👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Jak leczyć napięciowe bóle głowy?

Napięciowe bóle głowy — jakie leki stosować?

Bóle głowy mają różne pochodzenie — mogą powstawać samoistnie lub być objawem różnego rodzaju chorób. W poniższym tekście skupię się na napięciowym bólu głowy, zaliczanym do najczęściej występujących chorób neurologicznych na świecie. Jego symptomy mogą pojawiać się epizodycznie lub przewlekłe i są bardzo trudne do zdiagnozowania [1,2]. Jakie są przyczyny powstawania napięciowego bólu głowy i czy istnieją skuteczne metody leczenia?

Prawdopodobne przyczyny napięciowego bólu głowy

Napięciowy ból głowy ma charakter samoistny – oznacza to, że w tym przypadku zwykle nie obserwuje się zmian w obrębie poszczególnych struktur mózgu. Wśród głównych przyczyn występowania tej dolegliwości wymienia się m.in.: przewlekły stres, stany lękowe, brak odpowiedniej higieny snu, a nawet zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej. Te i inne czynniki wzmagają napięcie mięśni szkieletowych w rejonie głowy, a to generuje dolegliwości bólowe.

Jednak napięciowy ból głowy może równie dobrze wynikać ze zmiany pogody, przegrzania organizmu, a także palenia papierosów czy spożywania alkoholu [2].

Napięciowy ból głowy a migrena

Jak więc widzimy, napięciowy ból głowy może mieć różną etiologię, co bardzo często utrudnia wykluczenie czynnika prowokującego dolegliwości. Kłopotliwe jest również zdiagnozowanie schorzenia. Choć ból jest najczęściej obustronny, u niewielkiego odsetka pacjentów występuje on tylko po jednej stronie (podobnie jak w przypadku migreny). Jednak napięciowy ból głowy — w porównaniu do bólu migrenowego — jest łagodniejszy i zwykle nie towarzyszą mu nudności ani wymioty. Ma on charakter uciskowy, rzadziej rozpierający (migrena to typowo pulsujący ból), a podjęcie aktywności fizycznej nie nasila objawów .

Co ważne, w trakcie ataków napięciowego bólu głowy może wystąpić fotofobia (światłowstręt) oraz fonofobia (lęk przed dźwiękami) [2].

Rodzaje bólów głowy

Niespecyficzność objawów nastręcza wielu trudności w prawidłowym zdiagnozowaniu choroby. Pomocna może okazać się jednak klasyfikacja ICHD (ang. International Classification od Headache Disorders — Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy), która wyróżnia trzy podtypy napięciowego bólu głowy:

  • epizodyczny, rzadki — co najmniej 10 epizodów bólowych w ciągu roku;
  • epizodyczny, częsty — przynajmniej 10 epizodów bólowych w ciągu roku (1-14 dni w miesiącu przez co najmniej 90 dni w roku);
  • przewlekły — epizody bólowe występują nie rzadziej niż 15 dni w miesiącu (ponad 90 dni w roku).

Ataki trwają średnio od 30 minut do kilku godzin, a niekiedy nawet kilka dni. Zdarza się, że pacjent odczuwa ciągły, nieprzerwany ból — wówczas może to być oznaką rozwinięcia się podtypu przewlekłego [2].

Jak leczyć napięciowy ból głowy?

Jak wspomniałam wcześniej, określenie jednoznacznej przyczyny występowania napięciowych bólów głowy jest bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. Z tego powodu stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, polegające na łagodzeniu symptomów choroby [2].

Częste bóle głowy są silnym czynnikiem stresogennym, a to dodatkowo nasila dolegliwości i utrudnia terapię. Właśnie z tego powodu jednym z pierwszych kroków leczenia mogą być techniki relaksacyjne, które zmniejszają ból lub całkowicie go znoszą [3]. Skuteczny okazuje się tzw. EMG biofeedback — technika rejestrująca poziom napięcia mięśni. Regularny trening działa rozluźniająco i tym samym łagodzi lub eliminuje dolegliwości bólowe [4,5]. Wykazano, że wyraźną ulgę przynosi także akupunktura oraz zabiegi fizjoterapeutyczne [6-8].

Jakie tabletki złagodzą napięciowy ból głowy?

