, , , , ,

Jakie są dobre leki na alergię dla dzieci bez recepty?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Lek na alergię dla dziecka – Duozinal czy Aleric Deslo Active?

Wodnisty, cieknący katar, długotrwały kaszel, skłonność do nawracających infekcji, przekrwienie oczu i ogólne zmęczenie. To jedne z podstawowych objawów alergii wziewnej u dzieci. Na szczęście mamy duży wybór leków na alergię dla dzieci. Zapraszam do lektury!
Leki na alergię dla dzieci: Ectoclarin, Hitaxa Fast Junior, Aleric Deslo Activ (fot. leki.pl).

Jakie są przyczyny alergii u dzieci?

Alergie u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Jednym z głównych czynników jest niewłaściwe funkcjonowanie układu immunologicznego, który reaguje na substancje zwane alergenami jako szkodliwe i wytwarza przeciwciała IgE w nadmiarze. Te przeciwciała powodują uwolnienie histaminy, substancji odpowiedzialnej za objawy alergii, takie jak katar, kaszel, świąd skóry, czy trudności w oddychaniu. Alergeny, czyli substancje, które wywołują reakcję alergiczną, mogą być różnego rodzaju. W przypadku alergii u dzieci najczęściej występującymi alergenami są:

 1. alergeny pokarmowe, takie jak mleko krowie, jajka, orzeszki ziemne, ryby, owoce morza, soja, pszenica i gluten;
 2. alergeny wziewne, takie jak pyłki roślin, kurz, roztocza, sierść zwierząt, pleśń;
 3. alergeny kontaktowe, takie jak niektóre substancje chemiczne, lateks, metalowe związki, perfumy.

Wpływ na rozwój alergii u dzieci mają również czynniki genetyczne i środowiskowe. Jeśli jedno z rodziców ma alergię, istnieje większe ryzyko, że dziecko również ją rozwinie. Ponadto, wystawienie dziecka na alergeny w młodym wieku, wpływ sztucznych substancji chemicznych, częste infekcje, używanie antybiotyków, dieta uboga w różnorodne składniki odżywcze, a także palenie tytoniu wokół dziecka mogą przyczyniać się do rozwoju alergii. Jednak warto pamiętać, że każde dziecko może reagować inaczej i przyczyny alergii mogą się różnić. W przypadku podejrzenia alergii u dziecka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który dokładnie zbada objawy i przeprowadzi odpowiednie badania, aby postawić właściwą diagnozę.

Jakie są objawy alergii u dzieci?

Proces reakcji alergicznej, zarówno u dzieci jak i u dorosłych, zachodzą w dokładnie ten sam sposób. Organizm dziecka może zareagować gwałtowniej, co obserwujemy zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, które nie mogą przekazać nam, że pojawiły się u nich wczesne objawy alergii. U dzieci najczęściej obserwujemy wysypkę skórną, często przybiera postać pokrzywki, czyli małych bąbli wypełnionych wodą z towarzyszącym mocnym zaczerwienieniem. Oprócz tego zwykłej alergii sezonowej towarzyszy wodnisty katar, zaczerwienienie spojówek oka i mocne łzawienie. W skrajnych przypadkach może dojść do objawów astmatycznych, co można dostrzec jako świszczenie podczas oddychania [1].

Jakie są objawy alergii pokarmowej u dzieci?

Alergie pokarmowe u dzieci to niezwykle częste zjawisko, zwłaszcza we wczesnych latach życia. Najczęściej następuje na białko mleka krowiego oraz jaja kurze, jednak właściwie może pojawić się przy każdym nowo wprowadzonym do diety produkcie. Warto zapisywać, po czym wystąpiła alergia. Alergia pokarmowa może manifestować się wysypką skórną, obrzękiem i uczuciem świądu, ale także dawać inne objawy:

 • nudności, wymioty, opuchlizna języka;
 • katar, objawy astmatyczne;
 • zawroty głowy.

Jeśli objawy alergii występują często, warto udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia testów alergicznych, co pozwoli na wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej. Doraźnie można zastosować leki przeciwhistaminowe [1].

Alergia u dziecka – co robić?

W przypadku podejrzenia alergii u dziecka najlepiej skontaktować się z lekarzem pediatrą lub alergologiem, którzy przeprowadzą odpowiednie badania, takie jak testy skórne czy badanie krwi (co pozwoli określić stężenie przeciwciał IgE). W przypadku potwierdzonej alergii lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów lub preparatów wziewnych. W niektórych przypadkach stosowane jest także odczulanie (immunoterapia), która pozwala zniwelować skutki alergii w sposób trwały, ale jest to stosunkowo długi proces, trwający nawet kilka lat.

Co stosować na katar alergiczny u dziecka?

Aby ulżyć maluchom w walce z alergią, warto zastosować aerozole do nosa z solą fizjologiczną. Ich regularne stosowanie (na przykład po powrocie ze spaceru, na którym dziecko miało kontakt z pyłkami roślin) pozwala na wypłukanie alergenów z jamy nosa. Tym samym skraca czas kontaktu dziecka z substancją, która go uczula. Z tego samego powodu, warto również przepłukać dziecku oczy, przy użyciu jałowej soli fizjolgicznej z ampułki.

Sterimar, aerozol do nosa

Popularne aerozole do nosa, obkurczające śluzówkę i zmniejszające katar — takie jak Nasivin, Otrivin czy Sudafex Xylospray, niestety nie nadają się do łagodzenia objawów alergii. Można je stosować wyłącznie przez krótki czas, maksymalnie do 5-7 dni. Przy dłuższym stosowaniu, powodują wystąpienie kataru polekowego, tzw. kataru „z odbicia”, tym samym zwiększając problem, a nie go lecząc.

Od niedawna, coraz bardziej na popularności zyskuje ektoina — nowa substancja, odkryta przez niemieckich naukowców. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwalergicznie – szczególnie przy podaniu miejscowym – do nosa lub oka. W Polsce dostępna jest w aerozolach donosowych takich jak: EctoAlerg czy Ectoclarin – można go stosować już od 1. miesiąca życia.

Ectoclarin, aerozol do nosa

Oprócz aerozoli do nosa z ektoiną, mamy jeszcze do wyboru spray z kromoglikanem sodu – Polcrom. Jest to starszy lek, o udokumentowanym działaniu łagodzącym alergię. Można go stosować już od 3. roku życia. Warto wiedzieć, że najwyższą skuteczność osiągniemy wtedy, gdy podawanie go rozpoczniemy minimum tydzień przed kontaktem z alergenem. Musimy więc wiedzieć, na co dziecko jest uczulone i w kalendarzu pyleń kontrolować stężenie danych pyłków.

Polcrom, aerozol do nosa

Syrop na alergię dla dzieci

Spośród doustnych leków na alergię dla najmłodszych dzieci dedykowany jest Fenistil w kroplach. Można go stosować już od 1. miesiąca życia (za zgodą lekarza). Od drugiego roku życia zarejestrowany jest syrop na alergię Duozinal, z cetyryzyną i wapniem. Od szóstego roku życia mamy już większy wybór syropów na alergię dla dzieci, takich jak:

 • Alerdes syrop – z desloratadyną;
 • Aleric Deslo Active – z desloratadyną;
 • Claritine Allergy – z loratadyną.

A zatem gdy nie wiesz, czy wybrać syrop Duozinal, czy Claritine Allergy podstawowym wyznacznikiem jest wiek dziecka. Warto pamiętać, aby powyższe syropy na alergię podawać dzieciom wieczorem, ponieważ mogą powodować rozdrażnienie, senność, nadmierne zmęczenie i apatię. Dziecko może skarżyć się również na suchość w jamie ustnej i ból głowy. Podając lek wieczorem, uda nam się uniknąć większości powyższych działań.

Aleric Deslo Activ, roztwór doustny

Duoazinal, syrop

Krople na alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Alergiczne zapalenie spojówek to przykra dolegliwość, która wiąże się z silnym świądem oczu i powiek, ich zaczerwienieniem i bólem. Oczy łzawią i szczypią, a pocieranie powiek nie przynosi ulgi. Dziecko może mieć również stałe uczucie tzw. „piasku pod oczami”. Na szczęście do wyboru mamy szereg kropli ocznych z różnymi substancjami, które dostępne są już od 4. roku życia. Leki na alergię dla dzieci w formie kropli do oczu:

 • Azelastin Comod – z chlorowodorkiem azelastyny;
 • Allergo-Comod – z kromoglikanem sodu — najlepiej rozpocząć stosowanie, zanim dziecko będzie miało kontakt z alergenem;
 • Elergin i EctoAlerg – z ektoiną.

Allegro-COMOD, krople do oczu

Azelastin COMOD, krople do oczu

Tabletki na alergię dla dzieci

Dla starszych dzieci, które ukończyły szósty rok życia — dostępne są również przeciwalergiczne tabletki doustne, rozpadające się w jamie ustnej. Mowa tu o np. Hitaxa Fast Junior, czy Aleric Deslo Activ z desloratadyną. Dobry wybór, jeśli nie chcemy podawać dziecku słodzonych syropów — szczególnie przed snem.

Aleric Deslo Activ, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Hitaxa Fast Junior, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej

Jakie są domowe sposoby na alergię u dzieci?

Bardzo dużo alergenów gromadzi się w naszych domach, w ten sposób alergik, nie ma ani chwili przerwy od kontaktu z uczulającymi go pyłkami/roztoczami. Aby zmniejszyć ilość alergenów w mieszkaniach, warto zastosować poniższe rady:

 • Mieszkanie wietrzymy po deszczu – kiedy ulewa spłucze alergeny, powietrze jest najczystsze;
 • W sezonie alergicznym (lub przez cały rok, jeśli jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego) usuwamy z mieszkań dywany, wykładziny, firanki i wszystkie inne tekstylia, które mogą gromadzić pyłki;
 • Warto zainwestować w porządny odkurzacz z filtrami HEPA (uwaga! Trzeba je regularnie wymieniać) najlepiej z funkcją mycia na mokro;
 • Nie suszymy prania na balkonach/tarasach — nawet w najcieplejszy dzień — aby nie pochłonęły alergenów;
 • Można rozważyć zakup porządnego oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania powietrza – maszyna oczyści nam pomieszczenia z alergenów a właściwe nawilżenie pokoi, naprawdę dobrze robi naszym śluzówkom.

PAMIĘTAJ! Nie wietrz mieszkania w ciepły, wietrzny dzień, a jeśli musisz – postaraj się zostawić chociaż jedno pomieszczenie “wolne od alergenów”. Możesz też po wietrzeniu, odkurzyć mieszkanie na mokro, odkurzaczem z filtrem HEPA.

Podsumowanie

Alergie u dzieci są coraz częściej występującym problemem. Do łagodzenia objawów alergicznych u najmłodszych pacjentów można stosować różnego rodzaju preparaty, w zależności do rodzajów objawów. Można wykorzystać krople do oczu, spraye do nosa, jak również syropy doustne czy tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej dla starszych dzieci. Wybór odpowiedniego leku powinien być skonsultowany ze specjalistą.

Bibliografia

 1. Alergia na pokarm. Agnieszka Krazue. Forum Pediatrii Praktycznej. 1 czerwca 2018.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Azelastyna

  Azelastyna jest lekiem stosowanym w leczeniu alergii, astmy oraz innych chorób układu oddechowego. Działanie azelastyny polega na blokowaniu receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii, takie jak katar, swędzenie i łzawienie oczu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Desloratadyna

  Desloratadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Desloratadyna działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ektoina

  Ektoina to organiczna substancja chemiczna, która chroni organizmy przed stresem środowiskowym.
  substancje syntetyczne
 • Kromoglikan sodowy

  Kromoglikan sodowy to lek stosowany w leczeniu astmy i alergii. Substancja ta działa poprzez hamowanie uwalniania histaminy i innych mediatorów zapalnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ksylometazolina

  Ksylometazolina to substancja stosowana w lekach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Działa zwężająco na naczynia krwionośne, co pomaga w łagodzeniu objawów kataru i zapalenia zatok.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Loratadyna

  Loratadyna to lek przeciwhistaminowy stosowany w leczeniu alergii. Substancja ta działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych, co zmniejsza objawy alergii, takie jak katar, swędzenie i łzawienie oczu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Oksymetazolina

  Oksymetazolina to substancja stosowana w lekach przeciwwirusowych i przeciwzapalnych. Działa zwężająco na naczynia krwionośne, co pomaga w łagodzeniu objawów kataru i zapalenia zatok.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Alergia

  Alergia jest chorobą układu odpornościowego, która powoduje nadwrażliwość na określone substancje zwane alergenami. Objawy alergii mogą obejmować kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, wysypki skórne, trudności w oddychaniu i w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny.
 • Alergiczne zapalenie spojówek

  Alergiczne zapalenie spojówek jest chorobą oczu, która powoduje zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu. Jest to reakcja alergiczna na substancje takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt lub chemikalia.
 • Alergiczny nieżyt nosa (katar sienny)

  Alergiczny nieżyt nosa to choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Objawia się przede wszystkim kichaniem, swędzeniem nosa oraz wodnistym wyciekiem z nosa.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , .