aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Tirzepatyd – skuteczne odchudzanie i leczenie cukrzycy

Mounjaro – czy to najlepszy lek na odchudzanie?

Jak myślisz, czy istnieje sposób, aby schudnąć bez wysiłku? Czy wiesz, że niektórzy twierdzą, że wystarczy stosować pewien lek, aby to uczynić? Niestety nie jest to do końca zgodne z prawdą. Chodzi o tirzepatyd, czyli Mounjaro. Natomiast substancja ta faktycznie ma potencjał, który przedstawimy w tym artykule.
Tirzepatide lek na cukrzycę (fot. Canva).

Tirzepatide – co to za lek?

Tirzepatyd (Tirzepatide) to lek należący do grupy peptydów syntetycznych. Jest długodziałającym agonistą receptorów GIP oraz GLP-1. Receptory te występują na komórkach wewnątrzwydzielniczych trzustki, dzięki czemu tirzepatyd wykorzystuje się do leczenia cukrzycy typu 2. Natomiast receptory GIP umiejscowione są na adipocytach, dzięki czemu Mounjaro wykazuje znaczące efekty w redukcji masy ciała [1-3].

Tirzepatyd ma szeroki zakres działania:

 1. Tirzepatyd powoduje zwiększenie wrażliwości komórek β trzustki na glukozę. Nasilenie wydzielania insuliny zachodzi w sposób zależny od stężenia glukozy.
 2. Mounjaro zwiększa też wrażliwość tkanek na insulinę. W badaniach zaobserwowano wzrost wrażliwości nawet o 63%.
 3. Tytułowa substancja wpływa także na aktywność glukagonu, czyli hormonu, którego aktywność zwiększa stężenie glukozy we krwi. Tirzepatyd obniża stężenie glukagonu również zależnie od poziomu glukozy.
 4. Tirzepatyd również opóźnia opróżnianie żołądka, co redukuje tempo wchłaniania glukozy po posiłku [1].

Na co stosuje się lek tirzepatide?

Tirzepatyd to jeden z nowszych leków, które FDA zatwierdziło do leczenia cukrzycy typu 2. Mounjaro można stosować razem z innymi lekami, jak i jako pojedynczy lek, gdy przyjmowanie innych leków, np. metforminy jest przeciwwskazane [1].

Według zaleceń NICE tirzepatyd stosuje się do leczenia cukrzycy typu 2, gdy:

 • Terapia metforminą lub leczenie skojarzone innymi lekami jest niewystarczające, lub przeciwwskazane.
 • U pacjentów z BMI powyżej 35.
 • W przypadku diabetyków z BMI poniżej 35, gdy nie jest wskazane stosowanie insuliny lub, gdy spadek masy ciała korzystnie wpłynąłby na terapię [4].

Oprócz tego tirzepatyd ma również wskazanie off-label do leczenia otyłości [2].

Tirzepatyd jako lek na cukrzycę

W badaniach klinicznych poddawano ocenie stosowanie tirzepatydu w porównano do terapii z:

 • metforminą,
 • semaglutydem,
 • metforminą oraz inhibitorami SGLT2,
 • innymi, doustnymi lekami przeciwglikemicznymi,
 • insuliną i metforminą [5].

Punktem końcowym badań była ocena spadku poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1C). To najlepszy wskaźnik do długotrwałej analizy poziomu glukozy we krwi. We wszystkich badaniach osiągnięto istotny statystycznie spadek poziomu HbA1C na korzyść badanego tirzepatydu [5].

Podobne wskazania mają dostępne dotychczas w aptekach analogi GLP-1, jak np. semaglutyd (Ozempic), liraglutyd (Saxenda, Victoza) lub dulaglutyd (Trulicity). Uważa się jednak, że tirzepatyd ma lepszą efektywność i mniej działań niepożądanych [5].

Tirzepatyd i leczenie otyłości

Tirzepatyd to lek na cukrzycę, ale znajduje też zastosowanie w leczeniu otyłości. W jednym z badań zaangażowano ochotników, których średnia masa ciała wynosiła około 108 kg (BMI w okolicach 38). Uczestnikom podawano tirzepatyd w dawce 5 mg, 10 mg lub 15 mg raz w tygodniu. Okres badania wynosił 72 tygodnie [6,7].

Spadek masy ciała liczony w 72. tygodniu terapii we wszystkich przypadkach był znaczący i istotny statystycznie. Wynosił:

 • Dla dawki 5 mg – spadek o 15%.
 • Dla dawki 10 mg – spadek o 19,5%.
 • Dla dawki 15 mg – spadek o 20,9%.

Natomiast spadek masy ciała o 5% wystąpił u 80 do 90% badanych i był wyższy w przypadku stosowania wyższych dawek [6,7].

Jak wygląda dawkowanie tirzepatydu?

Tirzepatyd to lek o nazwie handlowej Mounjaro. Jest on dostępny w aptekach w formie półautomatycznych wstrzykiwaczy napełnionych 0,5 ml roztworu – tzw. penach. Każde opakowanie zawiera 4 wstrzykiwacze [1].

Leczenie tirzepatydem rozpoczyna się od stosowania 2,5 mg leku co tydzień przez 4 tygodnie. Następnie dawkę podnosi się do 5 mg tirzepatydu. Po co najmniej kolejnych 4 tygodniach można zwiększyć dawkę leku o 2,5 mg – jeśli zachodzi taka potrzeba. Mounjaro stosuje się zwykle w dawce podtrzymującej 5 mg, 10 mg lub 15 mg [1].

Gdzie podawać Mounjaro?

Mounjaro podaje się we wstrzyknięciu podskórnym. Każdy wstrzykiwacz ma zamontowaną igłę, która jest schowana. Jej wprowadzenie do skóry następuje po wciśnięciu przycisku wstrzykiwania. Każdy wstrzykiwacz jest jednodawkowy i jednorazowe użytku [1].

Lek podaje się w okolice brzucha (po lewej lub prawej stronie od pępka), w udo lub górną część ramienia. Każde wstrzyknięcie powinno być wykonane w inne miejsce.

Jak podawać tirzepatyd?

 1. Przed podaniem roztwór we wstrzykiwaczu nie może być zamrożony ani mętny. Nie może też w nim nic pływać. Powinien mieć bezbarwny lub jasnożółty kolor.
 2. Przed podaniem należy zdjąć szarą zatyczkę podstawy, a następnie przycisnąć lekko podstawę do miejsca podania.
 3. W tym momencie należy odblokować wstrzykiwacz poprzez przekręcenie pierścienia blokującego. Zielona kreska powinna być na wysokości otwartej kłódki.
 4. Należy wcisnąć i przytrzymać fioletowy przycisk. Ważne są dwa etapy:
  1. Pierwsze kliknięcie oznacza rozpoczęcie podawania.
  2. Drugie kliknięcie oznacza zakończenie podawania.
 5. Wstrzykiwanie powinno trwać nie dłużej niż około 10 sekund. Po wstrzyknięciu należy jeszcze przez około 10 sekund przytrzymać wstrzykiwacz w miejscu podania.

Jak przechowywać Mounjaro?

Lek powinien być przechowywany w lodówce w temperaturze od 2 do 8°C. Co zrobić, jeśli wyjeżdżasz, np. na wakacje i nie dasz rady zapewnić takich warunków?

Mounjaro może być bezpiecznie przechowywany w temperaturze poniżej 30°C, jednak nie dłużej niż 21 dni.

Kiedy podawać tirzepatyd?

Lek podaje się co tydzień – w ten sam dzień tygodnia. Pora dnia nie ma znaczenia. Lek można podawać podczas jak i po posiłku.

Co zrobić, jeśli zapomnę o dawce?

Jeśli od pominiętej dawki upłynęło do 4 dni, to należy podać ją jak najszybciej. Po takim incydencie można wrócić do klasycznego schematu dawkowania.

Przykład:

 • Lek podajemy zawsze we środę. Niestety pominęliśmy dawkę i podajemy lek w czwartek. Kolejną aplikację wykonujemy w środę.

Natomiast jeśli od ostatniej dawki upłynęło ponad 4 dni, to należy wstrzymać się z jej podaniem i następnie zaaplikować lek w kolejnym, normalnym terminie.

Przykład:

 • Zwykle lek podajemy w poniedziałek, ale zapomnieliśmy o tym. Przypomnieliśmy sobie w sobotę. W tym przypadku nie podajemy leku wcześniej, a dopiero w kolejny poniedziałek, czyli tak jakbyśmy to robili zwykle – co tydzień.

Czy tirzepatyd jest skuteczny i bezpieczny?

Tirzepatyd jest skuteczny w leczeniu cukrzycy typu 2 jak i otyłości. Najlepsze efekty przynosi, jeśli jednocześnie wprowadzi się zmiany dotyczące wprowadzenia aktywności fizycznej i odpowiedniej diety.

Mounjaro na cukrzycę.

Mounjaro jest również bezpieczne. Najczęstsze działania niepożądane po tirzepatydzie dotyczą zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np.:

 • ból brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • biegunka lub zaparcia,
 • wzdęcia,
 • nadmierne odbijanie się [1].

Kiedy Mounjaro będzie w Polsce?

Na dzień pisania artykułu, tj. początek grudnia nie wiadomo dokładnie kiedy w Polsce będzie Mounjaro. Prawdopodobnie lek zacznie pojawiać się w hurtowniach na początku 2024 roku. Nie jest znana także dokładna cena leku.

Jeśli pojawią się potwierdzone informacje, to zostanie to zaktualizowane.

Bibliografia

 1. Mounjaro – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 2. K. Farzam i P. Patel, „Tirzepatide”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 2 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK585056/
 3. Coskun T, Sloop KW, Loghin C, Alsina-Fernandez J, Urva S, Bokvist KB, Cui X, Briere DA, Cabrera O, Roell WC, Kuchibhotla U, Moyers JS, Benson CT, Gimeno RE, D’Alessio DA, Haupt A: LY3298176, a novel dual GIP and GLP-1 receptor agonist for the treatment of type 2 diabetes mellitus: From discovery to clinical proof of concept. Mol Metab. 2018 Dec;18:3-14. doi: 10.1016/j.molmet.2018.09.009. Epub 2018 Oct 3. (PubMed ID 30473097).
 4. „1 Recommendations | Tirzepatide for treating type 2 diabetes | Guidance | NICE”. Dostęp: 2 grudzień 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.nice.org.uk/guidance/ta924/chapter/1-Recommendations
 5. S. L. Anderson i J. C. Marrs, „Tirzepatide for type 2 diabetes”, Drugs Context, t. 12, s. 2023-6–1, sie. 2023, doi: 10.7573/dic.2023-6-1.
 6. A. M. Jastreboff i in., „Tirzepatide Once Weekly for the Treatment of Obesity”, N. Engl. J. Med., t. 387, nr 3, s. 205–216, lip. 2022, doi: 10.1056/NEJMoa2206038.
 7. T. A. Wadden i in., „Tirzepatide after intensive lifestyle intervention in adults with overweight or obesity: the SURMOUNT-3 phase 3 trial”, Nat. Med., t. 29, nr 11, Art. nr 11, lis. 2023, doi: 10.1038/s41591-023-02597-w.

Omawiane substancje

 • Dulaglutyd

  Dulaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za rozkład glukozy w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Liraglutyd

  Liraglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metformina

  Metformina jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta pomaga obniżyć poziom cukru we krwi poprzez zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Semaglutyd

  Semaglutyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie produkcji glukozy przez wątrobę.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Cukrzyca

  Cukrzyca to choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie nerek, nerwów, oczu oraz serca.
 • Cukrzyca typu 2

  Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zaburzeniem gospodarki węglowodanowej organizmu. Jest to choroba przewlekła, która wymaga stałej kontroli poziomu cukru we krwi oraz zmiany stylu życia.
 • Nadwaga

  Nadwaga to stan, w którym waga ciała przekracza normy uznawane za zdrowe dla danej osoby. Nadwaga może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca czy problemy z układem oddechowym.
 • Otyłość

  Otyłość to choroba charakteryzująca się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Jest to problem zdrowotny, który może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .