leki-orange

Syrop na alergię dla dzieci - co warto stosować?

Lek na alergię dla dziecka – Duozinal, Claritine Allergy, czy Aleric Deslo?

Wodnisty, cieknący katar, długotrwały kaszel, skłonność do nawracających infekcji, przekrwienie oczu i ogólne zmęczenie. To jedne z podstawowych objawów alergii wziewnej u dzieci. Na szczęście mamy duży wybór leków na alergię dla dzieci. Zapraszam do lektury!

Przyczyną alergii i konieczności podawania leków na alergię dla dzieci może być wiele czynników. Spośród najczęstszych alergenów warto wymienić:

 • roztocza kurzu domowego
 • pyłki traw, zbóż i drzew
 • sierść zwierząt domowych
 • pleśnie

Jakie są objawy alergii u dzieci?

Proces reakcji alergicznej, zarówno i dzieci jak i u dorosłych, zachodzą w dokładnie ten sam sposób. Organizm dziecka może zareagować gwałtowniej, co obserwujemy zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, które nie mogą przekazać nam, że pojawiły się u nich wczesne objawy alergii.

U dzieci najczęściej obserwujemy wysypkę skórną, często przybiera postać pokrzywki, czyli małych bąbli wypełnionych wodą z towarzyszącym mocnym zaczerwienieniem. Oprócz tego zwykłej alergii sezonowej towarzyszy wodnisty katar, zaczerwienienie spojówek oka i mocne łzawienie. W skrajnych przypadkach może dojść do objawów astmatycznych, co można dostrzec jako świszczenie podczas oddychania [1].

Jak wygląda alergia pokarmowa u dzieci?

Alergie pokarmowe u dzieci to niezwykle częste zjawisko zwłaszcza we wczesnych latach życia. Najczęściej następuje na białko mleka krowiego oraz jaja kurze, jednak właściwie może pojawić się przy każdym nowo wprowadzonym do diety produkcie. Warto zapisywać, po czym wystąpiła alergia.

Alergia pokarmowa może manifestować się wysypką skórną, obrzękiem i uczuciem świądu, ale także dawać inne objawy:

 • nudności, wymioty, opuchlizna języka;
 • katar, objawy astmatyczne;
 • zawroty głowy.

Jeśli objawy alergii występują często, warto udać się do lekarza, w celu przeprowadzenia testów alergicznych, co pozwoli na wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej.

Doraźnie można zastosować leki przeciwhistaminowe [1].

Jakie leki na alergię dla dzieci podawać podczas kataru siennego?

Aby ulżyć maluchom w walce z alergią, warto zastosować aerozole do nosa z solą fizjologiczną. Ich regularne stosowanie (na przykład po powrocie ze spaceru, na którym dziecko miało kontakt z pyłkami roślin) pozwala na wypłukanie alergenów z jamy nosa. Tym samym skraca czas kontaktu dziecka z substancją, która go uczula. Z tego samego powodu, warto również przepłukać dziecku oczy, przy użyciu jałowej soli fizjolgicznej z ampułki.

Preparaty z ksylometazoliną i oksymetazoliną w alergii

Popularne aerozole do nosa, obkurczające śluzówkę i zmniejszające katar – takie jak Nasivin, Otrivin czy Sudafex Xylospray, niestety nie nadają się do łagodzenia objawów alergii. Można je stosować wyłącznie przez krótki czas, maksymalnie do 5-7 dni. Przy dłuższym stosowaniu, powodują wystąpienie kataru polekowego, tzw. kataru „z odbicia”, tym samym zwiększając problem, a nie go lecząc.

Aerozole do nosa dla dzieci stosowane w katarze alergicznym

Od niedawna, coraz bardziej na popularności zyskuje ektoina – nowa substancja, odkryta przez niemieckich naukowców. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwalergicznie – szczególnie przy podaniu miejscowym – do nosa lub oka.

W Polsce dostępna jest w aerozolach donosowych takich jak:

 • EctoAlerg
 • Ectoclarin – można go stosować już od 1. miesiąca życia

Oprócz aerozoli do nosa z ektoiną, mamy jeszcze do wyboru spray z kromoglikanem sodu – Polcrom. Jest to starszy lek, o udokumentowanym działaniu łagodzącym alergię. Można go stosować już od 3. roku życia. Warto wiedzieć, że najwyższą skuteczność osiągniemy wtedy, gdy podawanie go rozpoczniemy minimum tydzień przed kontaktem z alergenem. Musimy więc wiedzieć, na co dziecko jest uczulone i w kalendarzu pyleń kontrolować stężenie danych pyłków.

Syropy na alergię dla dzieci

Spośród doustnych leków na alergię dla najmłodszych dzieci dedykowany jest Fenistil w kroplach. Można go stosować już od 1. miesiąca życia (za zgodą lekarza).

Od drugiego roku życia zarejestrowany jest syrop na alergię Duozinal, z cetyryzyną i wapniem.

Od szóstego roku życia mamy już większy wybór syropów na alergię dla dzieci, takich jak:

 • Alerdes syrop – z desloratadyną
 • Claritine Allergy – z loratadyną

A zatem gdy nie wiesz, czy wybrać syrop Duozinal, czy Claritine Allergy podstawowym wyznacznikiem jest wiek dziecka.

Warto pamiętać, aby powyższe syropy na alergię podawać dzieciom wieczorem, ponieważ mogą powodować rozdrażnienie, senność, nadmierne zmęczenie i apatię. Dziecko może skarżyć się również na suchość w jamie ustnej i ból głowy. Podając lek wieczorem, uda nam się uniknąć większości powyższych działań.

Dla starszych dzieci, które ukończyły szósty rok życia – dostępne są również przeciwalergiczne tabletki doustne, rozpadające się w jamie ustnej. Mowa tu o np. Hitaxa Fast Junior, z desloratadyną. Dobry wybór, jeśli nie chcemy podawać dziecku słodzonych syropów – szczególnie przed snem.

Dużą popularnością wciąż cieszą się syropy z wapniem – Calcium. Mają one niską skuteczność w walce z alergią, ale można je podawać dodatkowo. Na pewno nie powinny stanowić jedynego lekarstwa, podawanego na złagodzenie objawów alergii. Niektóre preparaty tzw. „wapna”, dostępne są już od 1. roku życia – np. Calcium Sanosvit.

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek u dzieci?

Alergiczne zapalenie spojówek to przykra dolegliwość, która wiąże się z silnym świądem oczu i powiek, ich zaczerwienieniem i bólem. Oczy łzawią i szczypią, a pocieranie powiek nie przynosi ulgi. Dziecko może mieć również stałe uczucie tzw. „piasku pod oczami”.

Na szczęście do wyboru mamy szereg kropli ocznych z różnymi substancjami, które dostępne są już od 4. roku życia.

Leki na alergię dla dzieci w formie kropli do oczu:

 • Azelastin Comod – z chlorowodorkiem azelastyny
 • Allergo-Comod – z kromoglikanem sodu – najlepiej rozpocząć stosowanie, zanim dziecko będzie miało kontakt z alergenem
 • Elergin i EctoAlerg – z ektoiną

Sposoby na ograniczenie ilości alergenów w domu

Bardzo dużo alergenów gromadzi się w naszych domach, w ten sposób alergik, nie ma ani chwili przerwy od kontaktu z uczulającymi go pyłkami/roztoczami. Aby zmniejszyć ilość alergenów w mieszkaniach, warto zastosować poniższe rady:

 • Mieszkanie wietrzymy po deszczu – kiedy ulewa spłucze alergeny, powietrze jest najczystsze
 • W sezonie alergicznym (lub przez cały rok, jeśli jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego) usuwamy z mieszkań dywany, wykładziny, firanki i wszystkie inne tekstylia, które mogą gromadzić pyłki
 • Warto zainwestować w porządny odkurzacz z filtrami HEPA (uwaga! Trzeba je regularnie wymieniać) najlepiej z funkcją mycia na mokro
 • Nie suszymy prania na balkonach/tarasach – nawet w najcieplejszy dzień – aby nie pochłonęły alergenów
 • Można rozważyć zakup porządnego oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania powietrza – maszyna oczyści nam pomieszczenia z alergenów a właściwe nawilżenie pokoi, naprawdę dobrze robi naszym śluzówkom

PAMIĘTAJ! Nie wietrz mieszkania w ciepły, wietrzny dzień, a jeśli musisz – postaraj się zostawić chociaż jedno pomieszczenie “wolne od alergenów”. Możesz też po wietrzeniu, odkurzyć mieszkanie na mokro, odkurzaczem z filtrem HEPA.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Alergia jest to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują żadnych oznak uczulenia. …
Alergiczne zapalenie spojówek jest reakcją zapalną spojówek na alergen. Jest częścią większej ogólnoustrojowej reakcji atopowej i zwykle występuje sezonowo z towarzyszącymi objawami ze strony górnych …
Alergiczny nieżyt nosa to najczęściej występująca choroba alergiczna — dotyczy aż 10-25% populacji. Można go podzielić ze względu na czas trwania jego objawów, a także ze względu na ich nasilenie. Ze …
Omawiane substancje
Desloratadyna to lek przeciwhistaminowy, który jest stosowany w leczeniu objawów alergii, takich jak kichanie, łzawienie oczu, swędzenie i katar. Lek ten ma również zastosowanie do łagodzenia objawów …
Ektoina jest substancją, która naturalnie występuje u niektórych szczepów bakterii.  Wykazuje działanie przeciwzapalne i nawilżające. Z tego względu znalazła swoje zastosowanie w zapaleniu spojów…
Kromoglikan sodowy jest lekiem o działaniu przeciwalergicznym, przeciwanafilaktycznym i przeciwastmatycznym. Hamuje on odczyny alergiczne na alergeny swoiste oraz nieswoiste. Oprócz tego uszczelnia dr…
Loratadyna to lek przeciwhistaminowy, który zmniejsza działanie naturalnej substancji chemicznej- histaminy w organizmie. Histamina może powodować objawy takie jak kichanie, swędzenie, łzawienie oczu …
Podsumowanie
SubstancjeDesloratadyna,
Ektoina,
Kromoglikan sodowy,
Loratadyna
SchorzeniaAlergia,
Alergiczne zapalenie spojówek,
Alergiczny nieżyt nosa
KategoriaAlergia,
Alergia,
Dziecko,
Katar alergiczny,
Pokrzywka i wysypka,
Zapalenie spojówek
TematyChoroba autoimmunologiczna,
Leki przeciwalergiczne,
Porównywarka leków
AutorAnna Janaszkiewicz
Ostatnia aktualizacja1 miesiąc temu
Data publikacji07.02.2022
Bibliografia1 źródło