje efekty takiej kuracji. Ze względu na obecne w preparacie wyciągi roślinne indukujące izoenzymy cytochromu P-450, nie należy ich łączyć z niektórymi lekami.

Bibliografia

 1. Krople żołądkowe T charakterystyka produktu leczniczego
 2. Krople żołądkowe Forte charakterystyka produktu leczniczego
 3. https://www.medonet.pl/zdrowie,krople-zoladkowe–zgaga–brzuch–bol–dzialanie–sklad–niestrawnosc,artykul,1731089.html (18.10.2022 16:34)

Omawiane substancje

 • Dziurawiec zwyczajny

  Dziurawiec zwyczajny to roślina zielarska, która ma właściwości przeciwdepresyjne. Można go stosować w postaci herbatki lub tabletek.
  Surowce roślinne
 • Mięta pieprzowa

  Mięta pieprzowa to roślina zielarska o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jej liście są często wykorzystywane w kuchni do przyprawiania potraw oraz w medycynie naturalnej jako środek łagodzący bóle i problemy trawienne.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z kozłka lekarskiego

  Wyciąg z kozłka lekarskiego jest stosowany w medycynie naturalnej. Ma działanie przeciwzapalne i łagodzi bóle reumatyczne.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Niestrawność

  Niestrawność to dolegliwość, która objawia się trudnościami w trawieniu pokarmów. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak niezdrowa dieta, stres czy choroby układu pokarmowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .