Jakie są właściwości morwy białej?

W przemyśle farmaceutycznym wykorzystujemy liście morwy białej jako surowiec do wykonywania preparatów leczniczych. Liście obfitują w związki chemiczne mające korzystny wpływ na witalność organizmu. Jednak to za sprawą alkaloidu: deoksynojirymicyny oraz flawonoidu: kwerceytyny roślina ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Oprócz tego roślina ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i napotne [1,2].

Czy morwa biała obniża cukier?

Substancje czynne obecne w morwie białej łączą się z enzymami, które odpowiadają za procesy rozkładu cukrów z pokarmu. Dzięki blokadzie tych enzymów węglowodany z posiłków nie rozkładają się co cukrów prostych w jelitach, co powoduje spadek ich wchłaniania z przewodu pokarmowego. Konsekwencją tego działania jest obniżenie poziomu glukozy we krwi po posiłku. Badania dowiodły, że taka regulacja glukozy powoduje wzrost wrażliwości komórek organizmu na insulinę. Wskutek tego uzyskujemy ogólną poprawę metabolizmu cukru, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla cukrzyków [1.2].

Tabletki z morwy białej: skutki uboczne

Jak każdy roślinny preparat morwa biała może powodować reakcje alergiczne. Oprócz tego roślina jest uważana za bezpieczną. Jednak ze względu na sam mechanizm działania może powodować spadek cukru, co mimo, że jest pożądanym efektem, może być niebezpieczne zwłaszcza dla cukrzyków. W cukrzycy znaczny spadek cukru może prowadzić nawet do śpiączki [1.2].

REKLAMA
REKLAMA

Jakie są preparaty z morwy białej?

W aptece znajdziemy dwa rodzaje preparatów zawierających liście morwy:

Zioła do zaparzania, czyli herbata z morwy białej: jak pić i czy warto?

Morwę białą znajdziemy w torebkach, które należy zaparzyć we wrzątku i trzymać pod przykryciem 10-15 minut. Każda saszetka zawiera 2 g suszonych liści morwy białej. Dziennie można wypić 3 saszetki ziół. W przeciwieństwie do tabletek spożycie odpowiedniej dawki morwy białej zajmie sporo czasu. W tabletkach mamy gotowe ekstrakty roślinne zawierające wysokie dawki produktu.

Morwa biała tabletki, które najlepsze?

Największa ilość preparatów w aptece jest w formie tabletek. W zależności od producenta różnią się one ceną i zawartością ekstraktów z rośliny.

PreparatMorwa Biała ColfarmMorwa Biała Prima VitaMorwa Diab Morwa Biała Avet Pharma
Zawartość morwy białej w 1 tabletce6000 mg w przeliczeniu na susz z liści morwy4750 mg w przeliczeniu na susz z liści morwy3000 mg w przeliczeniu na susz z liści morwy5000 mg w przeliczeniu na susz z liści morwy
Dodatkibrak

400 mg kory cynamonowca

20 μg chromu

100 mg kory cynamonowca

20 μg chromu

100 mg kory cynamonowca

20 μg chromu

Zalecane dawkowanie1 tabletka 1 raz dziennie pół godziny przed posiłkiem1 tabl 2 razy dziennie1 tabl 2 razy dziennie przed posiłkiem obfitującym w węglowodany1 tabl 2 razy dziennie
Cena17-25 zł12-20 zł12-20 zł12-20 zł

Kora cynamonowca powoduje pobudzenie wydzielania soków żołądkowych, w związku z tym jej dodatek przyspiesza trawienie posiłków. Za to chrom działa hamująco na łaknienie oraz również reguluje gospodarkę węglowodanową. W związku z tym, jeśli chcemy suplementować samą morwę białą warto sięgnąć po preparat firmy Colfarm, lub zioła do zaparzania z morwą. Jeśli jednak chcemy wzmocnić efekt morwy, warto wybrać któryś z pozostałych preparatów łączonych.