aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Jak wyglada leczenie zapalenia jamy ustnej u dzieci?

Jakie są najlepsze produkty na zapalenie jamy ustnej u dziecka?

Co zrobić, jeśli twoje dziecko skarży się na ból lub pieczenie w jamie ustnej? Jakie preparaty bez recepty są dobre i skuteczne na zapalenie jamy ustnej u dzieci? Jak je stosować?
Co na zapalenie jamy ustnej u dziecka? Denosept A mini, Dentinox N, czy Sachol? (fot. leki.pl)

Zapalenie jamy ustnej u dzieci

Zapalenie jamy ustnej u dzieci może mieć różne podłoże, jednak najczęściej powoduje je wirus opryszczki pospolitej (HSV-1). Dziecko może narzekać na ból jamy ustnej i dziąseł. Błony śluzowe są obrzmiałe i zaczerwienione. Bardzo często pojawia się charakterystyczna pęcherzykowa wysypka w jamie ustnej. Drugim bardzo częstym czynnikiem wywołującym zapalenie jamy ustnej jest wirus Coxsackie A. Tutaj oprócz pęcherzyków często towarzyszy dziecku gorączka.

Problemy w jamie ustnej mogą być także spowodowane infekcjami innych wirusów i towarzyszyć dziecku podczas infekcji i przeziębienia. Schorzenia w jamie ustnej u dzieci mogą nie mieć podłoża wirusowego a być efektem, np. drażniących czynników lub obecności innych patogenów. Zapalenie jamy ustnej u dzieci może być też mylnie określane podczas pojawienia się aft lub pleśniawek [1].

Jakie są najczęstsze objawy zapalenie jamy ustnej?

Podczas zapalenia jamy ustnej dziecku towarzyszy głównie ból. Błony śluzowe objęte stanem zapalnym są tkliwe i przekrwione. Dziecko może odczuwać dyskomfort podczas jedzenia i picia, a czasami nawet zwykłe przełykanie śliny może być wyzwaniem. Stanom zapalnym w jamie ustnej może towarzyszyć również nadprodukcja śliny, chociaż ślinienie będzie często efektem trudności w połykaniu. Co zastosować na zapalenie jamy ustnej u dzieci? W aptekach znajdziemy leki i sporo wyrobów medycznych, które stosuje się do leczenia takich problemów.

Co podać na zapalenie jamy ustnej u dziecka?

Jeśli chodzi o leki bez recepty na zapalenie jamy ustnej u dziecka, to są to głównie preparaty objawowe. Ich celem jest nawilżenie błon śluzowych, złagodzenie bólu i pomoc w regeneracji. W wielu preparatach znajdziemy lidokainę (np. Dynexan, Dentinox N, Mucosit) lub benzokainę (Dentosept A), które są substancjami miejscowo znieczulającymi i pomagają zniwelować ból. Niektóre produkty zawierają salicylan choliny, który działa głównie przeciwzapalnie oraz substancje odkażające, np. chlorek cetalkoniowy (np. Sachol) lub chlorheksydynę (SeptOral MED, Eludril Classic).

Większość preparatów natomiast zawiera substancje o działaniu nawilżającym, łagodzącym i osłaniającym. Będą to, np. gliceryna, pantenol lub kwas hialuronowy, które tworzą żelową otoczkę osłaniającą miejsce stanu zapalnego przed czynnikami zewnętrznymi. Dużo produktów bazuje także na ekstraktach roślinnych o łagodzącym działaniu (np. aloes, rumianek, arnika, dąb) [2].

Jakie są leki bez recepty na zapalenie jamy ustnej u dziecka?

Leczenie zapalenia jamy ustnej u dzieci najlepiej rozpocząć od stosowania produktów na błony śluzowe w formie żelu. Zawierają one substancję znieczulające i przeciwzapalne, dlatego powinny być wybierane do mocnego stanu zapalnego z poważnym bólem. Aplikuje się je zwykle do 3 razy na dobę. Po przyjęciu preparatu najlepiej przez pewien czas nie jeść i nie pić, aby lek mógł zacząć działać w miejscu podania. Poniżej prezentujemy wybrane preparaty.

Sachol, żel

Dynexan, żel

Dentinox N, żel

Dentosept A, płyn do stosowania w jamie ustnej

Żele na podrażnioną jamę ustną

Do leczenia zapalenia jamy ustnej u dzieci bardzo dobrze nadają się żele o działaniu nawilżającym, łagodzącym i ochronnym. Nie mają takiej siły działania jak leki, jednak dobrze łagodzą podrażnioną jamę ustną. To preparaty, które są bezpieczne dla dzieci i można stosować je częściej niż leki bez recepty na zapalenie jamy ustnej. Bardzo dobrze sprawdzą się jako dodatek przy mocniejszych stanach zapalnych.

Sachol Kids, żel

Dentosept A Mini, płyn do stosowania w jamie ustnej

Nurodent, żel

SeptOral MED, żel

Czy warto stosować płyny do płukania dla dzieci?

