Dostępne postaci leku

Aerozol do nosa, krople do nosa, żel do nosa

Działanie

Ksylometazolina to substancja, która zwęża naczynia krwionośne w nosie, co przekłada się na zmniejszenie obrzęku i ułatwia oddychanie. Lek ten pobudza receptory adrenergiczne w nosie, co powoduje zwężenie naczyń.

Wskazania

Ksylometazolina to substancja zawarta w niektórych kroplach do nosa. Używamy jej, kiedy mamy zatkany nos w wyniku przeziębienia, alergii lub zapalenia zatok. Działa ona na naczynia krwionośne w nosie, co zmniejsza obrzęk i ułatwia oddychanie. Pamiętaj jednak, że nie wolno jej stosować dłużej niż przez 5-7 dni.

Przeciwwskazania

Ksylometazoliny nie powinni stosować pacjenci uczuleni na tę substancję czynną, a także osoby po zabiegach chirurgicznych z odsłonięciem opony twardej. Zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa również stanowi przeciwwskazanie do stosowania tego preparatu.

Działania niepożądane

Ksylometazolina, lek na katar, może wywołać skutki uboczne, które choć rzadko występują, mogą być niebezpieczne. Lek ten może powodować podrażnienie, uczucie pieczenia lub suchość w nosie. Możliwe jest również wystąpienie bólu głowy, zawrotów, drżenia, bezsenności, zaburzeń rytmu serca czy podwyższonego ciśnienia krwi.

Przedawkowanie

Przedawkowanie ksylometazolina może spowodować objawy takie jak zawroty głowy, niepokój, niezdolność do zasypiania, zwiększone tętno, podwyższone ciśnienie krwi, drgawki, a nawet utratę przytomności. W takim przypadku niezbędne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem lub pogotowiem.

Środki ostrożności

Nie stosuj ksylometazoliny dłużej niż 3-5 dni, aby uniknąć uzależnienia. Zachowaj szczególną ostrożność jeśli masz problemy z sercem czy wysokie ciśnienie krwi.