Wymienione wyżej techniki relaksacyjne przynoszą ulgę jedynie wtedy, gdy są wykonywane regularnie i przez określony czas. Jednak co robić w przypadku, gdy napięciowe bóle głowy utrudniają normalne funkcjonowanie? W takich sytuacjach zalecane jest doraźne leczenie farmakologiczne polegające na przyjęciu jednego z leków analgetycznych przerywających atak:

  • paracetamolu w dawce 500-1000 mg (Apap);
  • ibuprofenu w dawce 200-800 mg (Ibuprom, Nurofen, Ibum);
  • ketoprofenu w dawce 25-50 mg (Ketonal);
  • naproksenu w dawce 375-550 mg (Aleve);
  • kwasu acetylosalicylowego w dawce 500-1000 mg (Aspirin);
  • diklofenaku potasowego w dawce 12,5-25 mg (Voltaren Acti Forte).

Dawkę leku należy dostosować w taki sposób, aby była jednocześnie skuteczna i dobrze tolerowana. Pamiętajmy, że zarówno paracetamol, jak i wymienione niżej niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wywoływać szereg działań niepożądanych m.in. ze strony przewodu pokarmowego .

Co ciekawe, początkowo nie zaleca się przyjmowania leków złożonych zawierających kofeinę (Panadol Extra, Coffepirine). Substancja ta co prawda zwiększa efekt działania paracetamolu czy ibuprofenu, ale jednocześnie może nasilać bóle głowy wynikające z długotrwałego stosowania preparatów tego typu [2,9].

Jak zapobiegać atakom bólu napięciowego?

Niekiedy bywa, że pacjent zmaga się z przewlekłym napięciowym bólem głowy. Wówczas warto rozważyć wdrożenie terapii profilaktycznej polegającej na przyjmowaniu leków zapobiegających atakom. Leczenie zapobiegawcze opiera się na zażywaniu środków przeciwdepresyjnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że leki te mają wielokierunkowe działanie i udowodnioną skuteczność, a ich stosowanie nie jest zarezerwowane jedynie dla osób mających problemy natury psychologicznej.

I tak substancją leczniczą pierwszego rzutu jest amitryptylina (Amitriptylinum VP). Z kolei lekami drugiego rzutu są mirtazapina (Mirtagen, Mirtor), wenlafaksyna (Alventa, Oriven) i klomipramina (Anafranil). Badania wykazały także pozytywne efekty podczas stosowania tizanidyny (Sirdalud, Tizanor), czyli leku zmniejszającego napięcie mięśni szkieletowych [2,9].

Pamiętajmy, że działanie na własną rękę nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jeśli więc cierpimy na częsty ból głowy, skierujmy swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu bądź specjalisty z zakresu neurologii. Tylko właściwa opieka medyczna pozwoli nam zmniejszyć ból lub całkowicie się go pozbyć.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Schorzenie charakteryzujące się uczuciem wyraźnego dyskomfortu w różnych częściach głowy, nieograniczające się do obszaru działania żadnego nerwu. Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest napięciowy ból …
Omawiane substancje
Diklofenak należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek ten działa poprzez zmniejszanie ilości substancji w organizmie, które powodują ból i stan zapalny. Diklofenak jest stosowany w l…
Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Ibuprofen jest stosowany w celu obniżenia gorączki i leczenia bólu lub stanu zapalnego spowodowanego wieloma schorzeniami, takimi jak ból…
Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ), który jest stosowany w leczeniu bólu lub stanu zapalnego spowodowanego zapaleniem stawów. Lek ma również zastosowanie w leczeniu bólu o na…
Kwas acetylosalicylowy jest stosowany w celu obniżenia gorączki i łagodzenia łagodnego do umiarkowanego bólu w takich stanach, jak bóle mięśni, bóle zębów, przeziębienie i bóle głowy. Może być również…
Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NSAID). Jego działanie polega na zmniejszaniu stężenia hormonów, które wywołują stan zapalny i ból w organizmie. Naproksen jest stosowany w lecze…
Paracetamol to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie wykazuje on działania przeciwzapalnego. Dokładny mechanizm jego działania nie został poznany. Lek ten jest stosowany w leczeniu wielu sch…
Podsumowanie
SubstancjeDiklofenak,
Ibuprofen,
Ketoprofen,
Kwas acetylosalicylowy,
Naproksen,
Paracetamol
SchorzeniaBól głowy
KategoriaBól,
Ból głowy
TematyLeki na ból głowy,
Leki przeciwbólowe
AutorKinga Bednarczyk
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji08.12.2021
Bibliografia9 źródeł