Co jeszcze zastosować na zapalenie jamy ustnej u dzieci? Dobrym rozwiązaniem będą płyny do płukania jamy ustnej. Musimy tutaj wybierać te, które zawierają składniki aktywne o działaniu odkażającym (np. chlorheksydyna) lub produkty do nawilżania jamy ustnej. Płyny do płukania będą odpowiednie dla dzieci, ale dopiero jeśli nie wystąpi ryzyko zakrztuszenia lub połknięcia preparatu

Eludril Classic, płyn do płukania jamy ustnej

Gardlox Manusilver, płyn do płukania jamy ustnej

Zasady leczenia zapalenia jamy ustnej u dzieci

Sposób leczenia zapalenia jamy ustnej u dzieci powinien być dobrany do jednostki chorobowej. Z tego względu warto skonsultować się z lekarzem, aby ocenił, czy nie jest wymagane stosowanie leków dostępnych bez recepty. Czasami niezbędne będzie włączenie antybiotyku na zapalenie jamy ustnej lub leków przeciwwirusowych. Bez recepty nie są dostępne takie antybiotyki. Przy nawracających stanach zapalnych warto udać się do stomatologa, aby ocenił zdrowie dziąseł i zębów, gdyż omawiane schorzenia mogą wynikać z problemów stomatologicznych.

Jeśli chodzi leki bez recepty na zapalenie jamy ustnej, to warto wybierać substancje o sprawdzonym działaniu, tj. związki odkażające i przeciwzapalne. Stosuje się je zwykle do 3 razy na dobę. Pomocniczo warto włączyć żele i płyny o działaniu nawilżającym i łagodzącym. W większości przypadków mogą być stosowane nawet u małych dzieci i częściej niż leki. Prawidłowe nawilżenie śluzówki przyniesie ukojenie w bólu. Jeśli stanowi zapalnemu towarzyszy silny ból i gorączka to należy podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol (Paracetamol Hasco Forte, Apap dla dzieci Forte, Pedicetamol) lub ibuprofen (np. Ibum forte, Nurofen dla dzieci Forte, Ibufen dla dzieci forte).

Bibliografia

 1. A. Amato, „Viral Infections of the Oral Cavity in Children”, Children, t. 10, nr 8, Art. nr 8, sie. 2023, doi: 10.3390/children10081325.
 2. D. Wolf i J. Otto, „Efficacy and Safety of a Lidocaine Gel in Patients from 6 Months up to 8 Years with Acute Painful Sites in the Oral Cavity: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind, Comparative Study”, Int. J. Pediatr., t. 2015, s. 141767, 2015, doi: 10.1155/2015/141767.

Omawiane substancje

 • Benzokaina

  Benzokaina jest miejscowo znieczulającą substancją stosowaną w leczeniu bólu i swędzenia skóry oraz błon śluzowych. Jest często stosowana w produktach do pielęgnacji jamy ustnej i lekach przeciwbólowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cetalkonium

  Cetalkonium to substancja lecznicza stosowana głównie w leczeniu chorób jamy ustnej i gardła. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Chlorheksydyna

  Chlorheksydyna to antyseptyczna substancja stosowana do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów, dlatego często używana jest w medycynie i kosmetologii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Gliceryna

  Gliceryna to substancja lecznicza stosowana w kosmetykach i lekach, która działa nawilżająco i łagodząco na skórę oraz ułatwia wchłanianie innych składników.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Lidokaina

  Lidokaina jest miejscowym środkiem znieczulającym stosowanym w medycynie. Lidokaina działa blokując przewodzenie impulsów nerwowych, co powoduje utratę czucia w okolicy stosowania.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pantenol

  Pantenol to organiczny związek chemiczny, który jest często stosowany w kosmetykach i lekach przeciwzapalnych. Jest on znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Salicylan choliny

  Salicylan choliny to organiczny związek chemiczny stosowany m.in. jako lek przeciwzapalny i przeciwbólowy.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z kory dębu

  Wyciąg z kory dębu jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby skóry, bóle stawów czy infekcje dróg moczowych. Jest to naturalny środek, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści aloesu zwyczajnego

  Wyciąg z liści aloesu zwyczajnego jest stosowany w leczeniu wielu schorzeń, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Może pomóc w łagodzeniu objawów chorób skóry, układu pokarmowego oraz układu oddechowego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z rumianku pospolitego

  Wyciąg z rumianku pospolitego jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak zapalenie skóry, choroby układu pokarmowego czy infekcje dróg oddechowych. Działanie rumianku opiera się na jego właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i uspokajających.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela arniki górskiej

  Arnika górska jest rośliną leczniczą, a wyciąg z jej ziela wykorzystywany jest w medycynie naturalnej do łagodzenia bólu i stanów zapalnych.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Zapalenie jamy ustnej

  Zapalenie jamy ustnej to choroba, która dotyka przede wszystkim błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Objawia się bólem, pieczeniem, a także trudnościami w jedzeniu i mówieniu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .