Jakie są przyczyny przekrwionych oczu?

Warto zwrócić uwagę, że pojedyncze i nieliczne naczynia krwionośne oka są widoczne nawet w prawidłowych warunkach (są to z reguły naczynia znajdujące się w nadtwardówce i przezroczystej spojówce). Problem pojawia się, gdy dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i wystąpienia symptomu “przekrwienia oka”. Z czego to wynika? Diagnostyka nie jest prosta, ponieważ przyczyn upatruje się wśród wielu schorzeń, które mogą obejmować:

  • spojówkę (stan zapalny, guz, wylew krwi pod spojówką), 
  • rogówkę (zakaźny lub niezakaźny stan zapalny, choroba zwyrodnieniowa), 
  • błonę naczyniową (zapalenie ciała rzęskowego, tęczówki),
  • twardówkę (stan zapalny),
  • powieki (jęczmień, stan zapalny brzegów powiek, odwinięcie lub podwinięcie powieki, niewłaściwy wzrost rzęs).

Przekrwienie oczu może mieć etiologię wirusową, bakteryjną, grzybiczą, a nawet pierwotniakową. Jest także częstym objawem alergii (towarzyszy mu zwykle łzawienie i pieczenie), a także symptomem tzw. ostrego ataku jaskry. Zaczerwienienie oka rozwija się niekiedy na wskutek klasterowych bólów głowy, przy czym do rozszerzenia naczyń krwionośnych oka dochodzi zwykle po tej stronie głowy, która w danym momencie boli.

Jak widzimy, istnieje mnóstwo przyczyn przekrwienia oczu. Dlatego też w momencie wystąpienia tego objawu należy skorzystać z pomocy specjalisty. Okulista oceni, z jakim schorzeniem mamy do czynienia, a także obierze najbardziej odpowiednią ścieżkę leczenia. Pamiętajmy, że przekrwienie oczu może wynikać zarówno z niewielkiego podrażnienia tej okolicy, jak i groźnej choroby mogącej znacząco uszkodzić narząd wzroku [1].

REKLAMA
REKLAMA

Jakie krople będą dobre na przekrwione oczy?

Ze względu na mnogość przyczyn występowania przekrwienia oczu, nie ma jednego, skutecznego preparatu będącego w stanie zniwelować ten objaw. Jednak na polskim rynku aptecznym znajdziemy kilka preparatów, które obkurczają naczynia krwionośne i minimalizują podrażnienie. Wśród nich prym wiodą krople z chloroworkiem tetryzoliny (Starazolin, Starazolin Free, Visine Classic, Visine Comfort – wydawane bez recepty) o stężeniu 0,5 mg/ml. Tetryzolina to substancja pobudzająca układ adrenergiczny (część układu nerwowego). W wyniku stymulacji jego składowych, czyli receptorów alfa-adrenergicznych dochodzi m.in. do obkurczenia naczyń krwionośnych, a w konsekwencji zmniejszenia obrzęku i przekrwienia oka [1, 2].

Na podobnej zasadzie działają krople z azotanem nafazoliny i siarczanem cynku wzbogacone wyciągiem z oczaru wirginijskiego oraz świetlika (Oculosan). Nafazolina zwęża naczynia krwionośne, natomiast siarczan cynku wykazuje właściwości słabo antyseptyczne i ściągające. Nic więc dziwnego, że zarówno krople z tetryzoliną, jak i nafazoliną są określane jako “preparaty wybielające oko”. Jak nietrudno się domyśleć, efekt ten jest niekiedy bardzo pożądany – szczególnie przed tzw. wielkimi wyjściami. Wiąże się to oczywiście z niebezpieczeństwem nadużywania kropli tego typu [3].

Krople z tetryzoliną i nafazoliną – kiedy stosować?

Po krople z tetryzoliną i nafazoliną możemy sięgnąć w sytuacji podrażnienia oczu przez czynniki środowiskowe (kurz, wiatr, chlorowana woda), kosmetyki, a także w przypadku alergii z towarzyszącym zaczerwieniem oczu. Preparaty zawierające chlorowodorek tetryzoliny stosujemy doraźnie, maksymalnie 2-3 dni (!). Przy dłuższym stosowaniu może pojawić się tzw. efekt z odbicia, co oznacza wtórne rozszerzenie naczyń krwionośnych, towarzyszące temu kłucie, pieczenie, a nawet zaburzenia widzenia spowodowane niedotlenieniem śluzówki oka. Jeśli po 2-3 dniach przekrwienie oczu nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty [2, 3].

Krople przeciwalergiczne – czy warto je stosować na zaczerwienione oczy?

Przekrwienie oczu może być jednym z objawów alergicznego zapalenia spojówek, które wywołuje sezonowa lub przewlekła nadwrażliwość na dany alergen. Dolegliwości towarzyszy zwykle łzawienie oczu, świąd oraz wodnisty katar. W skrajnych przypadkach może dochodzić do silnego obrzęku spojówek i kłopotów z prawidłowym widzeniem. U podstaw reakcji nadwrażliwości leży pobudzanie receptorów histaminowych przez histaminę, co powoduje rozkurcz naczyń krwionośnych, zwiększenie ich przepuszczalności, obrzęk i zaczerwienienie, a także świąd oraz ból [1].

Ratunkiem w takiej sytuacji stają się krople przeciwalergiczne, które zawierają substancje działające przeciwstawnie w stosunku do histaminy. Wśród tego typu leków można wymienić olopatadynę (Oftahist, Starazolin Alergia), azelastynę (Allergodil, Azelamed, Azelastin COMOD) oraz ketotifen (Zabak). Preparaty tego typu są stosunkowo bezpieczne i można je stosować do kilku tygodni (w zależności od leku substancji czynnej). Lekarz, o ile uzna to za konieczne, może zalecić dłuższe aplikowanie kropli, trwające nawet do kilku miesięcy [4, 5, 6].

W przypadku tendencji do przekrwienia oczu, w czasie alergii sezonowej, możemy sięgnąć po krople zawierające tzw. stabilizator komórek tucznych – kromoglikan sodowy (Allergo-Comod, Polcrom, Allergocrom). Substancja ta zapobiega uwalnianiu mediatorów reakcji alergicznej, czyli m.in. wspomnianej wcześniej histaminy. Pamiętajmy jednak, że preparaty tego typu należy stosować przed kontaktem z alergenem, czyli w okresie bezobjawowym. Leczenie kontynuujemy przez cały sezon alergiczny [7].