leki-orange

Acemetacyna

Rozdziały

Działanie i właściwości acematacyny

Acemetacyna jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lek ten jest przepisywany w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego u osób z bolesnymi mięśniami lub stawami. Typowe schorzenia, na które jest przepisywany, to choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest on również przepisywany w celu złagodzenia bólu po zabiegach chirurgicznych.

Acemetacynę należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Zazwyczaj stosowana dawka dla dorosłych to jedna kapsułka 60 mg przyjmowana dwa razy na dobę, najlepiej rano i wieczorem.

Leki zawierające acemetacynę należy przyjmować z jedzeniem, najlepiej w czasie posiłku. Pomoże to chronić Twój żołądek przed skutkami ubocznymi, takimi jak niestrawność i podrażnienie żołądka. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy żuć ani otwierać kapsułek.

Podczas przyjmowania leku mogą wystąpić działania niepożądane. DO najczęstszych objawów ubocznych należa niestrawność, zgaga, ból brzucha, gazy, nudności oraz wymioty. Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, należy zaprzestać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Jak działa acemetacyna?

Acemetacyna jest prolekiem ulegającym przekształceniu w organizmie do indometacyny. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) wykazujących większe powinowactwo wobec cyklooksygenazy-1 (COX-1). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne.

Związki aktywne biologicznie

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Synonimy

Sekcja w trakcie uzupełniania.

W jakich postaciach leku występuje acemetacyna?

Acemetacyna występuje w postaci doustnej – kapsułek twardych oraz kapsułek o przedłużonym uwalnianiu.

Przeciwwskazania do stosowania acematacyny

Przeciwwskazaniami do stosowania acemetacyny są: nadwrażliwość (zarówno na acemetacynę, jak i indometacynę), zaburzenia czynności układu krwiotwórczego, krwawienia z przewodu pokarmowego, perforacja przewodu pokarmowego, choroba wrzodowa żołądka, skurcz oskrzeli, napady astmy, ciężka niewydolność serca.

Acemetacyna nie powinna być stosowana u kobiet w 3 trymestrze, a także u dzieci poniżej 14 roku życia.

Na co pomaga acemetacyna?

Acemetacyna jest wskazana do stosowania w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów i zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, ostrych napadach dny moczanowej. Jest również przepisywana w celu złagodzenia bólu po zabiegach chirurgicznych.

Objawy przedawkowania acematacyny

Przedawkowanie acemetacyny może objawiać się: nudnościami, wymiotami, bólem w nadbrzuszu, poceniem się, zaburzeniami układu nerwowego, podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, obrzękiem kostek, zaburzeniami oddawania moczu, zahamowaniem ośrodka oddechowego, drgawkami oraz śpiączką.

W przypadku przedawkowania acemetacyny należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Postępowanie w przypadku przedawkowania acemetacyny obejmuje: płukanie żołądka, forsowaną diurezę oraz terapię przeciwwstrząsową.

Działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych występujących podczas przyjmowania acemetacyny należą: niestrawność, zgaga, ból brzucha, gazy, nudności oraz wymioty.

Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, należy zaprzestać leczenie i skontaktować się z lekarzem.

Popularne połączenia z inną substancją czynną

Sekcja w trakcie uzupełniania.

Środki ostrożności

Leki zawierające acemetacynę należy przyjmować z jedzeniem, najlepiej w czasie posiłku. Pomoże to chronić Twój żołądek przed skutkami ubocznymi, takimi jak niestrawność i podrażnienie żołądka. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Nie należy żuć ani otwierać kapsułek.

Podczas stosowania acemetacyny należy unikać spożywania alkoholu.

Acemetacyna nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz kobiet planujących zajście w ciążę.

Poradniki na temat acematacyny

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...
W naszym serwisie nie ma obecnie żadnych poradników omawiających Acemetacynę.

Leki zawierające acemetacynę

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz acemetacynę.
Loading...
W naszym serwisie nie ma obecnie żadnych produktów zawierających Acemetacynę.