aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , , ,

Co na przeziębienie i ból przy nadciśnieniu? Dowiedz się!

Jakie leki na przeziębienie przy nadciśnieniu? Sprawdź!

Nadciśnienie, jak każda choroba niesie ze sobą pewne ograniczenia. Dotyczą one także zwykłych, codziennych sytuacji związanych ze zdrowiem i samopoczuciem. Rozbolała Cię głowa? Zaczynasz odczuwać objawy przeziębienia? Jeśli do tego chorujesz na nadciśnienie lub inną chorobę serca, czy układu krążenia przeczytaj, których leków unikać, a które możesz zastosować.
Nadciśnienie - jakie leki zmijdać?

Ponad jedna trzecia dorosłych, a nawet ok. 75% seniorów powyżej 65. r.ż., cierpi z powodu nadciśnienia tętniczego [1]. Pozostałe choroby układu krążenia obejmują również dużą grupę ludzi. Schorzenia te leczone są w ogromnej większości przypadków farmakologicznie, czyli przy pomocy leków. Do tego dochodzi zmiana stylu życia — głównie zdrowa, zbilansowana dieta i odpowiednio dobrany wysiłek fizyczny. Jednak oprócz schorzeń przewlekłych pacjenci dosyć często skarżą się ból i przeziębienie. Przy stale przyjmowanych lekach, leczenie drobnych dolegliwości bez konsultacji może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.

Pamiętaj!

Każdy lek, nawet ten dostępny bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Gdy zachodzi konieczność zastosowania dodatkowego leku (poza tymi, które zażywasz na stałe), korzystaj z niego możliwie jak najkrócej.

Jakie są popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne?

Do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) należą m.in. ibuprofen (Ibum, Ibuprom, Nurofen, Mig), diklofenak (Voltaren), ketoprofen (Ketonal), deksketoprofen (Dexak, Kerdex, Ketesse), czy naproksen (Aleve). Są to szalenie popularne leki, które mają szerokie zastosowanie: od bólów głowy, po ból po urazach lub w chorobach zwyrodnieniowych.

Dlaczego NLPZ nie są zalecane w jednoczesnych chorobach układu krążenia? Ponieważ zmniejszają skuteczność wielu leków stosowanych w nadciśnieniu, a także mogą zwiększyć nefrotoksyczność (ryzyko uszkodzenia nerek) tych leków. Mogą także spowodować zaostrzenie istniejącej już niewydolności serca [2].

Jak bezpiecznie leczyć ból przy nadciśnieniu?

Jeśli potrzebujesz leku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, bezpieczną opcją  i pierwszym wyborem będzie paracetamol. W tym przypadku maksymalna dawka paracetamolu to 3 g/dobę, a dla osób starszych (powyżej 80. r.ż.) 2 g/dobę [3].

W drugiej kolejności można zastosować metamizol (Pyralgina, Gardan, Scopolan compositum). Jednak należy go przyjmować nie dłużej niż tydzień. W przypadku tego leku, na uwadze należy mieć stan i funkcjonowanie wątroby [4].

Gdy zachodzi potrzeba dodatkowego działania przeciwzapalnego (którego nie mają ani paracetamol, ani metamizol), krótkotrwale można stosować tzw. selektywne NLPZ-y, np. meloksykam (Mel, Opokan, Aspicam Bio, Moilec, Remolexam). To rozwiązanie sprawdzi się u młodszych osób. Natomiast osoby starsze powinny unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych podawanych doustnie w postaci tabletek, saszetek do rozpuszczania czy kapsułek [6].

Dla starszych pacjentów zdecydowanie najbezpieczniejszym posunięciem w bólu spowodowanym chorobami zwyrodnieniowymi jest podanie NLPZ miejscowo w postaci maści, żeli lub plastrów [2,5].

Czy można stosować leki na przeziębienie przy nadciśnieniu?

Sezon infekcyjny w pełni. Objawy, m.in.: gorączka, katar, kaszel, ból gardła, bóle mięśni, czy uczucie rozbicia, skłaniają często do stosowania popularnych leków na przeziębienie. Nie jest to jednak bezpieczne rozwiązanie w przypadku osoby z nadciśnieniem.

Co zawierają te leki? Najczęściej jest to paracetamol plus dodatkowe składniki. Skoro paracetamol jest bezpieczną opcją, to problem musi tkwić w pozostałych składnikach. I rzeczywiście tak jest.

Jakich leków na przeziębienie nie stosować przy nadciśnieniu?

Składnikami leków na przeziębienie, których w przypadku chorób układu krążenia należy unikać, są:

 • pseudoefedryna, która zmniejsza intensywność kataru (zawarta m.in. w lekach: Tabcin Trend, Gripex Hot Zatoki, Gripex Noc, Grypolek, Gripex, Gripex Max, Grypostop, Ibuprom Zatoki, Sudafed tabletki, Ibum Zatoki, Infex Zatoki, Modafen Extra Grip, Nurofen Zatoki, Aspirin Complex Hot, Theraflu Przeziębienie, Theraflu Zatoki, Acatar Acti-Tabs). Może powodować wzrost ciśnienia krwi, tachykardię (czyli przyspieszony rytm serca) oraz zaburzenia rytmu serca. Jest szczególnie niebezpieczna dla osób leczonych digoksyną [5].
 • fenylefryna (dostępna m.in. w lekach: Theraflu ExtraGrip, Apap Przeziębienie, Vicks AntiGrip) należy do tej samej grupy substancji co pseudoefedryna i również niekorzystnie wpływa na układ krążenia i ciśnienie krwi.
 • feniramina (Fervex), chlorfeniramina (Gripex Hot Zatoki, Polopiryna Complex), tiprolidyna (Acatar ACti-Tabs, Actitrin, Actifed) mogą powodować m.in. kołatanie serca, zawroty głowy oraz zwiększać ryzyko upadków u osób starszych [7].

Zamiast paracetamolu złożone leki na przeziębienie mogą zawierać także kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę (Aspirin Complex, Aspirin Hot, Polopiryna Complex). Aspiryna należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i również może osłabiać działanie Twoich leków na nadciśnienie.

Co na przeziębienie przy nadciśnieniu?

Jak sobie pomóc i nie zaszkodzić, gdy zaczyna się infekcja, a jednocześnie trwa leczenie nadciśnienia lub innej choroby układu krążenia?

W przypadku gorączki stosuj paracetamol. Dopytaj lekarza lub farmaceuty o właściwe dla ciebie dawkowanie. Możesz wspomóc się tradycyjnie stosowanym w stanach podgorączkowych naparem z lipy. Dbaj również o nawodnienie organizmu.

Zamiast ogólnie działających leków na katar, wybierz te stosowane miejscowo w postaci kropli lub sprayu do nosa. Zmniejszą uczucie zatkanego nosa oraz ilość wydzieliny. Praktycznie nie wchłaniają się do organizmu, nie mają więc wpływu na wzrost ciśnienia krwi [8]. Są to leki z oksymetazoliną (Nasivin, Oxalin) lub ksylometazoliną (Otrivin, Sudafed spray, Xylorin, Xylometazolin). Pamiętaj jednak, żeby nie stosować ich dłużej niż 3 do 5 dni. Świetnie sprawdzą się także inhalacje z soli fizjologicznej. W razie potrzeby można zastosować bardziej stężone roztwory soli (2,2%-3%, np. Marimer Inhalation, Nebu-Dose Hypertonic).

W bólu gardła stosuj spraye lub tabletki do ssania działające miejscowo, zawierające np.: heksylorezorcynol (Cholinex Intense), czy benzydaminę (Tantum Verde) [7].

Jeśli nie chorujesz równocześnie na astmę, albo chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, możesz leczyć kaszel dostępnymi lekami po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

 1. NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia Departament Analiz i Strategii, Warszawa, maj 2019 
 2. Zajączkowska R.: Praktyka kliniczna – przewodnik leczenia bólu: Leczenie bólu u osób w podeszłym wieku. Med. Prakt., 2018; 5: 94–101
 3. Galicia-Castillo M.C., Weiner D.K. Treatment of persistent pain in older adults. UpToDate. (2019)
 4. Metamizol: ryzyko polekowego uszkodzenia wątroby
 5. Kostka – Trąbka E., Woroń J., Interakcje leków w praktyce klinicznej, wyd. II, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2016
 6. American Geriatrics Society 2019 Updated AGS Beers Criteria® for Potentially Inappropriate Medication Use in Older Adults, . J Am Geriatr Soc 67:674–694, 2019
 7. Charakterystyki Produktów Leczniczych leków wymienionych w artykule
 8. Wilhelm M., Ruscin J.M., The Use of OTC Medications in Older Adults, US Pharmacist. 2009;34(6):44-47

Omawiane substancje

 • Deksketoprofen

  Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Feniramina

  Feniramina jest lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu alergii. Substancja ta działa blokująco na receptory histaminowe, zmniejszając objawy alergii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Fenylefryna

  Fenylefryna to substancja stosowana w leczeniu kataru oraz niedociśnienia tętniczego. Jest to sympatykomimetyk, który działa na receptory adrenergiczne.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ketoprofen

  Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  substancje syntetyczne
 • Ksylometazolina

  Ksylometazolina to substancja stosowana w lekach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Działa zwężająco na naczynia krwionośne, co pomaga w łagodzeniu objawów kataru i zapalenia zatok.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Meloksykam

  Meloksykam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metamizol

  Metamizol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu i gorączki, działająca przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Naproksen

  Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Oksymetazolina

  Oksymetazolina to substancja stosowana w lekach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Działa zwężająco na naczynia krwionośne, co pomaga w łagodzeniu objawów kataru i zapalenia zatok.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pseudoefedryna

  Pseudoefedryna jest stosowana w leczeniu objawów przeziębienia i alergii, takich jak katar, zatkanie nosa i ból głowy. Jednakże, może powodować skutki uboczne, takie jak niepokój, drażliwość i problemy z zasypianiem.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Grypa

  Grypa to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak gorączka, bóle mięśniowe i kaszel. Może prowadzić do powikłań, szczególnie u osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym.
 • Nadciśnienie

  Nadciśnienie to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udar mózgu czy niewydolność nerek.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , .