👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Czy warto stosować miód na suchy kaszel?

Sprawdzony patent na suchy kaszel

Po przeziębieniu pozostał suchy kaszel, który nie daje spać? Duszący i bezproduktywny kaszel, który męczy dziecko lub dorosłych, a żadne syropy czy tabletki nie pomagają? Cóż, kaszel poinfekcyjny może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Syropy powlekające śluzówki powinny trochę go złagodzić, podobnie jak inhalacje z soli fizjologicznej. W cięższych przypadkach, lekarze decydują się na zapisanie pacjentowi leku do inhalacji z substancją sterydową o silnym działaniu przeciwzapalnym. Są jednak domowe sposoby na łagodzenie suchego, męczącego kaszlu. W dodatku składniki są na ogół łatwo dostępne, a najprawdopodobniej masz je już w domu.

Są jednak domowe sposoby na łagodzenie suchego, męczącego kaszlu. W dodatku składniki są na ogół łatwo dostępne, a najprawdopodobniej masz je już w domu.

Dla kogo ta metoda?

Sposób, który chcę Wam pokazać, zarezerwowany jest dla dorosłych i dzieci, które ukończyły 1 rok życia. Obowiązkowo – bez alergii na miód pszczeli!

Jak to zrobić?

Aby przygotować doskonały środek na suchy, nieproduktywny kaszel należy połączyć trzy składniki:

  • pół szklanki ciepłej wody – ciepłej, nie gorącej ale też nie zimnej
  • sok wyciśnięty z połówki cytryny – można też mniej jeśli. np. dziecko nie toleruje kwaśnego smaku
  • 1,5 łyżeczki miodu pszczelego – najważniejszy składnik! zadbajmy o miód dobrej jakości, żaden sztuczny miód i inne wyroby miodopodobne

Ważne! Należy wypić od razu po sporządzeniu, póki jest lekko ciepła. Taką miksturę warto wypić lub podać dziecku wieczorem, powinna złagodzić uporczywy nocny kaszel. Można ją stosować nawet jeśli w ciągu dnia, podajemy syropy wykrztuśne.

Jeśli nie lubimy wody z cytryną, możemy też zjeść sam miód – bez rozpuszczania go w wodzie. Ważne, żeby przyjąć ok. 10g miodu.

I najważniejsze – choćbyśmy mieli najlepszy miód, z najlepszego źródła – nie podajemy go dzieciom poniżej 1 roku! Dlaczego? Miód może zawierać niewielkie ilości bakterii Clostridium, z którymi młody organizm mógłby sobie nie poradzić i rozwinęła by się choroba zwana botulinizmem. Po skończeniu pierwszego roku życia miód jest już bezpieczny, o ile oczywiście nie mamy na niego alergii (jak w każdym przypadku). Takie są oficjalne zalecenia WHO.

Dlaczego to działa?

Badania potwierdziły, że podawanie miodu dzieciom, w naprawdę istotny i odczuwalny sposób, łagodziło suchy kaszel. W przypadku infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych zalecaną dawką u dzieci to 1,5 łyżeczki miodu, czyli około 10g. Taką porcję należy podać przed snem. Miód może również pobudzać układ odpornościowy do skutecznej walki z patogenem, tym samym zmniejszając stan zapalny.

Co istotne – badania zostały przeprowadzone na trzech rodzajach miodu (wielokwiatowy, eukaliptusowego oraz cytrusowego) i wszystkie te miody wykazały bardzo zbliżoną skutecznosć. Sugeruje to, że każdy – dobrej jakości – miód wykaże działanie łagodzące suchy kaszel. Najważniejsze, aby wybrać produkt dobrej jakości, najlepiej ze sprawdzonej pasieki; niekoniecznie z supermarketu. Uważajmy też, aby nie wybrać produktu miodopodobnego, tzw. miodu sztucznego – który nie posiada powyższych właściwości.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Kaszel jest to zaburzenie charakteryzujące się nagłym, często powtarzającym się, spazmatycznym skurczem klatki piersiowej, powodującym gwałtowne wypuszczenie powietrza z płuc, któremu zwykle towarzysz…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaKaszel
KategoriaDziecko,
Kaszel,
Kaszel,
Przeziębienie i grypa
TematyMedycyna naturalna,
Miód
AutorAnna Janaszkiewicz
Ostatnia aktualizacja3 tygodnie temu
Data publikacji06.04.2022
Bibliografia1 źródło