leki-orange

Leki bez recepty

Leki bez recepty są stosowane w leczeniu drobnych dolegliwości zdrowotnych. Przeziębienie, ból głowy, bóle mięśni, ból brzucha, kaszel czy katar to jedne z wielu schorzeń, które można pokonać przy pomocy leków bez recepty dostępnych w aptece.
Szukasz informacji o swoim leku?

Wpisz nazwę leku bez recepty w polu wyszukiwania znajdującym się poniżej.

Przykładowo:

Leki OTC zawierają określoną ilość substancji czynnej. Substancje czynne zawarte w lekach OTC mogą być pochodzenia syntetycznego albo naturalnego. Wśród związków aktywnych znajdują się substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, uspokajającym, a także przeciwkaszlowym. Farmaceuta w aptece pomoże dobrać lek bez recepty łagodzący dokuczające objawy chorobowe. Do każdego leku załączona jest ulotka, z którą należy się zapoznać.

Leki bez recepty nie są przeznaczone do przewlekłego stosowania. Jeśli objawy chorobowe nie ustępują mimo stosowania leków, zalecana jest wizyta u lekarza.

Popularne leki bez recepty

Poznaj najpopularniejsze leki dostępne bez recepty.

Pytania o leki OTC

Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o leki OTC.
Leki OTC to leki, które można kupić bez recepty. Zawierają one substancję czynną w określonej dawce. Każde opakowanie leku OTC zawiera ulotkę, w której znajdują się podstawowe informacje o leku.
Najbezpieczniejszym miejscem, gdzie można zakupić leki OTC jest apteka. Poza tym w Polsce niektóre leki bez recepty są również dostępne w innych punktach dystrybucji takich jak sklepy zielarskie, stacje benzynowe, sklepy czy supermarkety.
Informacja na temat sposobu przechowywania danego leku znajduje się na opakowaniu lub w załączonej ulotce leku. Leki należy przechowywać zgodnie z wytycznymi producenta w suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu i oryginalnym opakowaniu.
Leki bez recepty stosowane zgodnie z informacją zawartą w ulotce są zazwyczaj bezpieczne. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi. Jednak nadużywanie tych leków, stosowanie zbyt wysokich dawek lub długotrwałe stosowanie  bez konsultacji z lekarzem może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, lub prowadzić do przedawkowania.