W pierwszych miesiącach życia gromadzenie się wydzieliny jest prawie zawsze spowodowane zatkaniem kanalików łzowych. U starszych dzieci utrzymywanie się ropnej wydzieliny jest objawem toczącego się procesu zapalnego o podłożu infekcyjnym: wirusowym, bakteryjnym lub także może mieć pochodzenie alergiczne. Powodem może być także ciało obce znajdujące się w oku.

Ropiejące oczy u dziecka – jakie krople wybrać?

 1. Bakteryjne zapalenie spojówek – sposoby leczenia

Zakażenie bakteriami jest najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek u dzieci. Częstymi patogenami wywołującymi bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci są nietypowe szczepy Haemophilus, S. pneumoniae, M. catarrhalis i S. aureus.

Zapobieganie

Mycie rąk i unikanie kontaktu z ogniskami zakażeń.

REKLAMA
REKLAMA

Objawy

 • obecność ropnej wydzieliny
 • pieczenie oczu
 • zadrażnienie spojówek
 • brodawki spojówki

Krople na ropiejące oczy na receptę

Jeśli zapalenie spojówek nie jest związane z chorobą układową, odpowiednie są miejscowo podawane antybiotyki o szerokim spektrum 4-5 razy na dobę, takie jak: erytromycyna, polimiksyna-bacytracyna, sulfacetamid, tobramycyna i fluorochinolony.

Jeśli nie ma poprawy, wykonuje się wymaz z worka spojówkowego na posiew i antybiogram, a następnie celowany antybiotyk miejscowo.

 1. Wirusowe zapalenie spojówek – sposoby leczenia

Zakażenie adenowirusami często związane jest z zapaleniem gardła, reakcją grudkową i nastrzykiem spojówki powiekowej oraz gorączką oczno-gardłową. Adenowirusowe zapalenie spojówek występuje w postaci epidemii. Zapalenie spojówek może towarzyszyć ostrej fazie odry. Wirus opryszczki zwykłej może wywołać zapalenie spojówek lub jednocześnie zapalenie brzegów powiek i zapalenie spojówek.

Zapobieganie

Mycie rąk i unikanie kontaktów z chorymi.

Objawy

 • wodnista lub ropna wydzielina
 • nastrzyk spojówki jednego lub obu oczu
 • pęcherzykowa wysypka na powiekach sugerująca zakażenie wirusem opryszczki zwykłej

Leczenie

Leczenie wirusowego zapalenia spojówek ma znaczenie wspomagające. Dzieci, u których stwierdza się istnienie infekcji adenowirusowej, uważa się za zakaźne przez 10-14 dni od pojawienia się pierwszych objawów. Powinny pozostać wtedy w reżimie sanitarnym oraz zaleca się ścisłe przestrzeganie higieny, a zwłaszcza mycie rąk.

Zapalenie spojówek wywołane wirusami Herpes może być leczone kroplami z 1% triflurydyny lub 3% maścią z widarabiną.

W celu zmniejszenia częstotliwości i intensywności nawrotowego zapalenia spowodowanego wirusami Herpes zaleca się profilaktycznie podawanie acyklowiru doustnie.

 1. Alergiczne zapalenie spojówek – sposoby leczenia

Zapobieganie

Należy ograniczyć ekspozycję na alergeny przez mycie rąk po zabawie z psami/ kotami, pranie ubrań oraz kąpiel po wyjściu na zewnątrz, gdy podwyższone jest stężenie pyłków w powietrzu.

Objawy

 • świąd, łzawienie, zaczerwienie oczu
 • śluzowa lub ropna wydzielina
 • zapalenie błony śluzowej nosa
 • kichanie

Krople na ropiejące oczy bez recepty

Skuteczne leczenie objawów alergicznych oczu polega na miejscowym podawaniu kropli o działaniu przeciwhistaminowym takim jak: 0,1% olopatadyna, 0,5% epinastyna czy 0,025% ketotifen.

Inne dostępne preparaty to m.in. krople będące połączeniem środków obkurczających naczynia i przeciwhistaminowych (nafazolina, antazolina), niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak 0,5% ketorolak, stabilizatory błon komórkowych komórek tucznych: 0,1% lodoksamid lub steroidy np. 0,125% prednizolon.

Kortykosteroidy muszą być stosowane z ostrożnością, ponieważ ich przedłużone stosowanie może prowadzić do jaskry i zaćmy.

Zmniejszenie objawów można spowodować poprzez podawanie leków antyhistaminowych oraz ograniczenie ekspozycji na alergeny.

 1. Ciało obce lub uszkodzenie mechaniczne

W przeciwieństwie do zapalenia spojówek o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym, ropienie dotyczy zazwyczaj tylko jednego oka. Jeśli ropieniu oka nie towarzyszą objawy infekcji lub alergii, najczęściej podejrzewa się podrażnienie oka np. pocieranie lub obecność ciała obcego.

Ropiejące oko u noworodka – jak należy postępować?

Niedrożność kanalika łzowego

W momencie narodzin koniec kanału łzowego od strony nosa bywa zamknięty cienką membraną, która pęka tuż po narodzinach, co umożliwia prawidłowy przepływ łez. Często membrana nie zostaje do końca przerwana, co powoduje zatkanie kanału łzowego, przez co w jednym lub w obojgu oczach zbierają się łzy. Płyn, który nie odpływa, staje się źródłem infekcji.

Objawy

 • wydzielina uporczywie żółta

Czym przemywać oczy noworodka?

Należy delikatnie rozmasować koniec kanału łzowego, który znajduje się poniżej zgrubienia nosa w kąciku oka. Masowanie wykonujemy ruchem w dół i do wewnątrz w kierunku nosa, około sześciu razy. Czynność można powtarzać nawet do 10 razy na dobę.

Poprzez masowanie kanału łzowego wywiera się nacisk na zgromadzony płyn, który z kolei otwiera membranę i czyści kanał.

Jeżeli żółta wydzielina utrzymuje się, lekarz może przepisać antybiotyk w maści lub kroplach. Najczęściej stosowane krople w przypadku zatkania kanalika łzowego to  0,3% Biodacyna.

Domowe sposoby na ropiejące oczy u dziecka

W przypadku pojawienia się ropnej wydzieliny u dziecka oko można przemywać roztworem soli fizjologicznej (0,9% NaCl). Pomocne również są krople tzw. sztuczne łzy np. (Lacrimal), które nawilżają spojówki oka. Można stosować także okłady z naparu z rumianku, należy jednak zachować ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na rumianek.