, ,

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Dowiedz się więcej na temat Hashimoto!

Choroba Hashimoto jest coraz częściej występującą chorobą autoimmunologiczną, obejmującą tarczycę. Czym się objawia? Jak należy ją leczyć?
Choroba Hashimoto - objawy i leczenie (fot. Canva).

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, objawiająca się przewlekłym zapaleniem tarczycy. Do najczęstszych przyczyn tej choroby należą stres oraz  czynniki genetyczne. Wśród możliwych przyczyn wymienia się m.in. niedobór selenu w diecie, nadmierne spożywanie jodu czy stosowanie niektórych leków, takich jak np. amiodaron czy sole litu. Dokładne przyczyny wystąpienia choroby nie są jednak znane. Potwierdzono za to, że w przebiegu choroby Hashimoto, palenie papierosów predysponuje wystąpieniu niedoczynności tarczycy [1]. 

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Choroba z reguły postępuje wolno i początkowo nie powoduje zauważalnych objawów. Mogą się pojawić tzw. wola, czyli niewielkie powiększenia przedniej części szyi. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się inne objawy, są one głównie związane z obniżeniem poziomu hormonów tarczycy, a w konsekwencji z wystąpieniem niedoczynności tarczycy:

 • przyrost masy ciała;
 • wypadanie włosów i łamliwość paznokci;
 • osłabienie, bóle mięśniowe i stawowe;
 • opuchlizna na twarzy i powiększenie języka;
 • bladość i suchość skóry;
 • wrażliwość na zimno;
 • zaparcia.

Szczególnie niepokojące mogą być pojawiające się objawy neurologiczne:

 • stany lękowe i depresyjne,  wahania nastroju;
 • problemy z pamięcią i zaburzenia koncentracji;
 • senność;
 • tzw. mgła mózgowa, czyli spowolnienie myślowe;
 • zaburzenie mowy;
 • drętwienie, pieczenie czy mrowienie kończyn [1,2].

Jak zdiagnozować Hashimoto?

Jeżeli pacjent podejrzewa wystąpienie u siebie choroby tarczycy, powinien jak najszybciej udać się do endokrynologa. W przebiegu choroby Hashimoto tarczyca się zmniejsza, dlatego lekarz nawet podczas podstawowego badania może zauważyć podejrzanie małą tarczycę. Na tej podstawie lekarz powinien zlecić badania krwi określające poziom m.in. TSH (tyreotropina), fT3 (trójjodotyronina) i fT4 (tyroksyna) oraz przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO, anty-TG i TRAb). Po wykonaniu zaleconych badań lekarz może zdiagnozować nadczynność lub niedoczynność tarczycy (w tym przypadku należy sprawdzić czy jest ona spowodowana przez chorobę Hashimoto – większość przypadków) [2,3]. 

Hashimoto – jakie badania warto wykonać?

Jak przedstawiono powyżej zdiagnozowanie tej choroby nie jest wcale takie proste. Nie mniej jednak, wyniki tych badań są najważniejsze:

 • wyniki poziomu we krwi TSH, fT3 i fT4 (hormonów tarczycy), co może wskazać na niedoczynność tarczycy;
 • badania USG wskazujące na echogeniczność i zmniejszenie tarczycy;
 • wynik dodatni obecności przeciwciał przeciwtarczycowych, a dokładniej antyTPO (przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycy) i antyTG (przeciwciała przeciw tyreoglobulinie) [1,3].

Jak leczyć chorobę Hashimoto?

Po zdiagnozowaniu choroby Hashimoto lekarz najczęściej przepisuje leki na receptę zawierające odpowiednio dobraną dawkę lewotyroksyny np. Euthyrox lub Letrox. Co kilka miesięcy należy wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy, aby skorygować dawkę. Niestety przyjmowanie tych leków jest w przypadku tej choroby dożywotnie, najczęściej wraz z pogorszeniem się stanu tarczycy stopniowo zwiększając ich dawkę. Pomocne może być przyjmowanie selenu, którego niedobór może być jedną z przyczyn wystąpienia tej choroby. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów np. Naturell Selen Organiczny, Olimp Selen czy Swanson SelenoExcell Selen [1,2]. 

Czy dieta jest ważna?

Dodatkowo pacjenci powinni być na odpowiednio zbilansowanej diecie.  Powinna one przede wszystkim zawierać goitrogeny, powszechnie nazywane złodziejami jodu, takie jak np. brukselka, brzoskwinie, truskawki, rzodkiewki, szpinak, bataty, kalafior, kapusta pekińska, chrzan czy gruszki. Co więcej, choroba Hashimoto spowalnia perystaltykę jelit, przez co warto wprowadzić do diety produkty bogate w błonnik np. banany, jabłka, marchew czy awokado. Dokładnie na temat diety wspomagającej leczenie warto porozmawiać z dietetykiem [1].

Hashimoto – leczenie psychologiczne

Jedną z prawdopodobnych przyczyn wystąpienia tej choroby jest przewlekły stres.  Dodatkowo, stany depresyjne lub nadmierna pobudliwość są często objawami odpowiednio niedoczynności i nadczynności tarczycy. Z tego względu, gdy leczenie farmakologiczne w postaci przyjmowania hormonów tarczycy nie przynosi pożądanego efektu, dobrym pomysłem może być wizyta u psychologa [3]. 

Podsumowanie

Diagnostyka choroby Hashimoto opiera się na analizie poziomu parametrów związanych z prawidłową pracą tarczycy. Pomocne jest również badanie USG. Choroba Hashimoto jest niestety chorobą przewlekłą, a przyjmowane leki towarzyszą choremu do końca życia. W leczeniu stosuje się dostępne na receptę substytuty hormonów w ściśle określonych dla danego pacjenta dawkach. Ważna jest regularna kontrola poziomu hormonów tarczycy we krwi, aby móc dopasowywać dawkę tych leków. Wspomagająco pacjenci cierpiący na tę chorobę powinni stosować odpowiednią dietę i w razie potrzeby, psychoterapię.

Bibliografia

 1. Zhou, J. Y., et al. „Hashimoto encephalopathy: literature review.” Acta neurologica Scandinavica 135.3 (2017): 285-290.
 2. Caturegli, P., A. De Remigis, and N. R. Rose. „Hashimoto thyroiditis: clinical and diagnostic criteria.” Autoimmunity reviews 13.4-5 (2014): 391-397.
 3. Mattozzi, Simone, et al. „Hashimoto encephalopathy in the 21st century.” Neurology 94.2 (2020): e217-e224.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Lewotyroksyna

  Lewotyroksyna jest syntetycznym hormonem tarczycy stosowanym w leczeniu niedoczynności tarczycy. Jest to biały proszek o słabym zapachu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Niedoczynność przytarczyc

  Niedoczynność przytarczyc to choroba, która powoduje niedobór hormonów przytarczyc. Objawy mogą obejmować osłabienie mięśni, bóle kości i skurcze mięśni.
 • Niedoczynność tarczycy

  Niedoczynność tarczycy to choroba, która polega na niedostatecznej produkcji hormonów tarczycy przez gruczoł tarczowy. Objawy tej choroby są zwykle niespecyficzne i obejmują zmęczenie, osłabienie, przyrost masy ciała oraz problemy z koncentracją.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .