👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

NEBU-dose, czy Ectodose? Czym warto się inhalować?

Inhalacje na kaszel mokry i suchy: NEBU-dose czy Ectodose?

W przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych często pojawia się kaszel. Może być nieproduktywny (suchy), kiedy nie wydziela się żadna wydzielina, lub mokry, kiedy czujemy odrywającą się flegmę. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z kaszlem są inhalacje. 

Czym jest kaszel?

Kaszel jest naturalnym odruchem naszego organizmu. Powstaje wskutek naturalnego odruchu rzęsek, które pokrywają oskrzela, kiedy organizm wyczuje jakiekolwiek ciała obce. Wtedy następuje odruch kaszlu w celu usunięcia złogów zalegających w drogach oddechowych. Jednorazowe odruchy są naturalne, jednak przewlekły kaszel może wskazywać na rozwijającą się infekcję. Inhalacje są rekomendowanym sposobem podawania leków podczas infekcji dróg oddechowych [1].

W jakim celu przeprowadzać inhalacje?

Wziewne podanie pozwala na przyjmowanie wyższych dawek substancji, ze względu na niższe wchłanianie do krwiobiegu. Unikamy w ten sposób występowania działań niepożądanych. Dodatkowo poprzez inhalacje zapewniamy bezpośrednie działanie preparatu na układ oddechowy, znacznie przyspieszając pojawienie się efektu leczniczego. W przypadku kaszlu jest to niezwykle istotne ze względu na wystąpienie szybkiej ulgi oraz nawilżenie podrażnionego układu oddechowego [2]. Zobacz też: https://leki.pl/poradnik/nebulizacja-i-11-rzeczy-ktore-musisz-wiedziec-o-nebulizatorach/

Inhalacje na mokry kaszel

Mokry kaszel jest następstwem przebiegających zakażeń bakteryjnych oraz niektórych wirusowych. Może pojawiać się także w przebiegu astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Plwocina, która odrywa się z dróg oddechowych, może przybrać różne kolory oraz mieć różną gęstość. Jednym ze sposobów leczenia kaszlu mokrego są inhalacje [3].

W kaszlu mokrym najlepiej sprawdzą się inhalacje zawierające:

  • olejek eukaliptusowy: po wkropleniu do wrzącej wody, można przeprowadzić inhalację parową. Eukaliptol, cyneol i pinen zawarte w olejku mają działanie upłynniające wydzielinę oraz wykrztuśne. W dodatku olejek działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Szczególnie poleca się go w zapaleniu oskrzeli. 
  • olejek tymiankowy: prowokuje ruch nabłonka rzęskowego górnych dróg oddechowych oraz upłynnia wydzielinę. Dzięki temu łatwiej wykrztusić zalegający śluz. Dzięki zawartości fenoli ma także działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Znajduje zastosowanie w inhalacjach w przypadku jakichkolwiek zakażeń górnych dróg oddechowych, także zatok. Olejek można stosować od 6 roku życia. 
  • olejek pichtowy: jest pozyskiwany z pędów jodły. Ma działanie wykrztuśne i przeciwbakteryjne. Badania wskazują na potencjalne działanie przeciwwirusowe. 
  • olejek miętowy: dzięki zawartości mentolu, cyneolu i pinenu, działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych. Posiada właściwości odkażające [4].
  • sól hipertoniczną: sól fizjologiczna zawiera 0,9% chlorek sodu, każde wyższe stężenie oznacza roztwór hipertoniczny. W naturze woda zawsze dąży do wyrównania toniczności, to oznacza, że wprowadzenie roztworu o wyższym stężeniu niż fizjologiczne będzie prowadziło do przepływu wody do roztworu hipertonicznego. W związku z tym inhalacje z solą hipertoniczną doprowadzą do rozrzedzenia wydzieliny i łatwiejszego jej usunięcia razem z kaszlem.  

Inhalacje na suchy kaszel

W terapii suchego kaszlu obok leków hamujących odruch kaszlowy można zastosować inhalacje. Będą one miały na celu nawilżenie układu oddechowego. Jest to niezwykle istotne, ponieważ nieproduktywny kaszel mocno podrażnia błonę śluzową gardła i krtani. W tym celu można skorzystać z inhalacji:

  • solą z dodatkiem kwasu hialuronowego: kwas hialuronowy jest substancją, która silnie nawilża błony śluzowe. Co więcej, wiąże wodę, utrzymując nawilżenie na długi czas. W związku z tym inhalacje z dodatkiem kwasu hialuronowego złagodzą dolegliwości związane z suchym kaszlem poprzez regenerację podrażnionej błony śluzowej przewodu pokarmowego. W aptece znajdziemy gotową sól pod nazwą Nebu-dose hialuronic [5].
  • solą z dodatkiem ektoiny: ektoina jest substancją, która tworzy film na błonie śluzowej. W ten sposób regeneruje podrażnione miejsca oraz zabezpiecza przed dalszym wysychaniem. W aptece preparat znajdziemy pod nazwą Ectodose [6]. 

Informacja co użyć do wykonania inhalacji na kaszel mokry oraz suchy.

Czytaj więcej: Leki na suchy męczący kaszel-Thiocodin, Acodin czy Supremin

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Kaszel jest to zaburzenie charakteryzujące się nagłym, często powtarzającym się, spazmatycznym skurczem klatki piersiowej, powodującym gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc, któremu zwykle towarzysz…
Kaszel można podzielić na suchy i mokry. Kaszel mokry jest to tzw. kaszel produktywny, to znaczy towarzyszy jemu znaczna ilość wydzieliny i śluzu, który utrudnia oddychanie. Cechuje go odkrztuszanie g…
Omawiane substancje
Ektoina jest substancją, która naturalnie występuje u niektórych szczepów bakterii.  Wykazuje działanie przeciwzapalne i nawilżające. Z tego względu znalazła swoje zastosowanie w zapaleniu spojów…
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Podsumowanie
SubstancjeEktoina,
Kwas hialuronowy
SchorzeniaKaszel,
Kaszel mokry
KategoriaDziecko,
Kaszel,
Kaszel,
Przeziębienie i grypa
TematyInhalacje,
Leki na kaszel,
Nebulizacja
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji22.11.2021
Bibliografia6 źródeł