Dostępne postaci leku

Tabletki, krople, czopki, żel, maść

Popularne połączenia

Acemetacyna jest łączona z innymi substancjami, takimi jak paracetamol, ketoprofen, chlorowodorek deksketoprofenu, chlorowodorek deksketoprofenu.

Działanie

Acemetacyna to lek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Działa on przez hamowanie produkcji pewnych substancji zwanych prostaglandynami, które są odpowiedzialne za ból i stan zapalny. Gdy ich ilość jest zredukowana, objawy takie jak ból czy stan zapalny również się zmniejszają.

Wskazania

Leki zawierające Acemetacynę stosuje się najczęściej przy bólach różnego rodzaju, takich jak bóle związane z zapaleniem stawów czy zwyrodnieniem stawów. Mogą być też używane do łagodzenia bólu po operacjach. Wszystko zależy od zaleceń lekarza, który najlepiej oceni, czy taki lek będzie odpowiedni dla pacjenta.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z acemetacyną, jeśli masz nadwrażliwość na ten składnik lub inne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Unikaj, jeśli cierpisz na astmę, wrzody żołądka lub dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego. Leki te są niewskazane w ciąży, podczas karmienia piersią i u dzieci poniżej 18 lat. Jeżeli masz niewydolność nerek lub wątroby też ich nie używaj.

Działania niepożądane

Acemetacyna może powodować kilka niepożądanych skutków. Do najczęstszych należy ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty. Może też powodować ból głowy, zawroty głowy i uczucie zmęczenia. W rzadkich przypadkach może wywołać reakcje alergiczne, takie jak swędzenie, wysypka czy trudności z oddychaniem. W przypadku wystąpienia tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Acemetacyny może objawiać się bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, bólami głowy, zawrotami, brakiem orientacji, a nawet utratą przytomności. Możliwe są też krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli podejrzewasz, że doszło do przedawkowania, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub idź na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy. Nie próbuj leczyć się sam. W międzyczasie nie przyjmuj więcej leku.

Środki ostrożności

Acemetacynę bierz zgodnie z zaleceniami lekarza. Unikaj jej jeśli jesteś uczulony na jakiekolwiek leki przeciwbólowe. Jeśli masz choroby serca, wątroby, nerek, chorobę wrzodową żołądka lub cierpisz na astmę, skonsultuj to z lekarzem. Może powodować problemy żołądkowe, dlatego bierz ją podczas posiłków. Nie pij alkoholu, może to zwiększyć ryzyko krwawienia żołądkowego.