Jakie są przyczyny zapalenia żołądka?

 Zapalnie żołądka to tak naprawdę stan zapalny jego błony śluzowej. Przyczyny choroby są dobrze znane. Twojemu żołądkowi szkodzi.

Za zapalnie żołądka odpowiada bakteria Helicobacter pylori. Na szczęście objawy zakażenia nie są groźne, często przechodzą same lub po krótkim leczeniu [1]. 

Jak objawia się zapalenie żołądka?

Jeśli pewnego dnia poczujesz silny ból w nadbrzuszu, pomyślisz, co mogło Ci zaszkodzić? Przecież wszyscy jedli to samo, tylko Ciebie boli. Być może cierpisz na zapalenie żołądka. Oto jego objawy. 

REKLAMA
REKLAMA
 • Uczucie pełności w nadbrzuszu, 
 • Ból żołądka o różnym nasileniu.
 • Wymioty i utrata łaknienia. 

Nie lekceważ tych objawów i zgłoś się do lekarza. Dlaczego to takie ważne? Im wcześniej zareagujesz, tym szybciej wyleczysz zapalenie żołądka. Najpierw dostaniesz skierowanie na badanie endoskopowe, następnie lekarz postawi diagnozę i włączy odpowiednie leczenie [1]. 

Ile trwa zapalenie żołądka?

Odpowiedź na pytanie, ile trwa, zapalenie żołądka zależy, kiedy rozpoczniesz leczenie. Oczywiście im szybciej, tym lepiej. Najgorzej, jeśli latami ignorujesz objawy. Gdy poczujesz ból, zgłoś się do lekarza, wtedy szybko wyleczysz zapalanie żołądka. Jeśli się spóźnisz, zapalenie żołądka przejdzie w stan przewlekły, a nawet rozwinie się nowotwór [1]. 

Czy zapalenie błony śluzowej żołądka jest wyleczalne?

Zapalenie żołądka jest wyleczalne. Jeśli przyczyną choroby jest bakteria Helicobacter pylori, zazwyczaj organizm samodzielnie radzi sobie z zakażeniem. Na wszelki wypadek lekarz przepisze Ci leki. Jednak, aby poznać dokładnie przyczynę zapalenia żołądka, zrób badanie endoskopowe, czyli gastroskopie. Z wynikiem badania zgłoś się do lekarza po wskazówki do leczenia [2]. 

Jak zlikwidować zapalenie żołądka?

Jak zlikwidować zapalenie błony śluzowej żołądka? To zależy od stanu błony śluzowej, a to oceni lekarz na podstawie badania endoskopowego. Zapalenie żołądka jest wyleczalne, pod warunkiem że jak najszybciej zgłosisz się na leczenie. Tymczasem możesz wspomóc się dietą i ziołami. 

Dieta i niektóre leki pomogą na zapalenie żołądka. Najważniejsze, abyś wyeliminował złe nawyki. Po pierwsze zrezygnuj z alkoholu, palenia tytoniu i stosuj zalecenia lekarza. Na pewno zaleci Ci lekkostrawną dietę. Na czym polega? 

Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna pomaga w leczeniu zapalenia żołądka. Wystarczy, że wprowadzisz zasady. 

 • Jedz tylko to, po czym nie masz dolegliwości. 
 • Wybieraj jedzenie nieprzetworzone, na przykład twaróg a zrezygnuj z żółtego sera. 
 • Przed połknięciem dobrze rozdrabiaj kęsy jedzenia albo wybieraj potrawy półpłynne np. zupy kremy.
 • Pij dużo wody, unikaj kawy, soków, przede wszystkim alkoholu.

I najważniejsze. Dym z papierosów jest głównym winowajcą zapalenia żołądka, dlatego bezwzględnie rzuć palenie [2]. 

Jakie leki na zapalenie żołądka bez recepty będą pomocne?

W aptece jest dużo leków na zapalnie żołądka bez recepty. Unikaj niesprawdzonych suplementów diety, szczególnie z internetu. Nawet jeśli na opakowaniu jest napisane, że pomagają w zapaleniu żołądka. Porozmawiaj o tym z farmaceutą w aptece. Ja przedstawiam kilka leków na zapalenie żołądka bez recepty. Wspomagają leczenie.  

Napar z siemienia lnianego

Siemię lniane to tradycyjny produkt roślinny. Nasiona zawierają specjalny śluz, który powleka przełyk i ścianę żołądka. Dzięki temu chroni błonę śluzową przed drażniącym działaniem kwasów. Siemię lniane pomaga w zapaleniu żołądka. 

Z siemienia lnianego wykonaj napar, czyli 2-3 łyżki nasion lnu zalej szklanką gorącej wody i podgrzewaj, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Odstaw na 15 minut i pij kilka razy dziennie. 

Zioła Gastrosan

To ziołowa herbatka ekspresowa. Pomaga w stanach skurczowych, we wzdęciach. Pomocniczo w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

W składzie znajdziesz koszyczek rumianku, korzeń prawoślazu, liść mięty pieprzowej. 

Iberogast

Iberogast to krople z 9 ziół. Pomaga w niestrawności, eliminuje uczucie pełności i ból przewodu pokarmowego. Dzięki temu wspomaga leczenie zapalenia żołądka. Iberogast to lek na zapalenie żołądka bez recepty

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej Iberogast stosuj 3 razy dziennie po 20 kropli.

Avilin gastro

Avilin gastro to wyrób medyczny. Spełnia funkcję opatrunku adhezyjnego, czyli tworzy ochronną warstwę. Dzięki temu błona śluzowa żołądka się goi i zapalenie żołądka ustępuje. 

Avilin gastro stosuj 1 łyżkę stołową wieczorem na pusty żołądek.

Ostrzeżenie 

Zaleca się przyjmować nie wcześniej niż po upływie 5 godzin od ostatniego posiłku. I nie dłużej niż 28 dni. 

Leki neutralizujące kwaśny sok żołądkowy

Są to leki zawierające związki magnezu lub glinu. Obydwa wiążą i neutralizują kwas solny. Zastosuj, wtedy gdy dokucza Ci kwaśność w żołądku. Dzięki temu poczujesz ulgę. Oto kilka propozycji leków na zapalenie żołądka bez recepty.

 • Alugastrin
 • Gaviskon
 • Malox
 • Ranigast Zgaga

Ostrzeżenie

Preparaty magnezu i glinu reagują z innymi lekami, dlatego nie połykaj ze swoimi lekami. Poza tym stosuj je doraźnie, bo działają niekorzystnie na jelita. Jeśli cierpisz na zapalenie żołądka, skontaktuj się z lekarzem [3]. 

Leki hamujące wydzielanie soku żołądkowego

Leczenie zapalenie żołądka wspomagaj lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasów żołądkowych. Dostaniesz je bez recepty, ale najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Do tej grupy należą.

 • Noplaza
 • Bioprazol Mac
 • Controlol Control
 • Polprazaol Max
 • inne

Tabletkę zażywaj raz dziennie, rano [3]. 

Leki rozkurczowe 

Z kolei w razie silnego bólu sięgnij po leki rozkurczowe. Do wyboru jest kilka preparatów bez recepty. Proponuję zastosować.

 • No-spa 
 • Buscopan
 • Scopalan

Leki działają wspomagająco. Likwidują bolesność przy stanie zapalnym żołądka. 

Zapalenie żołądka jest wyleczalne. Najważniejsze wyeliminuj przyczyny, czyli alkohol, papierosy i zgłoś się do lekarza. Warto wspomóc się dietą i lekami.