Przyczyną alergii i konieczności podawania leków na alergię dla dzieci może być wiele czynników. Spośród najczęstszych alergenów warto wymienić:

 • roztocza kurzu domowego
 • pyłki traw, zbóż i drzew
 • sierść zwierząt domowych
 • pleśnie

Jakie leki na alergię dla dzieci podawać podczas kataru siennego?

Aby ulżyć maluchom w walce z alergią, warto zastosować aerozole do nosa z solą fizjologiczną. Ich regularne stosowanie (na przykład po powrocie ze spaceru, na którym dziecko miało kontakt z pyłkami roślin) pozwala na wypłukanie alergenów z jamy nosa. Tym samym skraca czas kontaktu dziecka z substancją, która go uczula. Z tego samego powodu, warto również przepłukać dziecku oczy, przy użyciu jałowej soli fizjolgicznej z ampułki.

Preparaty z ksylometazoliną i oksymetazoliną w alergii

Popularne aerozole do nosa, obkurczające śluzówkę i zmniejszające katar – takie jak Nasivin, Otrivin czy Sudafex Xylospray, niestety nie nadają się do łagodzenia objawów alergii. Można je stosować wyłącznie przez krótki czas, maksymalnie do 5-7 dni. Przy dłuższym stosowaniu, powodują wystąpienie kataru polekowego, tzw. kataru “z odbicia”, tym samym zwiększając problem, a nie go lecząc.

REKLAMA
REKLAMA

Aerozole do nosa dla dzieci stosowane w katarze alergicznym

Od niedawna, coraz bardziej na popularności zyskuje ektoina – nowa substancja, odkryta przez niemieckich naukowców. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwalergicznie – szczególnie przy podaniu miejscowym – do nosa lub oka.

W Polsce dostępna jest w aerozolach donosowych takich jak:

 • EctoAlerg
 • Ectoclarin – można go stosować już od 1. miesiąca życia

Oprócz aerozoli do nosa z ektoiną, mamy jeszcze do wyboru spray z kromoglikanem sodu – Polcrom. Jest to starszy lek, o udokumentowanym działaniu łagodzącym alergię. Można go stosować już od 3. roku życia. Warto wiedzieć, że najwyższą skuteczność osiągniemy wtedy, gdy podawanie go rozpoczniemy minimum tydzień przed kontaktem z alergenem. Musimy więc wiedzieć, na co dziecko jest uczulone i w kalendarzu pyleń kontrolować stężenie danych pyłków.

Syropy na alergię dla dzieci

Spośród doustnych leków na alergię dla najmłodszych dzieci dedykowany jest Fenistil w kroplach. Można go stosować już od 1. miesiąca życia (za zgodą lekarza).

Od drugiego roku życia zarejestrowany jest syrop na alergię Duozinal, z cetyryzyną i wapniem.

Duozinal

Od szóstego roku życia mamy już większy wybór syropów na alergię dla dzieci, takich jak:

 • Alerdes syrop – z desloratadyną

Alerdes

Aleric™ Deslo Active

 • Claritine Allergy – z loratadyną

Claritine Allergy

A zatem gdy nie wiesz, czy wybrać syrop Duozinal, czy Claritine Allergy podstawowym wyznacznikiem jest wiek dziecka.

Warto pamiętać, aby powyższe syropy na alergię podawać dzieciom wieczorem, ponieważ mogą powodować rozdrażnienie, senność, nadmierne zmęczenie i apatię. Dziecko może skarżyć się również na suchość w jamie ustnej i ból głowy. Podając lek wieczorem, uda nam się uniknąć większości powyższych działań.

Dla starszych dzieci, które ukończyły szósty rok życia – dostępne są również przeciwalergiczne tabletki doustne, rozpadające się w jamie ustnej. Mowa tu o np. Hitaxa Fast Junior, z desloratadyną. Dobry wybór, jeśli nie chcemy podawać dziecku słodzonych syropów – szczególnie przed snem.

Hitaxa Fast junior

Dużą popularnością wciąż cieszą się syropy z wapniem – Calcium. Mają one niską skuteczność w walce z alergią, ale można je podawać dodatkowo. Na pewno nie powinny stanowić jedynego lekarstwa, podawanego na złagodzenie objawów alergii. Niektóre preparaty tzw. “wapna”, dostępne są już od 1. roku życia – np. Calcium Sanosvit.

Jak leczyć alergiczne zapalenie spojówek u dzieci?

Alergiczne zapalenie spojówek to przykra dolegliwość, która wiąże się z silnym świądem oczu i powiek, ich zaczerwienieniem i bólem. Oczy łzawią i szczypią, a pocieranie powiek nie przynosi ulgi. Dziecko może mieć również stałe uczucie tzw. “piasku pod oczami”.

Na szczęście do wyboru mamy szereg kropli ocznych z różnymi substancjami, które dostępne są już od 4. roku życia.

Leki na alergię dla dzieci w formie kropli do oczu:

 • Azelastin Comod – z chlorowodorkiem azelastyny
 • Allergo-Comod – z kromoglikanem sodu – najlepiej rozpocząć stosowanie, zanim dziecko będzie miało kontakt z alergenem
 • Elergin i EctoAlerg – z ektoiną

Sposoby na ograniczenie ilości alergenów w domu

Bardzo dużo alergenów gromadzi się w naszych domach, w ten sposób alergik, nie ma ani chwili przerwy od kontaktu z uczulającymi go pyłkami/roztoczami. Aby zmniejszyć ilość alergenów w mieszkaniach, warto zastosować poniższe rady:

 • Mieszkanie wietrzymy po deszczu – kiedy ulewa spłucze alergeny, powietrze jest najczystsze
 • W sezonie alergicznym (lub przez cały rok, jeśli jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego) usuwamy z mieszkań dywany, wykładziny, firanki i wszystkie inne tekstylia, które mogą gromadzić pyłki
 • Warto zainwestować w porządny odkurzacz z filtrami HEPA (uwaga! Trzeba je regularnie wymieniać) najlepiej z funkcją mycia na mokro
 • Nie suszymy prania na balkonach/tarasach – nawet w najcieplejszy dzień – aby nie pochłonęły alergenów
 • Można rozważyć zakup porządnego oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania powietrza – maszyna oczyści nam pomieszczenia z alergenów a właściwe nawilżenie pokoi, naprawdę dobrze robi naszym śluzówkom

PAMIĘTAJ! Nie wietrz mieszkania w ciepły, wietrzny dzień, a jeśli musisz – postaraj się zostawić chociaż jedno pomieszczenie “wolne od alergenów”. Możesz też po wietrzeniu, odkurzyć mieszkanie na mokro, odkurzaczem z filtrem HEPA.