, ,

Czy wapno pomaga na alergię?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie jest najlepsze wapno na alergię?

Choroby alergiczne możemy traktować jak choroby cywilizacyjne. Dotykają one dorosłych i dzieci bez względu na porę roku. Jak skutecznie walczyć z alergią i co najlepiej wtedy podać? Czy wapń na alergię działa?
Jakie jest najlepsze wapno na alergię?

Jak działa wapno na alergię?

Bardzo często można usłyszeć, że na alergię powinno się wziąć wapno. To przekonanie jest na tyle silnie zakorzenione w społeczeństwie, że czasami pacjenci nie chcą przyjmować leków przeciwalergicznych, a wolą stosować tabletki musujące lub syropy z wapniem. Takie zalecenia często padały w przeszłości nawet z ust profesjonalistów medycznych, np. w Niemczech. Jak jest w rzeczywistości? Czy warto brać wapno na uczulenie?

Jeśli chodzi o przeciwalergiczne działanie wapnia, to w rzeczywistości nie ma zbyt wielu badań, które analizowałyby ten problem. Sam mechanizm działania przeciwalergicznego nie jest do końca poznany i wyjaśniony. Uważa się, że wapń może działać przeciwobrzękowo na ściany naczyń krwionośnych i redukować z nich wysięk. Istnieją pewne doniesienia, że wapń bierze udział w reakcji degradacji histaminy, która odpowiada za powstawanie reakcji alergicznej, jednak te dane są niespójne i nie wskazano jednoznacznie, że miałoby to znaczenie kliniczne [1,2].

Czy warto podawać wapno na uczulenie?

Aktualnie nie istnieją żadne rekomendacje, które polecałyby stosowanie wapnia w leczeniu alergii. Przeprowadzano nawet badanie na 40 uczestnikach, którym przez 3 dni podawano 1000 mg węglanu wapnia 3 razy na dobę i poddawano ich działaniu substancji alergizujących. Wykazano, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy placebo a preparatami z wapnem w kwestii redukcji objawów alergii, w związku z czym wapno nie powinno być w gole stosowane na alergię. Pomimo tego w aptekach można spotkać wiele preparatów z wapnem na alergię dla dzieci i dorosłych, których wskazania dotyczą pomocniczego działania w leczeniu alergii. Spójrzmy, jakie produkty z wapniem możemy kupić w aptekach [3].

Wapno musujące na alergię

Większość preparatów z wapnem na alergię dla dorosłych i dzieci występuje w formie tabletek musujących. To ciekawy sposób podania, bo zapewnia szybkie i łatwe przyjęcie produktu. Tabletki musujące mają dodatki smakowe, które mogą ułatwić przyjęcie leku lub suplementu diety – szczególnie u dzieci. Wapno musujące na alergię w formie tabletek także łatwo podzielić i uzyskać odpowiednią dawkę dla dzieci. Poniżej przedstawiamy wybrane produkty wapna na alergię dostępne w aptekach.

Calcium Teva, tabletki musujące

Allertec Wapno Plus, tabletki musujące

Calcium Duo Alergo + kwercetyna, tabletki musujące

https://leki.pl/suplement/calcium-duo-alergokwercetyna-tabletki-musujace-300-mg60-mg

Zdrovit Alercal Calcium + Kwercetyna Complex, tabletki musujące

Wapno na alergię dla dzieci

Powyższe preparaty z wapnem na alergię są przeznaczone głównie dla dorosłych. Calcium Teva można stosować od 10. roku życia. Natomiast w aptekach istnieją także produkty z wapnem na alergię dla dzieci. Są to głównie syropy. Stosując syrop na alergię, można łatwo odmierzyć odpowiednią dawkę dla dzieci oraz dorosłych. Poniżej przedstawiamy wybrane preparaty z wapnem dla dzieci.

Calcium Polfarmex, syrop

Calcium Hasco Allergy, syrop

Calcium Sanosvit, syrop

Jakie wapno na alergię wybrać?

Czy warto kupić wapno na uczulenie? Odpowiedź jest przecząca. Nie istnieją rzetelne dowody naukowe, które mówiłyby o istotnym działaniu przeciwalergicznym wapnia. Dodatkowo wapień może wchodzić w istotne interakcje z lekami, np. z lewotyroksyną (Euthyrox, Letrox). W tym przypadku jednoczesne stosowanie wapnia i lewotyroksyny osłabia działanie leku. Jeśli chcemy wyleczyć reakcję alergiczną, to lepiej wybrać leki przeciwalergiczne.

Natomiast jeśli bardzo chcemy kupić, np. wapno musujące na alergię to starajmy się wybrać preparat z kwercetyną. Kwercetyna to naturalna substancja, która faktycznie wykazuje niewielkie (ale jednak) działanie przeciwalergiczne. Uważa się, że hamuje wyrzut histaminy, która jest odpowiedzialna za wywoływanie reakcji alergicznej. Jednak nie opierajmy się tylko na preparatach z kwercetyną. Mogą one stanowić dodatek, ale nie podstawę leczenia [4].

Bibliografia

 1. Influence of oral calcium medication on nasal resistance in the nasal allergen provocation test. Claus Bachert, MD.” Sabine Drechsler,b Ulrich Hauser,” Waiter Imhoff, MD,b and Dieter Welzel, MDb Dusseldorf and Niirnberg, Germany. J ALLERGY CLIN IMMUNOL FEBRUARY 1993.
 2. Calcium Hasco – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 3. Calcium preparations do not inhibit allergic reactions: a randomized controlled trial. Klaudia Matysiak, Michał Matuszewski, Wojciech Feleszko. Pol Arch Intern Med. doi:10.20452/pamw.4049.
 4. J. Mlcek, T. Jurikova, S. Skrovankova, i J. Sochor, „Quercetin and Its Anti-Allergic Immune Response”, Molecules, t. 21, nr 5, maj 2016, doi: 10.3390/molecules21050623.

Powiązane produkty

 • Calcium Polfarmex (smak bananowy), syrop, 114 mg/5 ml
  Lek bez recepty
  syrop114 mg/5 ml
 • Calcium Hasco, syrop o smaku truskawkowym, 115,6 mg/5ml
  Lek bez recepty
  syrop o smaku truskawkowym1156 mg/5ml
 • Calcium Sanosvit, syrop bananowy
  Lek bez recepty
  syrop bananowy

Omawiane substancje

 • Glukonian wapnia

  Glukonian wapnia to związek chemiczny, który jest stosowany jako suplement diety. Glukonian wapnia może pomóc w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Glukonolaktobionian wapnia

  Glukonolaktobionian wapnia jest substancją stosowaną w suplementach diety. Substancja ta może pomóc w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lewotyroksyna

  Lewotyroksyna jest syntetycznym hormonem tarczycy stosowanym w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jest to biały proszek o słabym zapachu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mleczan wapnia

  Mleczan wapnia to schorzenie, które charakteryzuje się nadmiernym stężeniem mleczanów we krwi. Może być spowodowane przez wiele czynników, w tym choroby metaboliczne, choroby wątroby lub nerek, a także stosowanie niektórych leków.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

  Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest chorobą skórną wywołaną przez kontakt z alergenem. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pęcherzami na skórze.
 • Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

  Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest chorobą, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się przede wszystkim katarzem, swędzeniem nosa oraz częstymi kichaniami.
 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.
 • Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)

  Alergiczny nieżyt nosa to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się przede wszystkim kichaniem, swędzeniem nosa oraz wodnistym wyciekiem z nosa.
 • Choroby alergiczne

  Choroby alergiczne to grupa schorzeń, które powstają w wyniku nadwrażliwości organizmu na określone substancje. Objawy alergii mogą być różnorodne i obejmować skórę, układ oddechowy, pokarmowy oraz układ krążenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .