Dostępne postaci leku

kapsułki, kapsułki dojelitowe, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, kapsułki twarde, proszek do sporządzania roztworu do infuzji

Działanie

Omeprazol to lek, który zmniejsza produkcję kwasu żołądkowego. Działa poprzez blokowanie „pomp” w komórkach żołądka, które normalnie wytwarzają ten kwas. W rezultacie powstaje mniej kwasu, co pomaga łagodzić objawy takie jak zgaga czy ból żołądka.

Wskazania

Omeprazol to lek na żołądek. Najczęściej jest stosowany gdy masz zgagę, refluks żołądkowo-przełykowy (kiedy kwas z żołądka wraca do przełyku), wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz w przypadku nadkwasoty (zbyt dużej ilości kwasu w żołądku). Może być on także używany do leczenia stanów, w których żołądek produkuje zbyt dużo kwasu, takich jak zespół Zollinger-Ellisona.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś używać omeprazolu, jeśli jesteś uczulony na ten lek lub na podobne leki, takie jak lansoprazol, pantoprazol.

Działania niepożądane

Omeprazol może powodować szereg działania niepożądanych. Niektóre z nich to bóle głowy, biegunka, nudności, wymioty, zaparcia, ból brzucha oraz gazy. Rzadziej mogą wystąpić zmiany nastroju, zaburzenia snu, osłabienie, zawroty głowy, suchość w ustach, wysypka, swędzenie skóry. W bardzo rzadkich przypadkach omeprazol może powodować utratę wagi, krwawienie z nosa, ból stawów, problemy z wątrobą, kobietom może zaburzyć miesiączkę.

Przedawkowanie

Przedawkowanie omeprazolu może powodować objawy takie jak: zawroty głowy, suchość w ustach, zawroty głowy, dezorientację, drżenie, poty nocne, bóle mięśniowych lub stawów. W sytuacji takiego podejrzenia natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się na izbę przyjęć. Nie lekceważ tych objawów, nawet jeśli są niewielkie.

Środki ostrożności

Przyjmując omeprazol, pamiętaj aby nie przekraczać dawki zaleconej przez lekarza. Nie zaleca się jego stosowania w ciąży oraz podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem. Lek może wpływać na przyswajanie innych leków, więc informuj lekarza o wszystkim, co zażywasz.