aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Który syrop na alergię dla dzieci działa najszybciej?

Jaki jest najlepszy syrop przeciwalergiczny dla dzieci bez recepty?

Twoje dziecko zaczyna kichać, ma łzawiące oczy i katar? Zastanawiasz się co podać, aby najszybciej zadziałało? Przedstawiamy syropy przeciwalergiczne dla dzieci dostępne bez recepty.
Syrop przeciwalergiczny dla dzieci bez recepty (fot. Canva).

Alergia sezonowa u dzieci

Choroby alergiczne bardzo często występują w populacji ogólnej. Dotyczą dorosłych oraz dzieci i można je traktować jak choroby cywilizacyjne. W dzisiejszych czasach alergia nie jest zarezerwowana jedynie dla sezonu wiosenno-letniego, gdzie jest najwięcej pyłków traw, zbóż i innych roślin. Dzieci bardzo często doświadczają alergii całorocznej i tutaj na prowadzenie mogą wybijać się roztocza i pleśnie.

Najczęstsze objawy alergii dotyczą dróg oddechowych. Bardzo często pojawia się alergiczny nieżyt nosa (katar sienny). Dziecko kicha i ma naprzemiennie zatkany nos lub cieknący katar. Katarowi zwykle towarzyszy chrypka i podrażnienie gardła związane ze spływaniem wydzieliny z zatok. Oprócz kataru dzieci doświadczają również zapalenia spojówek, co charakteryzuje się zaczerwienieniem oczu i łzawieniem oraz uczuciem ciała obcego pod powiekami. Czasami do objawów związanych z drogami oddechowymi dołączają również reakcje skórne, np. pokrzywka. Jak poradzić sobie z alergią u dzieci? Czy istnieje dobry syrop przeciwalergiczny dla dzieci bez recepty [1]?

Jakie są syropy na alergie dla dzieci?

Aktualnie w aptekach znajdziemy sporo dobrych syropów na alergie, które dostępne są bez recepty. W swoim składzie mają głównie substancje z grupy leków przeciwhistaminowych, np. desloratadynę, loratadynę lub cetyryzynę. Są to substancje nowej generacji, które nie wywołują senności i działają bardzo dobrze na objawy alergii. W aptekach spotkamy też syropy z wapniem, które tradycyjnie stosuje się na alergię. Niestety nie istnieją dowody naukowe o wysokiej jakości, które potwierdzałyby ich skuteczność.

Duozinal, syrop

Claritine Allergy, syrop

Hitaxa Fast Kids, syrop

Aleric Deslo Active, syrop

Jak stosować syropy na alergię dla dzieci?

Jeśli chodzi o syropy przeciwalergiczne dla dzieci, to bez recepty mamy dostępne produkty do stosowania od 2. roku życia. Bazując na aktualnej wiedzy medycznej i wytycznych leczenia alergii niektóre substancje można stosować już od 1. roku życia. Tabela 1. przedstawia zalecane dawkowanie syropów na alergię z uwzględnieniem wieku [2,3].

Substancja leczniczaDawkowanieWiek
Cetyryzyna0,25 mg na kilogram masy ciała dwa razy na dobę.Od 1. do 2. roku życia
2,5 mg dwa razy na dobę.Od 2. do 6. roku życia.
5 mg dwa razy na dobę.Od 6. do 12. roku życia.
10 mg raz na dobę.Od 12. roku życia.
Loratadyna5 mg raz na dobę.Od 2. do 12. roku życia i o masie ciała poniżej 30 kg.
10 mg raz na dobę.Od 2. roku życia i masie ciała powyżej 30 kg.
Desloratadyna1,25 mg raz na dobę.Od 1. do 6. roku życia.
2,5 mg raz na dobę.Od 6. do 12. roku życia.
5 mg raz na dobę.Od 12. roku życia.
Tabela 1. Dawkowanie syropów na alergię dla dzieci [2,3].

Który syrop przeciwalergiczny dla dzieci wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, który syrop na alergię dla dzieci będzie najlepszy, to wszystkie powyższe syropy działają dość podobnie. Są bezpieczne, pierwsze efekty widać dość szybko, bo pojawiają się po około godzinie od zażycia. Substancje zawarte w syropach przeciwalergicznych dla dzieci bez recepty należą do substancji przeciwhistaminowych II generacji, czyli nie powodują senności i zaburzeń uwagi. Mogą być bez przeszkód stosowane nawet rano. Ważne, aby nie łączyć syropów ze sobą. Zawsze stosujemy tylko jeden. Nadużywanie nie poprawia efektów leczenia, a zwiększa ryzyko działań niepożądanych.

Dane naukowe pokazują, że najszybciej z powyższych będą działać syropy na alergię z cetyryzyną. Tam pierwsze efekty można zauważyć już 30 minut po podaniu. Jednak loratadyna i desloratadyna są także szybkie w działaniu – efekt przeciwalergiczny można obserwować już po godzinie od podania [2,3].

Bibliografia

 1. A. Emeryk, J. Emeryk-Maksymiuk, i K. Janeczek, „New guidelines for the treatment of seasonal allergic rhinitis”, Adv. Dermatol. Allergol. Dermatol. Alergol., t. 36, nr 3, s. 255, cze. 2019, doi: 10.5114/ada.2018.75749.
 2. R. Fitzsimons, L.-A. van der Poel, W. Thornhill, G. du Toit, N. Shah, i H. A. Brough, „Antihistamine use in children”, Arch. Dis. Child. – Educ. Pract., t. 100, nr 3, s. 122–131, cze. 2015, doi: 10.1136/archdischild-2013-304446.
 3. G. F. Parisi i in., „Antihistamines in children and adolescents: A practical update”, Allergol. Immunopathol. (Madr.), t. 48, nr 6, s. 753–762, lis. 2020, doi: 10.1016/j.aller.2020.02.005.

Omawiane substancje

 • Cetyryzyna

  Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa blokująco na receptory histaminowe, zmniejszając objawy alergii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Desloratadyna

  Desloratadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Desloratadyna działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Loratadyna

  Loratadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii, takie jak katar, swędzenie i łzawienie oczu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

  Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest chorobą skórną wywołaną przez kontakt z alergenem. Objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i pęcherzami na skórze.
 • Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

  Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa jest chorobą, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się przede wszystkim katarzem, swędzeniem nosa oraz częstymi kichaniami.
 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.
 • Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)

  Alergiczny nieżyt nosa to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się przede wszystkim kichaniem, swędzeniem nosa oraz wodnistym wyciekiem z nosa.
 • Choroby alergiczne

  Choroby alergiczne to grupa schorzeń, które powstają w wyniku nadwrażliwości organizmu na określone substancje. Objawy alergii mogą być różnorodne i obejmować skórę, układ oddechowy, pokarmowy oraz układ krążenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .