Dlaczego cukier jest szkodliwy?

Przemysł produkcji żywności przetworzonej w ostatnich latach wiedzie prym w wypuszczaniu na rynek nowych półproduktów. Niestety w celu dodania potrawom smaku i mimo rozwoju świadomości społeczeństwa, do tych produktów często dodaje się dodatkowy cukier. Nie zawsze jest on w postaci klasycznego cukru. Może to być syrop kukurydziany, fruktozowy, klonowy, miód czy melasa cukrowa. Zwiększone spożywanie cukru prowadzi do rozwoju cukrzycy typu II oraz otyłości, które stanowią czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Te z kolei są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych [1].

Kto powinien suplementować leki na obniżenie cukru we krwi bez recepty?

Preparaty obniżające cukier bez recepty będą zalecane przede wszystkim osobom w stanach przedcukrzycowych, ale także ze stwierdzoną cukrzycą za zgodą diabetologa. Gospodarka węglowodanowa wpływa bezpośrednio na naszą wagę. W związku z tym osoby, które chcą się odchudzić mogą znaleźć pomoc w tego typu preparatach. 

Co na obniżenie cukru, czyli dobry lek na cukrzycę bez recepty?

Na rynku aptecznym znajdziemy masę preparatów pod szyldem: tabletki na cukrzycę bez recepty. Warto zwrócić  uwagę na skład. Na zakup na pewno będą zasługiwać preparaty zawierające: 

REKLAMA
REKLAMA

Morwę białą 

Liście morwy białej zawierają substancje, które hamują enzymy rozkładające węglowodany z pożywienia do cukrów prostych. Proces blokowania aktywności enzymów prowadzi do zmniejszonego wchłaniania cukrów z posiłków. Badania dowiodły, że obniżanie ilości wchłanianych cukrów prostych powoduje wzrost wrażliwości komórek organizmu na insulinę. Więc oprócz obniżenia wchłaniania cukrów z pożywienia otrzymujemy poprawę ogólnego metabolizmu węglowodanów. Warto pamiętać o tym, że spadek poziomu cukru u cukrzyków może doprowadzić nawet do śpiączki.  W związku z tym, preparaty zawierające morwę należy suplementować ostrożnie. W aptece znajdziemy różnego rodzaju preparaty, począwszy od tabletek z morwą do ziół do samodzielnego zaparzania [2,3].

Chrom 

Chrom jest pierwiastkiem, który ma wpływ na gospodarkę węglowodanową w organizmie. Poprawia powinowactwo insuliny do komórek i wzmacnia jej wiązanie się. Dzięki temu nasz organizm sprawniej trawi cukry, a ich poziom obniża się w prawidłowym tempie. W przebiegu cukrzycy mechanizmy działania insuliny są zachwiane. W związku z tym chrom będzie wsparciem dla cukrzyków w walce z poziomem cukru. Chrom znajdziemy osobno w tabletkach oraz w preparatach na obniżenie cukru takich jak Insulan, zazwyczaj jest także obecny w preparatach zawierających Morwę białą [4].

Berberynę

Berberyna jest substancją, którą pozyskujemy z berberysu. Ma wpływ między innymi na gospodarkę węglowodanową poprzez zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Spowalnia wchłanianie węglowodanów z pożywienia poprzez wpływ na trawienie w jelitach. Ponadto przyspiesza metabolizm cukrów zmagazynowanych w organizmie. W aptece znajdziemy berberynę w preparacie Berberys Fit, Berberys Slim [5].

Tabletki na cukrzycę bez recepty — jakie można wybrać?

Na półkach aptecznych znajdziemy sporą ilość preparatów, większość z nich ma podobny skład.  Poniżej analiza kilku z nich:

  • Doppelherz dla diabetyków: w składzie posiada witaminy z grupy B, kwas foliowy, selen, który ma wpływ na uwalnianie insuliny. Ponadto znajdziemy cynk mający wpływ na gospodarkę cukru oraz chrom. Preparat jest w cenie 25-30 zł. Jest dobrym wyborem dla osób, które chcą wspomóc swój organizm w prawidłowym trawieniu węglowodanów, a boją się zbytniego obniżenia cukru.
  • Morwa Biała Avet Pharma: zawiera 5000 mg morwy w przeliczeniu na susz, chrom oraz korę cynamonowca. Cena wynosi 12-20 zł. Na tle innych preparatów z morwą białą wychodzi najkorzystniej cenowo.
  • Berberys Fit: zawiera berberynę oraz karczoch. Jest reklamowany jako preparat na odchudzanie, jednak berberyna tak jak opisano wyżej, reguluje gospodarkę węglowodanową. Niestety preparaty z berberysem są drogie. Bebrys Fit kosztuje około 50 zł. Będzie idealny dla osób, chcących zrzucić nadmiarowe kilogramy przy okazji regulując poziom cukru. 
  • Insulan: oprócz morwy białej zawiera ekstrakt z liści gurmaru. Jest to kolejna roślina, która wpływa na gospodarkę węglowodanową. Oddziałuje na komórki trzustki, aktywując działanie insuliny oraz blokuje odczuwanie słodkiego smaku. Insulan sprawdzi się najbardziej dla osób, które mają słabość do słodkiego.