👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Na co pomaga i jak długo stosować Iberogast?

Ziołowy lek na dolegliwości przewodu pokarmowego-Iberogast

Iberogast to ziołowy lek w formie płynu doustnego. Pomaga złagodzić wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak zgaga, wzdęcia czy ból brzucha. Jak go stosować? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Rozdziały

Iberogast to płyn doustny zawierający liczne ekstrakty roślinne. Wskazany jest do leczenia zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego lub dyspepsja czynnościowa, objawiającymi się skurczami w obrębie jamy brzusznej, bólem brzucha, uczuciem pełności, zgagą, wzdęciami i nudnościami [1].

Co wchodzi w skład Iberogastu?

Płyn doustny Iberogast to lek roślinny. 100 ml płynu zawiera:

 • 15 ml Iberis amara herbae extractum — wyciąg z ziela ubiorka gorzkiego;
 • 10 ml Angelicae radicis extractum — wyciąg z korzenia arcydzięgla;
 • 20 ml Matricariae flos extractum — wyciąg z kwiatu rumianku;
 • 10 ml Carvi fructus extractum — wyciąg z owocu kminku;
 • 10 ml Silybi mariani fructus extractum — wyciąg z owocu ostropestu;
 • 10 ml Melissae folii extractum — wyciąg z liścia melisy;
 • 5 ml Menthae piperitae folii extractum — wyciąg z liścia mięty pieprzowej;
 • 10 ml Chelidonii herbae extractum — wyciąg z ziela glistnika;
 • 10 ml Liquiritiae radicis extractum — wyciąg z korzenia lukrecji [1].

Jak działa Iberogast?

Iberogast charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem. Po pierwsze, zwiększa napięcie podstawowe, zwłaszcza w obszarach niepobudzonych lub słabo pobudzonych, dzięki czemu redukuje uczucie pełności i wzdęcia. Iberogast zawiera także wyciągi roślinne o właściwościach rozkurczających, działających w silnie pobudzonych obszarach żołądka i jelit, co skutkuje osłabieniem skurczu.

Ponadto Iberogast zwiększa stężenie mucyny i prostaglandyn — związków wpływających ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Jednocześnie obniża stężenie niszczących błonę leukotrienów, a także hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Lek ten działa również przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwbakteryjnie. Iberogast znalazł także zastosowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Więcej na temat tego zastosowania można znaleźć w naszym artykule: Iberogast, Ibesan, czy Debutir-preparaty bez recepty na zespół jelita drażliwego

Jak stosować Iberogast?

Iberogast stosuje się trzy razy dziennie przed posiłkiem lub w trakcie. Butelkę z płynem należy dokładnie wstrząsnąć przed użyciem — w butelce może być obecny osad, jednak nie wpływa on na skuteczność leku. Jeśli po 7 dniach stosowania Iberogastu pacjent nie zauważy znaczącej poprawy, należy wówczas skonsultować się z lekarzem.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat powinny stosować jednorazowo 15 kropli Iberogastu, natomiast młodzież powyżej 12. roku życia i dorośli — 20 kropli płynu [1].

Kto nie powinien stosować Iberogastu?

Iberogast nie powinien być stosowany przez dzieci poniżej 6. roku życia, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Lek ten zawiera etanol, a u tych grup pacjentów każda jego ilość — nawet minimalna — może być bardzo szkodliwa. Z tego też powodu Iberogast nie powinien być stosowany także przez pacjentów z chorobą alkoholową.

Co więcej, lek należy odstawić niezwłocznie w przypadku wystąpienia objawów takich jak ciemne zabarwienie moczu lub odbarwiony stolec — mogą to być objawy uszkodzenia wątroby [1].

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po Iberogaście?

Iberogast jest na ogół dobrze tolerowanym lekiem. Jednak tak jak wszystkie inne leki, może również wywołać działania niepożądane. Są to:

 • bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000): reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd, duszność;
 • częstość nieznana: uszkodzenie wątroby [1].

Czy po zastosowaniu leku Iberogast można prowadzić samochód?

Iberogast zawiera etanol w stężeniu objętościowym wynoszącym ok. 31%. Dawka jednorazowa dla dorosłych (20 kropli) zawiera do 240 mg etanolu, co odpowiada 6,2 ml piwa lub 2,6 ml wina na dawkę. Według Charakterystyki Produktu Leczniczego Iberogast nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn [1].

Jakie są zamienniki Iberogastu?

Iberogast ma unikatowy skład i nie ma swojego idealnego odpowiednika na rynku. Niemniej istnieją preparaty o zbliżonym składzie i działaniu. Są to m.in.:

 • Ulgast, krople doustne;
 • Igastrik płyn;
 • Gastrobonisol płyn.

Powyższe produkty mają podobny skład do Iberogastu, a co za tym idzie — podobne wskazania do stosowania.

Omawiane schorzenia
Niestrawność (dyspepsja) to częste zaburzenie charakteryzujące się nieprzyjemnym, często bolesnym uczuciem w żołądku, wynikającym z zaburzonego trawienia. Objawy obejmują pieczenie brzucha, wzdęcia, z…
Wzdęcie jest to zaburzenie charakteryzujące się zgłaszanym przez pacjenta uczuciem nieprzyjemnej pełności lub obrzęku w jamie brzusznej. Wzdęcia są zwykle wynikiem obecności gazu w jelitach i mogą być…
Zespół drażliwego jelita to przewlekła niezapalna choroba charakteryzująca się bólem brzucha, częstą zmianą w sposobie wypróżnień (występujące naprzemiennie biegunki i zaparcia) oraz brakiem wykrywaln…
Omawiane substancje
Lukrecja, historycznie stosowana w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, jest obecnie wykorzystywana głównie jako środek aromatyzujący w przemyśle tytoniowym i cukierniczym, a także w pewnym stopniu w…
Liście mięty pieprzowej zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol. Zawierają ponadto garbniki, flawonoidy, gorycze i sole mineralne. Ze względu na zawartość tych substancji l…
Surowcem stosowanym w lecznictwie jest koszyczek rumianku (łac. Matricariae flos), który zawiera olejek eteryczny. Głównymi składnikami olejku są: chamazulen i α-bisabolol, a także farnezen, mircen i …
Podsumowanie
SubstancjeKorzeń lukrecji,
Mięta pieprzowa,
Ostropest plamisty,
Rumianek pospolity
SchorzeniaNiestrawność,
Wzdęcie i objawy pokrewne,
Zespół drażliwego jelita
KategoriaTrawienie,
Układ pokarmowy,
Wzdęcia,
Zespół jelita drażliwego
TematyChoroby przewodu pokarmowego,
Zioła
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji03.03.2022
Bibliografia1 źródeł