,

Poznaj tabletki na silny ból głowy bez recepty!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są silne tabletki na ból głowy bez recepty?

Ból głowy jest częstą dolegliwością, na którą pacjenci szukają samodzielnie szybkiego i skutecznego rozwiązania za pomocą preparatów dostępnych w aptece. Warto wiedzieć, czym należy się kierować przy wyborze tabletek na silny ból głowy, oraz kiedy warto skonsultować się z lekarzem. Nie istnieje obiektywny ranking tabletek na ból głowy pod względem tego, który lek jest najlepszy, natomiast warto wiedzieć czym różnią się dostępne na rynku znane leki, dla kogo są wskazane, a kiedy są niezalecane. Jak zatem wybrać silne tabletki na ból głowy bez recepty? Zapraszamy do lektury artykułu. 
Silne tabletki na ból głowy: Ibum Express, Voltaren Expres Forte, Apap Extra (fot. leki.pl).

Jakie są najczęstsze rodzaje bólów głowy?

Bóle głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości układu nerwowego. Cierpi na nie ponad połowa światowej populacji. W badaniach częstości występowania chorób z 2016 roku, zaburzenia związane z bólem głowy okazały się jednym z głównych problemów zdrowia publicznego we wszystkich krajach i regionach świata. W ostatnich latach skala tych schorzeń wzrosła jeszcze bardziej.  Każdego dnia około 15,8% światowej populacji cierpi na bóle głowy [1]. Można wyróżnić kilka podtypów: napięciowy ból głowy (najczęstszy), migrena (na terenie Unii Europejskiej dotyczy nawet do 35% populacji), klasterowy ból głowy (mniej niż 1%) i tzw. chroniczny codzienny ból głowy (około 3%) [2-4].

Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy występuje najczęściej. Może dotykać nawet 80% populacji, a prawie wszyscy doświadczają go przynajmniej raz na jakiś czas w ciągu swojego życia. Jest opisywany jako bolesny ucisk czy wrażenie, że głowa znajduje się w imadle lub jest otoczona ciasną opaską. Charakteryzuje się nawracającymi bólami o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Najczęściej ból jest obustronny, chociaż może pojawić się również w okolicach czoła, tylnych rejonach głowy i szyi. Wyróżnia go brak towarzyszących objawów takich jak światłowstręt, nadwrażliwość słuchowa i nudności [5-7].

Migrena

Migrena również jest częstym schorzeniem i jednocześnie zmorą wielu pacjentów.  Migrena to epizodyczny, nawracający ból głowy, charakteryzujący się nasileniem od umiarkowanego do ciężkiego, najczęściej  jednostronny (obejmujący lewą lub prawą połowę głowy). Ma podłoże genetyczne. W napadzie migrenowym można wyróżnić cztery fazy: fazę ostrzegawczą (doświadcza jej ok. 77% pacjentów na 24-48 godzin przed wystąpieniem bólu), aurę (ok. 25% chorych), faktyczny ból głowy i fazę zdrowienia. Objawami pierwszej fazy są m.in. ziewanie, zmiany nastroju, nadwrażliwość na światło i dźwięki, niepokój, trudności w skupieniu wzroku, uczucie zimna, pocenie się. Aura  nasila się stopniowo, zazwyczaj trwa od kilku minut do godziny, a wśród jej objawów można wymienić migocący rozszerzający się mroczek przed oczami, szum w uszach, parestezje. Etap głównego napadu bólu głowy zwykle wiąże się z dodatkowymi specyficznymi objawami, np. nudnościami, nadwrażliwością na światło i dźwięk [4,8].

Czym różnią się dostępne tabletki na ból głowy?

Leki na rynku różnią się substancją czynną zawartą w produkcie lub połączeniem substancji, a także postacią farmaceutyczną. Poszczególne substancje mają różny mechanizmem działania, siłę działania, wskazania, przeciwwskazania oraz efekty uboczne. Leki mogą różnić się nieco także wiekiem, od którego mogą być stosowane, na co warto zwrócić uwagę w przypadku bólu głowy u dzieci. 

Jakie są rodzaje tabletek na ból głowy?

Na ból głowy można stosować leki o różnych mechanizmach działania. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Spośród leków stosowanych na ból głowy można wyróżnić substancje działające przeciwbólowo i jednocześnie przeciwgorączkowo, takie jak paracetamol i metamizol (Pyralgina). Paracetamol jest jednym z najbezpieczniejszych leków, o najmniejszej ilości przeciwwskazań i efektów ubocznych. Może być stosowany przez dzieci już od urodzenia (w dawkach w przeliczeniu na masę ciała), co podkreśla jego bezpieczeństwo [9]. Dlatego warto zacząć leczenie bólu głowy właśnie od paracetamolu, a dopiero później od preparatów łączonych lub leków działających przeciwzapalnie. Zwłaszcza jeśli przyjmujemy wiele leków przewlekle lub cierpimy na choroby towarzyszące, np. nadciśnienie.

Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

Inną popularną grupą leków są substancje działające nie tylko przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale także przeciwzapalnie. Należą do nich m.in. ibuprofen (np. Ibuprom), kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna), ketoprofen (np. Ketonal) diklofenak (np. Voltaren Express Forte), naproksen (np. Aleve). Dzięki dodatkowemu efektowi przeciwzapalnemu można wysnuć wniosek, że leki te będą silniej zmniejszały ból.  Jednak z drugiej strony, leki te mają więcej działań niepożądanych i przeciwwskazań, np. mogą niekorzystnie działać na nerki, wątrobę, podwyższać ciśnienie i osłabiać działanie leków na nadciśnienie, powodować wrzody żołądka i jelit, uszkadzać szpik kostny, czy też nasilają prawdopodobieństwo krwotoków [10]. 

Ogólnie najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym jest ibuprofen [11].  Badania wykazały, że u pacjentów obarczonych ryzykiem sercowo-naczyniowym, jeśli istnieje konieczność zastosowania leków przeciwzapalnych, najbezpieczniejszy jest naproksen (np. Aleve) [12]. 

Preparaty łączone na ból głowy

Istnieją na rynku preparaty zawierające połączenie kilku składników aktywnych. Dodatek jednej substancji ma zwiększać działanie drugiej lub uzupełniać jej mechanizm działania. Przykładami takich połączeń na ból głowy są:

 • Paracetamol z kofeiną (Apap extra);
 • Paracetamol z propyfenazonem i kofeiną (Saridon);
 • Kwas acetylosalicylowy z kofeiną (Coffepirine);
 • Kwas acetylosalicylowy z kofeiną i etenzamidem (Etopiryna);
 • Kwas acetylosalicylowy z paracetamolem i kofeiną (Excedrin MigraStop).

Jak wybrać odpowiednie tabletki na silny ból głowy?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę choroby przewlekłe, które mamy, aby dobrać bezpieczny dla nas lek. U osób z nadciśnieniem, astmą, niewydolnością nerek czy wątroby, biorących leki przeciwzakrzepowe, cierpiących na chorobę wrzodową przewodu pokarmowego, leki z grupy przeciwbólowych i przeciwzapalnych są raczej niewskazane. Ponadto, niektórzy pacjenci mogą też być uczuleni na tę grupę leków. Warto wtedy sięgnąć po paracetamol lub jego połączenia, bądź ewentualnie wybrać leki przeciwzapalne obarczone najmniejszym ryzykiem efektów ubocznych i interakcji (w pierwszej kolejności ibuprofen) oraz stosować je w niskiej dawce. 

Powinniśmy też wiedzieć, czy ból głowy, którego doświadczamy, to migrena czy też zwykły napięciowy ból głowy, bądź też jeszcze inny rodzaj bólu. Kiedy mamy wątpliwości, a nasze dolegliwości są częste lub dotkliwe, warto skonsultować się z lekarzem. Przy odpowiedniej diagnozie łatwiej nam będzie wybrać skuteczne leczenie. Przykładowo, migrenowy ból głowy może być oporny na klasyczne leki.

Jaka jest odpowiednia kolejność sięgania po leki w razie bólu głowy? 

Warto też wziąć pod uwagę, że każdy ma nieco inną wrażliwość na działanie leków i dopiero doświadczalnie pokazuje, które leki najlepiej na nas działają. Warto zacząć stosować najpierw najbezpieczniejsze z nich, czyli w pierwszej kolejności – paracetamol. Należy też pamiętać o maksymalnej jednorazowej dawce paracetamolu, która u osób dorosłych wynosi 1000 mg. Jeśli jedna tabletka (500 mg) nie przynosi oczekiwanej ulgi, warto zastosować dawkę 1000 mg (2 tabletki). 

Dopiero jeśli paracetamol w maksymalnej jednorazowej dawce nie będzie nam pomagać, możemy spróbować połączenia paracetamolem z innymi substancjami  lub jeśli nie mamy przeciwwskazań – ibuprofen. W dalszej kolejności można zastosować ewentualnie inne substancje z grupy leków przeciwzapalnych. W razie nieskuteczności, kolejno można sięgnąć po połączenia leków przeciwzapalnych z innymi substancjami (np. Coffepirine). Warto pamiętać, że jednorazowa maksymalna dawka ibuprofenu dla osoby dorosłej to 400 mg, zatem jeśli jedna kapsułka czy tabletka o mocy 200 mg będzie niewystarczająca do złagodzenia bólu, warto wypróbować dawkę 400 mg, zanim sięgniemy po silniejszy środek. 

Jakie leki na silny ból głowy dostaniesz w aptece?

Na rynku dostępne jest bardzo wiele różnych preparatów przeciwbólowych w postaci tabletek czy kapsułek z różnymi substancjami czynnymi bądź ich połączeniami.  Poniżej wymieniono przykładowe produkty wskazane w leczeniu bólów głowy wraz z charakterystycznymi cechami.

Etopiryna, tabletki

  Ibum Express, kapsułki miękkie

  Apap Extra, tabletki powlekane

   Aleve, tabletki powlekane

    Voltaren Express Forte, kapsułki miękkie

     Saridon, tabletki

      Podsumowanie

      Ból głowy jest bardzo częstą dolegliwością dotykającą wielu pacjentów. Składa się na niego “zwykły” napięciowy ból głowy, migrena oraz inne, rzadsze rodzaje. Jeśli często doświadczamy bólu głowy o nasileniu umiarkowanym do silnego, warto skonsultować się z lekarzem w celu diagnozy. Łagodny do umiarkowanego ból głowy, występujący sporadycznie może być leczony samodzielnie preparatami dostępnymi w aptece. W doborze produktu należy wziąć pod uwagę choroby towarzyszące, a w razie wątpliwości warto zapytać o radę farmaceutę.

      Bibliografia

      1. Stovner LJ, Hagen K, Linde M, Steiner TJ. The global prevalence of headache: an update, with analysis of the influences of methodological factors on prevalence estimates. J Headache Pain. 2022 Apr 12;23(1):34. 
      2. Finkel AG. Epidemiology of cluster headache. Curr Pain Headache Rep. 2003 Apr;7(2):144-9. 
      3. Stovner LJ, Hagen K, Jensen R; Katsarava Z; Lipton RB; Scher AI; Steiner TJ;  Zwart J-A (2007). The global burden of headache: a documentation of headache prevalence and disability worldwide. 27(3), 193–210
      4. Pescador Ruschel MA, De Jesus O. Migraine Headache. 2023 Aug 23. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–.
      5. Siemiński M. Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego; Forum Medycyny Rodzinnej 2017;11(6):255-262.
      6. Ahmed F. Headache disorders: differentiating and managing the common subtypes. Br J Pain. 2012 Aug;6(3):124-32.
      7. Ashina S, Mitsikostas DD, Lee MJ, Yamani N, Wang SJ, Messina R, Ashina H, Buse DC, Pozo-Rosich P, Jensen RH, Diener HC, Lipton RB. Tension-type headache. Nat Rev Dis Primers. 2021 Mar 25;7(1):24.
      8. Prusiński A. Migrena w praktyce podstawowej opieki zdrowotnej. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. 2001:118-125.
      9. ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Paracetamol Hasco.
      10. Vonkeman HE, van de Laar MA. Nonsteroidal anti-inflammatory drugs: adverse effects and their prevention. Semin Arthritis Rheum. 2010 Feb;39(4):294-312.
      11. Ngo VTH, Bajaj T. Ibuprofen. [Updated 2023 May 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan-.
      12. Rell K. Ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych podczas leczenia NLPZ – komentarz do dwóch badań; The cardiovascular risk during treatment with NSAIDs. Commentary on the two studies. Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 6, 292–297.

      Powiązane produkty

      Omawiane substancje

      • Ibuprofen

       Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
       Substancje Syntetyczne i Biologiczne
      • Paracetamol

       Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
       Substancje Syntetyczne i Biologiczne

      Omawiane schorzenia

      • Ból głowy

       Ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzi na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmęczenie, choroby zakaźne czy urazy.
      • Migrena

       Migrena to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościom i światłowstrętowi. Migrena może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, brak snu czy czynniki genetyczne, i może wpływać na jakość życia pacjenta.

      Więcej poradników

      Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .