leki-orange

Leki na receptę

Leki na receptę (Rx) to produkty lecznicze wydawane wyłącznie z przepisu lekarza ze względu na silne działanie, ryzyko nieprawidłowego stosowania czy możliwe silne działania niepożądane. Ich przepisanie wymaga uprzedniego ustalenia diagnozy przez specjalistę, który ocenia stan pacjenta i dostosowuje terapię do jego schorzenia.
Szukasz informacji o swoim leku?

Wpisz nazwę leku na receptę w polu wyszukiwania znajdującym się poniżej.

Przykładowo:

Wśród leków na receptę występują m.in. leki hormonalne, leki na nadciśnienie, antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, przeciwcukrzycowe, przeciwpasożytnicze czy dermatologiczne. Na receptę przepisywane są również leki recepturowe, które są wykonywane przez farmaceutów w aptekach.

Do realizacji leków Rx niezbędna jest recepta w formie papierowej bądź e-recepta z 4-cyfrowym kodem dostępu. Mogą one zostać wystawiona przez lekarza, jak również pielęgniarkę czy farmaceutę.

Popularne leki na receptę

Poznaj najpopularniejsze leki na receptę.

Pytania o leki Rx

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o leki na receptę

Leki Rx to leki dostępne wyłącznie na receptę. Zaliczają się do nich leki refundowane częściowo lub w całości, jak również leki pełnopłatne.

Aby wykupić leki przepisane przez specjalistę, niezbędna jest recepta lekarska. Jeśli pacjent dostanie receptę w formie papierowej, wystarczy, że okaże ją w aptece. E-recepty są łatwiejsze w realizacji – niezbędny jest wówczas wyłącznie 4-cyfrowy kod dostępu oraz PESEL pacjenta.
Receptę może wystawić lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka oraz położna. W przypadku leków dla rodziny receptę może wystawić również farmaceuta.
E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem klasycznej, papierowej recepty. Z jej pomocą wykupienie zaordynowanych przez lekarza leków staje się prostsze i szybsze.